کد خبر: ۵۳۴۵۱۸
تاریخ انتشار : ۲۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۱
ساختار شورای عالی نظامی ترکیه بر اساس بخشنامه در حکم قانون ریاست جمهوری این کشور تغییر یافت.
آفتاب‌‌نیوز :
بر اساس این تصمیم، شورای عالی نظامی ترکیه با فراخوان معاون رئیس جمهوری که از سوی رئیس جمهوری به عنوان رئیس این شورا انتخاب خواهد شد، هر سال حداقل یک بار تشکیل خواهد شد و رئیس جمهوری نیز در صورتی که لازم باشد، می تواند این شورا را تشکیل دهد.

بر اساس این بخشنامه، با حکم ریاست جمهوری ترکیه، معاونان رئیس جمهوری، وزیر دارایی و خزانه داری و وزیر آموزش ملی نیز عضو شورای عالی نظامی خواهند بود.

در این بخشنامه، ستاد کل ارتش ترکیه زیرمجموعه وزارت دفاع این کشور قرار گرفته و پروفسور محمد چلیک معاون مدیرکل شرکت صنایع دفاعی نظامی ترکیه(آسلسان) به عنوان عضو شورای آموزش عالی انتخاب شده است.

بر اساس مفاد آخرین بخشنامه در حکم قانون ترکیه، همچنین شورای امنیت ملی این کشور با درخواست شخص رئیس جمهوری هر دو ماه یک بار تشکیل جلسه خواهد داد و معاون رئیس جمهوری در غیاب وی ریاست جلسات را بر عهده خواهد داشت.

بر اساس این بخشنامه دولتی، اداره کل اوقاف به عنوان زیر مجموعه وزارت فرهنگ و گردشگری فعالیت خواهد کرد و سازمان مدیریت بحران و وضعیت اضطراری نیز زیر مجموعه وزارت کشور خواهد بود.

همچنین بر اساس این بخشنامه، آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه(تیکا) و ریاست جامعه ترک‌های خارج از کشور و جوامع خویشاوند، زیر مجموعه وزارت فرهنگ و گردشگری خواهد بود.

شورای عالی نظامی ترکیه از سال 1972 تشکیل شده و حداقل سالانه یک جلسه رسمی تشکیل می دهد و این شورا عالی ترین مرجع تصمیم گیری نیروهای مسلح و قوای نظامی ترکیه به شمار می رود.

دولت ترکیه پس از انتخابات سوم تیرماه جاری و بر اساس مفاد همه پرسی تغییرات قانون اساسی که اوایل بهار سال گذشته به تایید مردم این کشور رسید، در حال تغییر سیستم حکومتی و گذر از نظام پارلمانی به ریاستی است.

بر این اساس، ساختارهای تشکیلات اداری و دولتی این کشور در حال تغییرات اساسی است.
ایرنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین