کد خبر: ۵۳۴۶۳۵
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : ۲۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱
سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری:
سخنگوی وزارت خارجه درباره ادعای روسیه مبنی بر قرارداد نفت در برابر کالا یادآور شد: این بحث از سوی یک مقامات روسیه مطرح شده و طرف ایرانی چنین نقل قولی را نداشته است و درباره صحت و سقم این ادعا نمی‌توان اظهارنظر کنم. هرگونه همکاری و تفاهم نیازمند هیات‌های کارشناسی و تبادل آنها است.
آفتاب‌‌نیوز :
سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: در مورد دیدار پوتین و ترامپ ارتباطی با روسیه نداشته‌ایم.

به گزارش آفتاب‎نیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، بهرام قاسمی صبح امروز در نشست خبری خود قهرمانی فرانسه در مسابقات جام جهانی فوتبال 2018 را به دولت و ملت فرانسه تبریک گفت.

وی همچنین موفقیت‌های تیم ملی کرواسی را در این مسابقات به دولت و ملت کرواسی تبریک گفت.

از طریق پوتین پیامی برای ترامپ نداریم| توضیح درباره سفر ولایتی به روسیه و ادعای «نفت در برابر غذا»| امیدواریم واقع‌بینی مبنای تصمیم‌گیری مقامات عربستانی باشد| چیز پنهانی در مورد سفر ظریف به عمان وجود ندارد| امیدواریم FATF در چارچوب منافع کشور پیش رود

در مورد دیدار پوتین و ترامپ ارتباطی با دولت روسیه نداشته‌ایم

بهرام قاسمی در مورد نشست امروز پوتین و ترامپ در فنلاند و همچنین آیا ایران و روسیه در این ارتباط با یکدیگر رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی داشته‌اند، گفت: دیدار روسای جمهور آمریکا و روسیه از پیش تعیین شده است و مسائل خود را دارد و ما در این خصوص ارتباطی با دولت روسیه نداشته‌ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه اخبار منتشر شده در یکی از رسانه ها کویتی مبنی بر این که روسیه در روزهای اخیر میزبان مذاکرات مستقیم ایران و اسراییل بوده را تکذیب کرد و گفت : چنین چیزی به هیچ وجه نمی تواند درست باشد  و من آن را تکذیب می‌کنم. این گونه اخبار برای کسانی که با سیاست های ایران آشنا هستند و از مواضع ایران اطلاع دارند بیشتر شبیه طنز است .

چیز پنهانی در مورد سفر ظریف به عمان وجود ندارد

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد سفر چندی پیش ظریف به عمان و اینکه این سفر یک مرتبه انجام شد و با توجه به سابقه عمان در میانجیگری میان ایران و آمریکا برخی این سفر را به این موضوع مرتبط دانستند، تصریح کرد: روابط ایران و عمان از دیرباز روابط روشن و شفافی بوده است و ما این سفرها و تعاملات را بین دو کشور به صورت مرتب و در سطوح مختلف داریم.

وی ادامه داد: قبل از سفر آقای ظریف به عمان، هیاتی از ایران به عمان رفته بود و مقامات عمانی نیز به تهران سفر کرده بودند.

قاسمی با اشاره به روابط مستحکم و دیرینه ایران و عمان، گفت: در جریان رایزنی‌هایی که بین مقامات دو کشور صورت می‌گیرد در مورد پیشبرد مسائل دوجانبه و منطقه‌ای رایزنی و گفت‌وگو انجام می‌شود و از این سفرها نمی‌توان بر اساس یک مورد خاصی که در گذشته بوده چنین استنباط مشخصی را ارائه کرد و به نظر می‌رسد آنچه که در این زمینه مدنظر شماست گمانه‌زنی رسانه‌ای است.

وی با بیان اینکه خبر سفر آقای ظریف به عمان به‌هنگام داده شد، گفت: چیزی پنهان در مورد سفر آقای ظریف به عمان وجود ندارد.

درخواست استرداد ولایتی از روسیه اقدامی بیجا و غلط است

خبرنگار دیگری در مورد درخواست یک قاضی آرژانتینی برای استرداد آقای ولایتی به خاطر پرونده آمیا از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که قاسمی در جواب بیان کرد: این اقدامی بیجا و غلط است، این مسائل بر اساس یک اتهام نادرست مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه بعضا این تلاش‌های نابجا را در مورد برخی از شخصیت‌ها مشاهده می‌کنیم، گفت: این اقدامات بیشتر جنبه تبلیغاتی و روانی دارد و شدنی و قابل اجرا نیست و به نظرم موضوع قابل اهمیتی نمی‌توان آن را تلقی کرد.

هجمه و طراحی‌های وسیعی در راستای ایجاد جنگ روانی علیه ایران از سوی برخی از رسانه‌ها در حال انجام است

در ادامه این نشست خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت می‌خواهم در اینجا در ارتباط با یک موضوع نسبتا قدیمی از شما سوال کنم که شما پیش از این در مورد آن موضع گرفتید ولی امروز روزنامه نیویورک تایمز گزارشی را در این ارتباط مطرح کرده و مدعی شده که اسرائیلی‌ها توانستند اسنادی را که علیه برنامه هسته‌ای ایران مدعی بودند به دست آورده‌اند طی یک عملیات شش و نیم ساعته از ایران خارج کنند و به نظر می‌رسد که آنها با تلاش برخی از دیگر کشورها درصدد هستند که پی‌ام‌دی جدیدی را علیه ایران مطرح کنند که سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ گفت: همان‌طور که شما اشاره کردید این یک موضوع قدیمی است که من پیش از این در همین جا پاسخ این موضوع را دادم، به نظرم نیاز به توضیح بیشتری ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در این ارتباط مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها به کمک اسرائیل با طرح چنین اسناد ادعایی به دنبال تکرار سناریوی سلاح‌های کشتار جمعی که در عراق مطرح کردند در ایران نیز هستند، تصریح کرد: همانطور که پیش از این نیز گفته‌ام هجمه و طراحی‌های وسیعی در راستای ایجاد جنگ روانی علیه ایران از سوی برخی از رسانه‌ها در حال انجام است و ما باید در همین چارچوب توجه لازم به سیاست‌های خصمانه و هدفمند آمریکا علیه ایران در کنار رژیم صهیونیستی داشته باشیم تا بتوانیم به درستی حرکت و سیاستگذاری کنیم.

وی با اشاره به میزان اخبار کذبی که این روزها از سوی برخی از رسانه‌ها علیه ایران مطرح می‌شود،‌ گفت:‌ لیست این اخبار کذب لیست طویلی است که مبنا ندارد و این اخبار در جهت تضعیف ایران و ایجاد شکاف در روابط بین ایران و سایر کشورها در حال انتشار است.

سفر جابری انصاری به سوریه و لبنان در چارچوب رایزنی‌ها با این دو کشور است

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در مورد سفر دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی به لبنان و آیا اینکه در این سفر پیام خاصی از سوی ایران قرار است به مقامات لبنانی ارائه شود، تصریح کرد: اگر شما روند سفرهای حسین جابری انصاری را دنبال کنید می‌بینید که ایشان در چارچوب مسئولیتی که در وزارت خارجه بر عهده دارند به صورت مستمر به سوریه و لبنان سفر می‌کنند و رایزنی‌های مرتبی با مقامات این کشورها دارند.

وی گفت: سفر اخیر آقای جابری انصاری به سوریه و لبنان در چارچوب رایزنی‌هایی است که ایران با این دو کشور در مورد مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بحث سوریه دارد و این سفر در همین چارچوب صورت گرفته و در راستای ادامه گفت‌وگوهای قبلی با این دو کشور در مورد مسائل مورد اشاره است.

در مورد کنوانسیون دریای خزر تا حد زیادی تفاهم شده است

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اجلاس سران پنج کشور حاشیه دریای خزر و اینکه گفته می‌شود یکی از مباحث مطرح در این اجلاس بحث حضور نظامی کشورهای ثالث در آب‌های خزر است، تصریح کرد: در مورد کنوانسیون دریای خزر تا حد زیادی تفاهم شده و آمادگی‌های لازم در مورد آن وجود دارد. هیات‌های کارشناسی پنج کشور مذاکرات و رایزنی‌هایی را با یکدیگر انجام دادند و قرار است قبل از اجلاس سران نیز بار دیگر هیات‌های کارشناسی کشورهای عضو با یکدیگر دیدار و رایزنی داشته باشند.

وی گفت: به علت ضیق وقت توضیحات بیشتر در مورد این موضوع را به جلسه بعدی موکول می‌کنم.

امیدواریم واقع‌بینی و ایجاد صلح مبنای تصمیم‌گیری مقامات عربستانی باشد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در آستانه اعزام حجاج ایرانی به مکه برای شرکت در مراسم حج واجب هستیم، آیا این موضوع می‌تواند زمینه‌ای را برای تغییر در روابط سیاسی دو کشور ایجاد کند؟ تصریح کرد: موضوع حج یک بحث مستقل از روابط دوجانبه ایران و عربستان است و سال گذشته نیز ما شاهد این بودیم که حجاج ایرانی به حج رفتند و مراسم حج بدون هیچ مشکلی برگزار شد.

قاسمی ادامه داد: وقتی آنچه که در دو کشور مطرح است جدا کردن بحث حج از مسائل دوجانبه و سیاسی است ما امیدواریم که امسال نیز حج به خوبی برگزار شود ولی همانطور که گفتم مسائل دوجانبه را با توجه به مسائلی که وجود دارد نمی‌توان با موضوع حج مرتبط دانست.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد که عربستان همچنان از آمادگی لازم برای تغییر نگاه خود نسبت به ایران و مسائل منطقه برخوردار نیست، تصریح کرد: امیدواریم که واقعیت‌ها در منطقه توسط مقامات این کشور دیده شود و واقع‌بینی و ایجاد صلح،‌ ثبات و امنیت در منطقه مبنای تصمیم‌گیری مقامات عربستانی باشد.

وی در مورد اعتراضات اخیر در عراق و اینکه عده‌ای گفته‌اند که ایران به دنبال تلاش برای رو کار آمدن دولت متبوع خود در این کشور است، اظهار کرد: دولت عراق در اختیار مردم عراق است. عراق کشور مستقلی است، ربطی به ایران ندارد و ما دخالتی در انتخاب دولت‌های عراق نداریم، این مردم هستند که دولت را انتخاب می‌کنند و همانطور که گفتم ما در این زمینه دخالتی نداریم.

قاسمی همچنین در مورد دیدار اخیر اردکانیان وزیر نیرو ایران با وزیر انرژی عراق و مرتبط بودن آن با تحولات اخیر در عراق، گفت: همواره این دیدارها پیرامون موضوعات متعدد بین مقامات دو کشور ایران و عراق وجود داشته است و این موضوع ربطی به سایر مسائل ندارد.

وی همچنین در مورد بحث صدور ویزا برای سفر اتباع ایرانی به عراق و برخی از اخباری که در این زمینه منتشر شده است، تصریح کرد: تا آنجا که اطلاع داریم دولت عراق درصدد است مقررات خود برای ارائه ویزا به سایر کشورهای جهان را تکمیل و کامل کند و تا آنجا که ما می‌دانیم این نوع تغییرات در مورد ایران در حال حاضر اجرایی نخواهد شد.

امیدواریم در نهایت موضوع FATF در چارچوب منافع کشور و نظام به پیش رود

سخنگوی وزارت خارجه در مورد فرصت داده شده برای الحاق ایران به FATF و معطل گذاشتن لایحه CFT در مجلس، گفت: این موضوع موضوعی پیچیده و حساس است. در مجلس شورای اسلامی مباحثی در این زمینه مطرح بوده، این مباحث ادامه دارد، تکلیف بخشی از موضوع مشخص است و در مورد بخش‌های دیگر در سایر نهادهای مرتبط از جمله مجلس تصمیم‌گیری می‌شود، فرصت وجود دارد و ما امیدواریم که در نهایت روند در چارچوب منافع کشور و نظام به پیش برود.

پیامی از طرف پوتین برای ترامپ نداریم

وی در این دیدار چندین بار در معرض پرسش خبرنگاران در ارتباط با دیدار روز دوشنبه ترامپ و پوتین قرار گرفت در همین چارچوب خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که آیا در این دیدار قرار است ایران از طریق پوتین پیامی را به ترامپ بدهد؟ با رد این موضوع، گفت: ما پیامی از طرف آقای پوتین برای ترامپ نداریم و اگر در محفلی چنین چیزی گفته شده گمانه‌زنی رسانه‌ای است.

قاسمی با تاکید مجدد مبنی بر اینکه دیدار پوتین و ترامپ دیداری از پیش تعیین شده بوده و مسائل خاص خود را دارد، در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود یکی از محورهای اصلی این دیدار رایزنی مقامات دو کشور در مورد سوریه و حضور ایران در سوریه است، تصریح کرد: ما از دستور کار مذاکرات روسای جمهور دو کشور اطلاعی نداریم، نباید اطلاعی هم داشته باشیم. رابطه ایران و روسیه رابطه مشخصی است که ادامه خواهد داشت. دو کشور ایران و روسیه در مورد مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و همچنین مساله سوریه با یکدیگر تعامل و همکاری دارند، تماس‌هایی بین دو کشور برقرار است که این تماس‌ها ادامه خواهد داشت و فکر نمی‌کنم این نشست‌ها و رویدادها تاثیری بر مسائل بین ما و فدراسیون روسیه داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در همین چارچوب بار دیگر در ارتباط با توافق احتمالی پوتین و ترامپ برای خروج ایران و حزب‌الله از جنوب سوریه، تاکید کرد: همانطور که گفتم از دستور کار مذاکرات این دو مقام اطلاعی نداریم و باید منتظر شویم که دیدار انجام شود و بعد از آن می‌توان با توجه به اخباری که منتشر می‌شود در مورد جزئیات این دیدار بحث و گفت‌وگو کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهارات مقامات آلمانی مبنی بر اینکه ایران به دنبال این است که 300 میلیون یورو از دارایی‌های خود را از آلمان خارج کند، تصریح کرد: من نیز چنین خبری را خوانده و شنیده‌ام ولی ترجیح می‌دهم که دوستان بانک مرکزی که پاسخگوی مسائل پولی و بانکی هستند در این زمینه صحبت کنند و پاسخگوی شما باشند.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای سخنان خود در این نشست مطبوعاتی که بیش از 60 دقیقه به طول انجامید با تبریک فرا رسیدن سومین سالگرد دستیابی ایران به تفاهم برجام در 23 تیرماه و با بیان اینکه از این روز با عنوان روز گفت‌وگو و تعامل سازنده با جهان یاد می‌شود، تصریح کرد: امیدوارم در عرصه جهانی و بین‌المللی، همواره گفت‌وگو و تعامل سازنده بتواند به عنوان مهم‌ترین عامل برای ارتباط بین دولت‌ها و ملت‌ها و دوری از خصومت و کینه‌توزی منشا اثر باشد و دیپلماسی بتواند نقش مهم خود را ایفا کند.

وی همچنین در این نشست مطبوعاتی به برگزاری مسابقات جام جهانی 2018 روسیه و نتایج حاصل از آن اشاره کرد و گفت: امروز فوتبال یک ورزش نیست بلکه یک موضوع جهانی، مردمی و بین‌المللی تلقی می‌شود، باعث نزدیکی ملت‌ها و دولت‌هاست و نشانه‌ای است برای استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها و بهره‌گیری بهنگام از دفاع، تهاجم و هوشمندی است.

قاسمی با اشاره به بازی شب گذشته تیم‌های کرواسی و فرانسه در فینال جام جهانی 2018 که به قهرمانی فرانسه منجر شد، گفت: دیشب شاهد یک بازی خوب بودیم، این پیروزی را به دولت و ملت فرانسه تبریک می‌گویم، همچنین عنوان کسب نایب قهرمانی را به دولت و ملت کرواسی تبریک می‌گویم و امیدوارم که ایرانیان علاقه‌مند به فوتبال از این مسابقات لذت کافی را برده باشند.

سفر آقای ولایتی به مسکو در چارچوب تصمیم دستگاه دیپلماسی و دولت به عنوان فرستاده ویژه رییس‌جمهور انجام شد

سفر اخیر علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری به مسکو و حاشیه‌های ایجاد شده در پی این سفر از جمله دیگر مسائلی بود که در جریان نشست مطبوعاتی سخنگوی وزارت خارجه چندین بار مورد توجه خبرنگاران قرار گرفت چنان که در این نشست خبرنگاری با اشاره به سفر انجام شده اظهار کرد که مقامات روس آنچه را که ایران از محتوای مذاکرات منتشر کرده تایید نکردند که سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه مجموعه مذاکرات بین مقامات ایران و روسیه در جریان دیدار آقایان ولایتی و پوتین حدود دو ساعت به طول انجامید، تصریح کرد: در جریان این مذاکرات مقامات دو کشور در مورد مسائل مختلف از جمله مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مذاکره و گفت‌وگو کردند.

وی با بیان اینکه  فکر نمی کنم جزئیات این مذاکرات منتشر شده باشد، گفت: چیزی که در رسانه‌ها مطرح شد بحث سرمایه‌گذاری و همکاری‌های نفتی بین دو کشور بود و به هر حال طرفین در ارتباط با این موضوع دیدگاه‌های خود را به دلایل خاص سیاست خارجی و سیاست‌هایی که دنبال می‌کنند مطرح کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه برخی از افراد سفر آقای ولایتی به روسیه را یک نوع موازی‌کاری در عرصه سیاست خارجی عنوان کرده‌اند، تصریح کرد: در حوزه سیاست خارجی و وزارت خارجه به عنوان یک نهاد حاکمیتی ما باید کمترین میزان موازی‌کاری را داشته باشیم و در همین چارچوب این امر بسیار نادر است.

وی گفت: سیاست خارجی مقوله‌ای از جنس حاکمیتی است و با توجه به منافع و مصالح ملی و آثاری که این آمد و شدها و رفت و آمدها بین ایران و سایر کشورها به وجود آورده و می‌آورد می‌بایست هماهنگی‌های لازم در سطوح مختلف وجود داشته باشد و ابتکار عمل در دست دستگاه دیپلماسی کشور است.

قاسمی با اشاره به سیاست ایران بعد از خروج آمریکا از برجام جهت ارائه پیام رییس‌جمهور به سران کشورهای مختلف و با بیان اینکه این پیام را تاکنون مقامات مختلف کشورمان با سفر به دیگر کشورها به سران این کشورها تحویل داده‌اند، تصریح کرد: سفر آقای ولایتی به مسکو در چارچوب تصمیم دستگاه دیپلماسی و دولت به عنوان فرستاده ویژه رییس‌جمهور انجام شد و البته در این سفر ایشان پیامی از مقام معظم رهبری را برای پوتین به همراه داشتند که این پیام را ارائه دادند.

وی همچنین در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر توافق ایران و روسیه مبنی بر دریافت کالا در ازای فروش نفت، گفت: تا آنجا که من به خاطر دارم این موضوع را یکی از مقامات روس مطرح کرده و من از طرف مقامات ایرانی چنین چیزی را نشنیدم. در مورد صحت و سقم این موضوع و صلاحیت مقام روسی که چنین اظهارنظری داشته نمی‌توانم قضاوت کنم. به طور معمول برای رسیدن به تفاهم نیاز است که هیات‌های کارشناسی توسط دستگاه‌های ذیربط بین دو کشور مبادله شوند، با یکدیگر گفت‌وگو کنند تا نهایتا بتوانند به یک تفاهم و قرادادی برسند که این امر مسیر طولانی است.

قاسمی ادامه داد: البته سیاسیون می‌توانند دیدگاه‌های سیاسی خود را نیز مطرح کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد نقش سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور برای ایجاد کردن شرایط بهتر جهت صدور کالاهای غیرنفتی ایران به خارج از کشور،‌ گفت: معیشت و اقتصاد یک مساله مهم است. وزارت خارجه در طی این سال‌ها به موضوع اقتصاد توجه ویژه‌ای داشته و در همین چارچوب معاونت اقتصادی در این وزارتخانه تشکیل شده است.

وی با اشاره به نقش سفارتخانه‌های ایران در شناسایی بازارهای مناسب در کشورهای محل سفارت‌شان برای کالاهای ایرانی و تلاش‌هایی که در این زمینه انجام داده‌اند، تصریح کرد: در کمیسیون‌های مشترک اقتصادی نیز که با کشورهای مختلف داریم بخش دولتی و غیردولتی در عرصه اقتصاد حضور دارند و ما تلاش می‌کنیم که در چارچوب وظایف خود نقشی را که در اقتصاد کشور و پیشبرد آن داریم ایفا کنیم.

نمی‌توانیم اقتصاد کشور را در گروی تصمیم‌گیری دیگر شرکای باقیمانده در برجام معطل بگذاریم

قاسمی در مورد جمع‌بندی ایران از بسته پیشنهادی کشورهای عضو برجام که حدود دو هفته پیش در وین به ایران داده شد، گفت: ‌بعد از خروج آمریکا از برجام با توجه به اصرارهایی که دیگر کشورهای عضو برجام و جامعه جهانی برای حفظ این توافق و تداوم حضور ایران در این توافق داشتند تصمیم بر این گرفته شد که مذاکراتی صورت بگیرد که ایران بتواند از مزایایی که در برجام پیش‌بینی شده است استفاده کند. در همین چارچوب همانطور که اطلاع دارید مذاکراتی در سطوح کارشناسی و همچنین معاونین وزرای خارجه و وزیر امور خارجه با کشورهای عضو برجام و همچنین دیگر کشورهای موثر صورت گرفته است، یک جلسه کارشناسی اعضای برجام نیز در تهران برگزار شد و کمتر از دو هفته پیش نیز وزرای خارجه کشورهای عضو برجام در وین جلسه‌ای را برگزار کردند.

وی با بیان اینکه در این جلسه تاکید شد که کشورهای عضو برجام بر روی پارامترهای مورد نظر ایران کار جدی‌تری انجام دهند، گفت: نهایتا فرصت داده شد که آنها کار بیشتری را روی بسته پیشنهادیشان انجام دهند تا بتوانند تا حد ممکن رضایت ایران را جلب کنند و ما در همین چارچوب منتظر هستیم که در روزهای آینده شاهد پیشنهاداتی از سوی این کشورها باشیم تا بتواند رضایت ایران در عرصه‌های مختلف را جلب کند و در پی آن به یک تفاهم منصفانه برسیم.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه فرصت زیادی نداریم و ما نمی‌توانیم اقتصاد کشور را در گروی تصمیم‌گیری دیگر شرکای باقیمانده در برجام معطل بگذاریم، تصریح کرد: باید دید که پیشنهادات نهایی که داده می‌شود چگونه خواهد بود و تصمیم نهایی بر آن اساس اتخاذ خواهد شد و امیدواریم این پیشنهادات در چارچوبی باشد که ایران بتواند از مزایای برجام برخوردار شود و ایران در آن مقطع در سطح کلان در مورد این موضوع تصمیم‌گیری می‌کند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
0
1
"درباره صحت و سقم این ادعا نمی‌توان اظهارنظر کنم" !!!!
پس خبراييه. نفت در برابر چی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
0
0
جریان حضور همزمان نتانیاهو با ولایتی برای فوتبال. چی بود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
0
0
عراق نفت در برابر غذا رو امتحان کرده.عاقل ۲ بار تجربه نمیکنه!
ناشناس
|
India
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
0
0
اصلا تمام این دیدارها فقط برای احوالپرسی و رفع دلتنگی انجام میشه. میرن پیش هم تا چای بنوشند بگن بخندن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین