کد خبر: ۵۳۴۸۸۹
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۹
هواداران دو آتشه مجازی سرخابی عادت کرده اند مشکلات تیمشان را به جای مطالبه درست از مدیران با فشار به وزارت ورزش و اتهام رنگی بودن حل کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
 حالا با قهرمانی پرسپولیس که معلوم نیست تا آخر هم دوام بیاورد دوباره اتهام وزارت ورزش پرسپولیسی بودن است . اما این اتهام چطور شروع شد و چقدر صحت دارد؟

استارت وزیر پرسپولیسی در زمان وزارت محمود گودرزی رخ داد جایی که هواداران استقلال با بنرهایی به وزارت ورزش رفتندو به عملکرد وزیر انتقاد کردند آنها آن روزها مدیریت فتح الله زاده را می خواستند و امسال و سال قبل هم باز همین پروژه را تکرار کردند. 

پروژه ای به بهانه یک نقل و انتقال یا یک انتصاب مدیریتی یا ... اما این فقط رفتار استقلالی ها نبوده که پرسپولیسی ها با انگیزه متفاوت همین کار را کرده اند. آنها شاید مدیرجدیدی نخواهند اما دربرهه های مختلف وزیر را متهم به پرسپولیسی بودن کرده اند. 

امسال استارت اعتراضات هواداران استقلال با عدم تمدید قرارداد ستاره‌های این تیم آغاز شد. روزی که بازیکنان ملی پوش این تیم ساز جدایی کوک کردند و سرمربی استقلال از جدایی شان ناراحت شد. عصبانیت شفر از عدم موفقیت مدیران استقلال در تمدید قرارداد با امید ابراهیمی و مجیدحسینی به عصبانیت هواداران تبدیل شد و یک دفعه همه سر از وزارتخانه درآوردند .استدلال حضار مقابل وزارت ورزش این بود که وزارت ورزش باید پول بدهد و ستاره ها را حفظ کند چون پرسپولیس محروم برای نیم فصل خرید کرده اما استقلال که محروم هم نیست خرید جایگزینی نداشته است. استدلالی که پایه و اساسش کمی اشکال دارد؟
اگر وزارت پول بدهد ستاره ها می مانند؟
مجیدحسینی در حال حاضر با پیشنهاد250 هزاردلاری ترابوزان اسپورمواجه است.پیشنهادی که چندان دندان گیر به نظر نمی رسد اما به خاطر افزایش قیبمت دلار به قراردادی بسیار خوب برای ستاره ملی پوش استقلال تبدیل شده است. اما مشکل استقلالی ها این است که بازیکن جوان خود را اینقدر بدون قرارداد نگه داشته‌اند که حالا نمی توانند او را نگه دارند یعنی اشکال اولیه این است که آنها تصور نمی کنند بازیکنشان به جام جهانی برود و ستاره شود .

قرارداد قبلی بازیکن جوان بسیار ناچیز است و حالا و تمام شده و نمی توانند نگهش دارند اما مهمتر از درامد مالی خروج حسینی از ایران است او در این سن با حضور در اروپا حضورش در ترکیب اصلی تیم کی روش را تضمین می کند چون خوب می داند که سرمربی تیم ملی از لژیونرها استقبال ویژه‌ای می کند.هم قراردادی نزدیک به دو میلیادرد هم مزایای لژیونری حسینی را مجاب می کند که از استقلال جدا شود.بازیکنی که اگر قرارداد داشت حداقل از بابت انتقالش پولی بگیرند و مدافع جدید جذب کنند. موضوع امیدابراهیمی اما حقوق بسیار خوبی است که به دلار می گیرد و پرداختش از عهده هر تیم ایرانی ای خارج است. شاید وزارتخانه اگرپول بدهد ابراهیمی بماند اما مگر می تواند؟
وزارت ورزش می تواند به استقلال و پرسپولیس پول بدهد؟
هرچند در دوره دولت احمدی نژاد وزارتخانه به راحتی برای سرخابی ها که صاحبش است هزینه می کرد اما با شروع دولت جدید مجلس در اجرای قانونی که وجود داشت با سخت گیری پیش رفت. براساس قانون هیچ کدام از وزارتخانه ها و دولت اجازه ندارند در فوتبال حرفه‌ای هزینه کنند. این ربطی به قرمز و آبی بودن وزیر ندارد. او طبق قانون نمی تواند به هیچ کدام پولی بدهدو تا به حال اگر کمکی بوده همگی در غالب پولهای قابل برگشت از فدراسیون بوده و نه مستقیم از وزارتخانه .

نکته جالب اینجاست که همین چندماه قبل قرارداد وینفرد شفر نزدیک به 5 برابر قیمت اولیه و حدود یک میلیون دلار تمدید شد و تیام با نزدیک به یک میلیارد تومان برای نیم فصل جذب شد.اتفاقی که سبب شد وزیر ورزش به استقلالی بودن متهم شود برای کمک به استقلال. خوب است بدانید قرارداد برانکو در پرسپولیس برای سال اول 220 هزاردلار سال دوم 440 سال سوم 800 هزار سال و سال چهارم به یک میلیون دلار رسید.اما شفر به خاطر فشار اشتباه رسانه های مجازی هواداری استقلال موفق شد این پله را در طول یک نیم فصل طی کند.حال البته این‌ها اهمیتی ندارد به خاطر محدودیت قانونی اجازه هزینه کردن در دوتیم را ندارد و هواداران دو تیم در اتهام رنگی زدن به وزیر اشتباه ساختاری مرتکب می شوند. اما حمایت های شکل دیگر چطور؟
حمایت از سرخ‌ها بیشتراست یا آبی ها ؟
وزارت ورزش در دوره محمود گودرزی اول به پرسپولیسی بودن و بعد به استقلالی بودن متهم شد وزارت ورزش دوره جدید هم همین مشکل را دارد. جالب این است که اتهام به هر دو از طرف لیدرهای استقلال آغاز شد که درخواست بازگشت فتح الله زاده را به تیم استقلال داشتند. یعنی در خوشبینانه‌ترین حالت هواداران فتح الله زاده برای بازگشت او به استقلال وزیر را متهم به پرسپولیسی بودن می کنند و می گویند او پرسپولیسی است و به همین دلیل نمی گذارد فتح الله زاده مدیر استقلال باشد.

انها بیشترین استدلال شان به اشتباهات مدیریتی است که مدیران منتخب مرتکب می شوند و به قهرمانی پرسپولیس و دوری استقلال از قهرمانی منجر شده. شاید این استدلال برای دوره قبل آن هم از دور قابل پذیرش باشد اما حقیقت این است که پرسپولیس با شروع وزارت ورزش گودرزی با حمایت هوادارانش صاحب مربی خارجی شد. اما عده ای از همین سینه چاک‌های بنر به دست چندین بار در حمایت از منصوریان به اعتراض پرداختند. فاصله پرسپولیس و استقلال اشتباهات مدیریتی نبود که همین سرمربیانش بودند کمااینکه امروز شفر ثابت کرده اگر همزمان با برانکو سرمربی استقلال می شد قهرمانی ها به این راحتی به دست پرسپولیس نمی رسید و تقصیرات بیشتر گردن حامیان سرمربیگری منصوریان در استقلال است تا مدیرعامل.
اشتباهات مدیریتی کدام تیم بیشتر بوده؟
این روزها جدایی ابراهیمی و حسینی بسیار به چشم می اید ودر آن تصمیمات غلط مدیریتی خودنمایی می کند. استقلال و پرسپولیس هر دو یک اسپانسر دارند و هر دو می توانند از ایرانسل به یک اندازه پول بگیرند. حالا سوال این است که چطور مدیران استقلال نتوانسته اند قرارداد بازیکن جوان خود و ستاره خود را تمدید کنند وچطور نمی توانند بازیکن جایگزین خوب بگیرند اما پرسپولیس محروم از امروز برای نیم فصل خرید می کند. اما کسی دقت نمی کند که اگر پرسپولیس دو پنجره نقل و انتقالاتی محروم است نتیجه اشتباه مهلک مدیریتی قرمزهاست که آنها هم منتخب وزارت ورزش بوده‌اند. یا شما تصور کنید تیم محروم پرسپولیس نه تنها نتوانسته احمدزاده را نگه دارد که امروز اگر بیرانوندبرود دروازه بان درست و درمان هم ندارد امیری هم برود یکی از ستون های اصلی اش جدا شده اند و باز همه این ها اثر مدیریت غلط در تنظیم قراردادهاست.
اشتباهی که مد شده
هواداران دو آتشه مجازی سرخابی عادت کرده اند مشکلات تیمشان را به جای مطالبه درست از مدیران با فشار به وزارت ورزش و اتهام رنگی بودن حل کنند. امروز اگرامید ابراهیمی نمی ماند ایجاد کمپین برای ماندنش منطقی تر است نه اتهام زدن به وزارت ورزش یا اگر مدیریت استقلال توانایی جذب سرمایه ندارد درخواست برکناری مدیران خواسته منطقی تری است نسبت به اینکه از وزیر ورزش بخواهند به صورت غیرقانونی از بیت المال برای فوتبال هزینه کنند. این جوی که از فضای مجازی نشات می گیرد و یک روز فردوسی پور و نود را تحت فشار می گذارد و یک بار وزارت ورزش را حاصل نگاه اشتباه به ماجراهای فوتبالی است.

اولین مسوول در امضای قرارداد بازیکنان ، خود بازیکن و مدیران تیم هستند و آنها باید پاسخگو باشند اما صفحات هواداری یاد گرفته اند طوری برخورد کنند که به تریج قبای بازیکنانشان برنخورد و مدیران ناراحت نشوند. قرمزها می گویند وزیر استقلالی است که ما مشکل داریم و آبی ها می گویند وزیر پرسپولیسی است که ما مشکل داریم . اما حقیقتا هردو مشکل دارند چون مدیر درست و درمان و مدیریت درست ندارند.
مهدی نیکپندار -
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین