کد خبر: ۵۳۶۷۴۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۲
تأهل تأثیر قابل ملاحظه‌ای در تغییرات پوششی زنان جامعه ندارد
مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی مبسوط به بررسی آسیب شناسانه وضعیت حجاب پرداخته است. در این گزارش سناریوهای پیش رو در خصوص حجاب نیز بررسی شده است
آفتاب‌‌نیوز :
‌نتایج نشان می دهد که تعریف عرفی از حجاب بر تعریف شرعی آن پیشی گرفته و بیشتر افراد تلقی عرفی از حجاب دارند. 

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در مورد «مداخله دولت در موضوع حجاب» با محوریت گشت ارشاد، تنها 35-45 درصد از افراد، موافق مداخله و ورود دولت به این شکل در این موضوع هستند.

نتایج گزارش جالب توجه مرکز پژوهش های مجلس درباره حجاب: 70 درصد زنان در زمره بدحجاب‌ها/ با افزایش تحصیلات، میزان حجاب زنان کاهش می‌یابد/ 5 سناریو در خصوص آینده وضعیت حجاب

 نتایج نشان می دهد دامنه 60 تا 70 درصدی از زنان جامعه در گروه محجبه های عرفی (بدحجاب با تعریف شرعی) قرار دارند که از این میان 10-15 درصد در وضعیت حاد و یا به عبارتی بدحجاب هنجارشکن بوده و سایر افراد در گروهی هستند که میتوان آنها را دارای حجاب عرفی و یا بدحجاب معمولی تلقی کرد.

 30 تا 40 درصد از زنان نیز در گروه باحجاب ها قرار دارند که از این میان حدود 13درصد به صورت سنتی حجاب خود را رعایت می کنند و مابقی زنان باحجاب از شیوه های جدیدِ حجاب، از قبیل چادرملی و... استفاده می کنند. بنابراین نزدیک به 70 درصد از زنان جامعه در قشر خاکستری قرار دارند.

 «تحصیلات» رابطه معنادار و مثبتی با بدپوششی زنان دارد و با افزایش تحصیلات میزان حجاب زنان کاهش می یابد.

 نتایج تغییرات پوششی در «مشاغل متفاوت» نشان می دهد که 3 گروه از افراد، یعنی زنان بیکار، محصلها و کارمندان شرکتهای خصوصی جزء گروههای آسیب دار هستند؛ در میان شاغلان نیز کارمندهای شرکتهای خصوصی، بازاریها، کارگران و فعالان رسانه ای بیشترین آمار بدپوششی را دارند.

 بررسی رابطه «وضعیت تأهل» و میزان حجاب نشان می دهد، متغیر تأهل تأثیر قابل ملاحظه ای  در تغییرات پوششی زنان جامعه ندارد و اختلاف بین زنان مجرد و متأهل بدحجاب جامعه، تقریباً 10 درصد است.

با افزایش مصرف محصولات سینمایی بدپوششی زنان نیز تشدید می‌شود. در کمترین میزان بدپوششی ۵۴/۸ درصد از زنان قرار دارند که اصلا به سینما نمی‌روند و در بیشترین حالت ۸۱/۸ درصد زنان بدپوشش هستند و هر هفته به سینما می‌روند.

با افزایش مصرف محصولات سینمایی بدپوششی زنان نیز تشدید می‌شود. در کمترین میزان بدپوششی ۵۴/۸ درصد از زنان قرار دارند که اصلا به سینما نمی‌روند و در بیشترین حالت ۸۱/۸ درصد زنان بدپوشش هستند و هر هفته به سینما می‌رو

بیش از 85 درصد از جمعیت افراد بدحجاب در گروه بدحجبان کم آسیب قرار دارند که از لحاظ ذهنی خود ر ا محجه می دانند. بخشی از انان به طور ذهنی استعداد ریزش به سمت بدحجابان هنجار شکن را دارا هستند.

به نوشته جماران، در این گزارش سناریوهای پیش رو در خصوص حجاب نیز بررسی شده که در ادامه می خوانید:

 منتفی بودن تشدید فرآیند جرم انگاری و ممنوعیت در شرایط فعلی 

غیرممکن بودن جرم‌زدایی از بی‌حجابی به دلیل وجود اقلیت قدرتمند و منسجم مخالف آزادی حجاب در کشور 

 امکان‌پذیر نبودن تداوم وضع موجود در عمل چراکه می‌تواند به افزایش موج بی‌حجابی فراینده در جامعه منجر شود. 

تغافل نسبت به پدیده بی‌حجابی که منجر به جرم زدایی از موضوع می شود. 

اصلاح سیاست‌های حجاب با محوریت اقدامات رسانه ای-تبلیغاتی

متن کامل گزارش را می توانید در اینجا بخوانید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۶
1
0
خلاصه بگم یک کلام نفهمیدم چی شد
مهدی
|
-
|
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
1
1
تمام شد و رفت....با مردم نمیشه جنگید..
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین