کد خبر: ۵۳۷۱۷۳
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار : ۰۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۲
رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری با نخست‌وزیر ایتالیا ادعاها علیه ایران را تکرار کرد
رئیس‌جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک روز دوشنبه با نخست‌وزیر ایتالیا بار دیگر ادعاها علیه ایران را تکرار کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا ادعا کرد آماده است «بدون آماده‌ام بدون هیچ پیش‌شرطی با ایرانی‌ها دیدار کنم/این برای ایران خوب است، برای ما خوب است و برای دنیا خوب استهیچ‌پیش‌شرطی» با مقام‌های ایران دیدار کند. 

به گزارش آفتاب نیوز، به نقل از خبرگزاری فارس؛ او در ابتدای این نشست خبری با تکرار ادعاهای همیشگی گفت: «من و نخست‌وزیر موافقیم که به حکومت بی‌رحم ایران هرگز نباید اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای داده شود. هرگز.»

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «ما همه کشورها را تشویق می‌کنیم ایران را برای توقف همه فعالیت‌های شرورانه‌اش تحت فشار قرار بدهند.»

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال ۱۳۹۴ به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا تمایل دارد با «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران دیدار کند گفت: «من آماده‌ام با هر کسی دیدار کنم. من به ملاقات اعتقاد دارم.»

ترامپ سپس گفت: «نخست‌وزیر [ایتالیا] بهتر از هر کس دیگر این را بیان کرد؛ صحبت کردن با دیگران... به ویژه هنگامی که احتمال جنگ، مرگ، قحطی و خیلی مسائل دیگر وجود دارد، ملاقات انجام می‌شود. دیدار هیچ اشکالی ندارد.»

ترامپ در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره دیدارش با «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی و «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه پرداخت. 

او گفت: «همان‌طور که می‌دانید ما با کیم [جونگ اون] دیدار کردیم و الان ۹ ماه است که موشکی شلیک نشده. زندانی‌هایمان را برگردانده‌ایم و این همه اتفاقات مثبت در حال وقوع هستند.»

ترامپ گفت: «من دیدار فوق‌العاده‌ای هم با رئیس‌جمهور پوتین داشتم. البته رسانه‌های جعلی آن را پوشش ندادند. به نظرم دیدار فوق‌العاده‌ای، از حیث ایمنی و توسعه اقتصادی و محافظت از اسرائیل و دیگران بود.»

رئیس جمهور آمریکا در ادامه تأکید کرد:«بنابراین، من معتقد به دیدار هستم. مطمئناً من با ایران، اگر آنها بخواهند دیدار خواهم کرد. نمی‌دانم که الان آماده هستند یا نه. در حال حاضر، درگیر شرایط سختی هستند.»

وی توافق هسته‌ای «برجام» را «مضحک» توصیف کرد و گفت که به مشارکت آمریکا در این توافق پایان داده است. ترامپ مدعی شد که ایرانی‌ها در نهایت با آمریکا مذاکره خواهند کرد.

ترامپ گفت: «من به توافق ایران خاتمه دادم. توافق مضحکی بود. من تصور می‌کنم آنها (ایرانی‌ها) در نهایت تمایل به ملاقات خواهند داشت و من هر موقع آنها بخواهند آماده دیدار هستم. من این کار را از موضع قدرت یا ضعف انجام نمی‌دهم، فکر می‌کنم ملاقات کردن کار مناسبی است.» 

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی دیگر درباره اینکه آیا پیش‌شرطی برای این دیدار دارد گفت: «هیچ پیش‌شرطی (ندارم). هر موقع آنها بخواهند (حاضر به گفت‌وگو هستم).»

ترامپ اضافه کرد: «هر موقع بخواهند آماده‌ دیدار هستم. این برای ایران خوب است، برای ما خوب است و برای دنیا خوب است. پیش‌شرطی وجود ندارد، اگر آنها بخواهند دیدار می‌کنم.»

خبرگزاری ایسنا نیز در گزارشی از اظهارات ترامپ نوشت: دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی با نخست‌وزیر ایتالیا درباره مذاکره با ایران و دیدار با مقامات کشورمان تصریح کرد که تمایل دارد با مقام‌های ایرانی ملاقات داشته باشد. من به ملاقات کردن اعتقاد دارم. اگر آن‌ها بخواهند، من قطعاً با [مقام‌های] ایران ملاقات خواهم کرد. نمی‌دانم که آیا آن‌ها آماده این کار هستند. آن‌ها اکنون در حال پشت سر گذاشتن دوره سختی هستند. من به توافق با ایران پایان دادم. این توافق مسخره‌ای بود.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت: معتقدم آن‌ها احتمالاً در پایان به این نقطه خواهند رسید که خواستار ملاقات شوند و من آماده‌ام تا هر زمان که بخواهند، با آن‌ها ملاقات کنم. من این کار را از روی قوت یا ضعف انجام نخواهم داد. فکر می‌کنم این کار اقدام مناسبی است. اگر بتوانیم به نتیجه‌ی معنادار دست یابیم -نه اتلاف کاغذی که در توافق قبلی اتفاق افتاد-، قطعاًّ مایل به انجام ملاقات خواهم بود.

در ادامه خبرنگاری پرسید که آیا ترامپ پیش‌شرطی برای چنین ملاقاتی دارد که رئیس‌جمهوری آمریکا پاسخ داد: هیچ پیش‌شرطی، نه. اگر آن‌ها بخواهند ملاقات کنند، من هم ملاقات خواهم کرد. هر زمان که آن‌ها بخواهند. هر زمان که آن‌ها بخواهند. این کار برای این کشور خوب است، برای آنها خوب است، برای ما خوب است و برای جهان خوب است.

رییس‌جمهوری آمریکا در این کنفرانس مطبوعاتی با بیان این که «من به ملاقات کردن اعتقاد دارم»، اضافه کرد: درباره گفت‌وگو با دیگران به خصوص وقتی صحبت از احتمال جنگ، مرگ، قحطی و بسیاری از چیزهای دیگر مطرح است، باید مذاکره کرد. هیچ مشکلی با مذاکره وجود ندارد.

وی به ملاقات خوبی که با رهبر کره شمالی داشت، نیز اشاره کرد و در ادامه گفت: به نظرم من، برخلاف چیزی که در رسانه‌های اخبار جعلی منعکس شد، ملاقاتی بسیار عالی با ولادیمیر پوتین داشتم. این ملاقات از منظر آینده، امنیت و توسعه اقتصادی، محافظت از اسرائیل و محافظت از همه بسیار عالی بود.

آغاز تعامل راهبردی جدید میان آمریکا و ایتالیا

رییس‌جمهوری آمریکا در بخش دیگری از کنفرانس مطبوعاتی خود با نخست‌وزیر ایتالیا گفت که دو کشور تعامل راهبردی جدیدی را آغاز کرده‌اند که هدف آن تحکیم همکاری در مسائل متعددی از جمله امنیت در مدیترانه است.

وی ادامه داد: این تعامل همچنین شامل توجه آمریکا به نقش مهم ایتالیا در برقراری ثبات در لیبی و شمال آفریقا است.

به گفته ترامپ، ایتالیا و آمریکا همچنین به دنبال آن هستند که در زمینه مقابله با تروریسم و مهاجرت کنترل نشده نیز همکاری‌های خود را توسعه بخشند.

استولتنبرگ از «بزرگ‌ترین هواداران ترامپ» است

رییس‌جمهوری آمریکا در صحبت‌های خود به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز پرداخت و گفت: ناتو مشخصا در حال از کار افتادن بود زیرا افراد سهم خود را پرداخت نمی‌کردند و این ائتلاف ضعیف‌تر و ضعیف‌تر می‌شد. سال پیش آمدم و با لحنی تقریباً ملایم گفتم که باید پول بدهید. آنها ۴۴ میلیارد دلار بیشتر دادند. امسال با لحنی جدی‌تر همان خواسته را مطرح کردم آنها در سال‌های آتی‌ صدها میلیارد دلار بیشتر پرداخت خواهند کرد. ناتو یک بار دیگر قدرتمند خواهد شد و اگر با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو صحبت کنید، فکر می‌کنم او را از بزرگ‌ترین هواداران ترامپ خواهید یافت زیرا او نمی‌توانست پول جمع کند؛ تا این که ترامپ وارد شد.

ترامپ همچنین اعلام کرد که اعمال تحریم‌ها علیه روسیه مشابه وضعیت فعلی در آینده نیز ادامه خواهد داشت.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
-
|
۰۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۹
2
1
خیلی مزخرفه نتیجه مذاکره قبلی چی شد که حالا دوباره مذاکره کنیم در ضمن مذاکره زمانی که تحریم و فشار هست خودش یک جور داشتن شرط هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۹
1
2
بهتره مذاکره کنیم.
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۹
1
2
ایران مذاکره کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۹
2
1
توبه گرگ مرگه چرا تعهدات خود را زیر پا گذاشتید حالا تقاضای دیدار دارید این نوع عملکرد مارو یاده چوپان دروغ گو میاندازه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۹
1
2
روحانی جان مذاکره کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۹
2
1
تهدید کرد تهدید شنید،اروپا و دنیا هم اونچنان همراهیش نکردن،حالا میخواد آبرومندانه بازی رو به نفع خودش تموم کنه تا جنگ دوباره نشه که پوشک کم بیارن!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۹
1
2
رییس جمهور مذاکره کن مذاکره خوب است.
ناشناس
|
-
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
1
2
چرا نظرات مثبت رو بستید؟تا کی میخواید سانسور کنید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۱
1
2
اقای روحانی مذاکره کنید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین