کد خبر: ۵۳۸۷۲۴
تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۲
شهردار تهران از جدیت شهرداری تهران برای مقابله با فساد خبر داد و تاکید کرد: برای کسب اعتماد مردم که لازمه مشارکت آن‌ها در اداره شهر است، با هر گونه فساد احتمالی با شدت برخورد خواهد کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
سید محمدعلی افشانی بعد از بازدید از طرح‌ها و پروژه‌های منطقه ۹ با حضور در مجموعه شهید حیدری (خانه مشق) ضمن قدردانی از تلاش‌های مسئولان و دست اندرکاران این منطقه گفت: ما می‌توانیم دو نگاه به شهر داشته باشیم؛ یکی اینکه تنها جنبه «فیزیکی شهر» را ببینیم و دنبال اجرای پروژه‌های عمرانی و فیزیکی جدید باشیم. چنین رویکردی، یک آفت در مدیریت سابق شهر ما بوده که نتیجه آن، معطل شدن ثروت مردم در پروژه‌هایی است که اغلب، منابع لازم برای تکمیل آن‌ها مهیا نمی‌شد و سود چندانی هم برای مردم نداشت.

وی ادامه داد: برخی پروژه‌ها باید دو ساله تمام می‌شد، اما گاهی ده سال نیمه کاره باقی مانده است. مثل همین پروژه استاد معین که خیلی زودتر باید به بهره برداری می‌رسید و مردم چشم انتظار منطقه را خوشحال می‌کرد.

شهردار تهران خطاب به شهردار منطقه۹ اظهار داشت: اینکه تلاش کرده اید با همکاری عزیزان نظامی در «پادگان»، فضا‌های فرهنگی مانند سینما و محیط گردشگری ایجاد کنید، کار بسیار ارزشمندی است، زیرا موجب بیشترین بهره وری از ثروت‌های موجود شده است.

افشانی افزود: نگاه دیگر این است که پروژه‌های خود را متناسب با منابع در اختیار و واقعی شروع کنیم، نه اینکه با اصرار و یا خوشامد دیگران پروژه‌هایی را آغاز کنیم که پیشاپیش می‌دانیم برای تکمیل آن منابع لازم را نخواهیم داشت.

وی در زمینه ماموریت‌های اصلی شهرداری تصریح کرد: فلسفه وجودی ما به عنوان یک نهاد اجتماعی و خدمات رسان، خدمت به مردم است و ما باید اول به وظایف خود بپردازیم. مثلا تجهیز شبکه معابر، حمل و نقل عمومی، ایجاد و حفظ سرانه فضای سبز و... از وظایف اصلی ماست، اما طی سال‌های گذشته، برخی مدیران شهری کار‌های دیگری انجام می‌دادند که ربطی به آنان نداشت و صرفا مدیریت شهری را از انجام وظایف اصلی خود منحرف می‌کرد. مثلا پرداختن به امور بهزیستی، صنعتی و... از وظایف شهرداری نیست و هر یک، متولیان قانونی خود را دارد.

شهردار تهران اضافه کرد: شهرداری باید اولویت را به انجام وظایف ذاتی خود بدهد و سپس به یاری بقیه نهاد‌ها بپردازد و البته مشروط بر آنکه منابع و اعتبارات لازم را هم در اختیار داشته باشد.

افشانی به اهمیت دستیابی به «شهر هوشمند» اشاره و خاطرنشان کرد: اگر شهر ما «شهر هوشمند» شود، از هدررفت بخش عظیمی از منابع، پیشگیری خواهد شد. ما باید به این هدف برسیم که تمام مجوز‌ها و کار‌های شهروندان در امور شهری از صفر تا صد بر اساس آخرین متد‌های مدیریت شهری و به صورت «شهر هوشمند» اجرا شود. به عنوان مثال اگر کسی دنبال جای پارک خودرو خود است، باید بتواند با استفاده از سامانه ای، سریع جای پارک پیدا کند و نباید مدت زیادی از وقت خود را برای یافتن جای پارک هدر دهد. در شهر‌های مدرن دنیا این گونه مسائل حل شده، ولی متاسفانه برای ما این قبیل مسائل هنوز مشکل ساز است.

وی درباره شاخص‌های «شهر زیست پذیر» نیز ابراز داشت: اولین شاخص در «شهر زیست پذیر»، رفع آلودگی و ترافیک است. همچنین ایمنی از دیگر شاخص‌های مهم زیست پذیری است که طبق آن ساختمان‌ها و فضای زیستی ما باید از ایمنی لازم برخوردار باشند. امری که در بافت‌های فرسوده شهری ما اصلا وجود ندارد یعنی هم ساختمان‌ها ناامن هستند و هم فضای ایمنی وجود ندارد.

شهردار تهران افزود: یکی از مهمترین برنامه‌های ما ساماندهی حمل و نقل عمومی است. براین اساس، در زمینه افزایش واگن‌های مترو اقدامات خوبی انجام شده است. زمانی که من در وزارت کشور بودم خرید ۶۳۰ واگن در مرحله آخر امضا بود و بنا بود باقیمانده آن تا ۱۰۵۰ واگن هم تولید شود. در بهبود ناوگان حمل و نقل عمومی امیدوارم با توجه به برنامه مهم رییس جمهور و دغدغه ایشان در این زمینه، بتوانیم موفق شویم. طرح برقی کردن موتورسیکلت‌ها در تهران نیز یکی از طرح‌های مهم ماست که قرار شده است صاحبان موتورسیکلت تنها یک سوم هزینه‌های آن را پرداخت کنند.

افشانی با یادآوری جدیت دولت برای بازسازی بافت‌های فرسوده بیان کرد: یکی از مهمترین برنامه‌های ما بازسازی بافت‌های فرسوده شهری است. ما تلاش می‌کنیم مقدمات آغاز بازسازی ۲۰ هزار واحد را فراهم کنیم. البته این بافت‌ها به لحاظ مشارکت، مشکلات عدیده‌ای دارند و بدون مشارکت مردم امکان فائق آمدن بر مشکلات غیرممکن است و به عنوان قاعده‌ای کلی، هیچ کدام از مشکلات شهری، بدون مشارکت مردم قابل حل نیست.

وی ادامه داد: مثلا بدهی‌های به روزشده شهرداری تهران بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان است که از این رقم ۲۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بدهی به نظام بانکی است که سود آن بالای ۲۵۰ میلیارد تومان در ماه است و یعنی سالانه سه هزار میلیارد تومان به هزینه‌های شهرداری اضافه می‌شود. این نشان می‌دهد که ما بدون مشارکت مردم امکان اجرای پروژه‌ها را نداریم.

شهردار تهران اضافه کرد: وقتی ۲۵ درصد از اقتصاد ایران در تهران است یعنی ما می‌توانیم از این ظرفیت برای ارتقای درآمد‌های شهرداری و مشارکت بیشتر مردم در اداره شهر استفاده کنیم.

افشانی به پروژه‌های نیمه کاره شهری اشاره کرد و یادآور شد: بیشتر این پروژه‌ها را «قرارگاه خاتم» اجرا می‌کند که اخیرا در جلسه با رییس «قرارگاه» توافق کردیم که این پروژه‌ها تکمیل شوند.

وی با ابراز امیدواری برای حل مشکلات شهر تهران عنوان کرد: بار‌ها گفته ام که بیمار را ناامیدی از پا درمی آورد، نه بیماری. ما باید به حل مشکل امیدوار باشیم و مردم هم قطعا کنار ما قرار خواهند گرفت. مردم زمانی مشارکت می‌کنند که بتوانند به ما و مجموعه مدیران شهری اعتماد کنند و اعتماد زمانی ایجاد می‌شود که مردم مطمئن شوند منابع آنان درست و سرجای خود هزینه می‌شود. مردم نباید در مجموعه تحت مدیریت ما فساد ببینند و بدانند اگر هم جایی فسادی هست با آن مقابله می‌کنیم.

شهردار تهران ادامه داد: همکاران ما بدانند که همه باید تلاش کنیم فساد‌های احتمالی در سیستم شهری به مرور حذف شود تا مردم به ما اعتماد کنند و برای حل مشکلات کمک کنند. نباید با نیروی متخلفی که به حیثیت و اعتبار یک سازمان صدمه می‌زند، مماشات کرد. امیر مومنان (ع) در نهج البلاغه که منشوری مدیریتی نیز است، می‌فرمایند: «هیچ مزیتی برای مدیران جز اجرای عدالت نیست». در شهرداری تهران باید مسیر دریافت مجوز برای مردم، شفاف و عاری از چانه زنی و تخفیف و اعمال نفوذ‌های فردی باشد. باید به جایی برسیم که مردم به راحتی حتی بدون حضور فیزیکی مجوز‌های لازم را طبق قانون دریافت کنند.

افشانی افزود: هوشمندسازی شهر به معنی ارتباط با مردم در همه بخش‌ها است و می‌دانم این کار به زمان زیادی نیاز دارد و البته منافع افراد بسیاری را به خطر خواهد انداخت و مقاومت شدید آنان را برخواهد انگیخت. ما در جلسه‌ای که داشتیم، مشخص کردیم که صاحبان پلاک‌ها در تمام نقاط تهران باید بدون ابهام بدانند که در صورت کسب مجوز، امکان ساخت چند طبقه و با چه شرایطی را خواهند داشت.

وی با بیان این که برنامه من ارتقای زندگی مردم و رضایت مندی شهروندان است، گفت: مردم نسبت به مشکلات از ما آگاه‌تر هستند. اصحاب رسانه هم ناظران اصلی ما هستند و وظیفه داریم فضای نقد سازنده را برای آنان مهیا کنیم.

شهردار تهران ضرورت آمادگی شهرداری تهران برای مقابله با بحران‌ها را یادآور شد و اظهار داشت: هم اکنون اگر در تهران زلزله رخ بدهد یا سیل بیاید، حتما آسیب پذیر هستیم. شهرداران باید به لحاظ ذهنی و عملی آماده باشند تا بتوانند در مواقع بحرانی مردم را ساماندهی و مدیریت کنند. این نکته مغفول مانده و متاسفانه در تجربه‌های قبلی بحران‌ها از آن ضربه خوردیم. من در زلزله بم به عنوان مدیر نوسازی مدارس حضور داشتم. در زلزله کرمانشاه هم به دلیل سمتی که در وزارت کشور داشتم، حاضر بودم و از نزدیک مشاهده کردم ضعف ما این بود که نمی‌توانستیم مردم را ساماندهی کنیم. اگر ما مردم را ساماندهی کنیم و کارت شناسایی به آن‌ها بدهیم و بتوانیم ارتباطات منطقی ایجاد کنیم به راحتی امکانات را می‌توانیم توزیع کنیم. در همین زلزله اخیر تهران که در واقع زلزله بحران سازی هم نبود، تهران قفل شد. ما باید در این زمینه خیلی زود برنامه ریزی‌های دقیق انجام دهیم.

نوسازی بافت فرسوده با مشارکت مردم

در این مراسم پیش از سخنان شهردار تهران، سیدعلی مفاخریان تصریح کرد: این منطقه یکی از مناطق کوچک از نظر جغرافیایی است، اما منطقه‌ای ارزشمند است که بافت‌های متنوعی دارد و همه مسائل در شهر تهران در این منطقه وجود دارد تبعا فرضت‌های متنوعی هم دارد.

وی افزود: ما در حوزه بافت فرسوده از سبک مشارکت مردم در بخش‌های مختلف استفاده می‌کنیم و مفتخریم که پلاک‌های بسیاری را بدون مداخله دولت و هزینه اضافه تجمیع کرده ایم و سرانه‌های مسکونی خود را افزایش داده ایم. ما در صدور پروانه زمان کوتاه رسیدگی را در اولویت قرار داده ایم.

شهردار منطقه ۹ یکی از مشکلات منطقه نه را ماندگاری آب‌های سطحی دانست که باعث آلودگی و ایجاد بوی بد شده است و به برنامه‌های شهرداری منطقه برای حل این بحران پرداخت و خاطرنشان کرد: ما چندین مخزن آب در منطقه ساخته ایم و بسیاری از آب‌های سطحی که منجر به بوی بد و متعفن در محلات می‌شد را جمع آوری کرده ایم و پس از تصفیه با آن فضای سبز شهر را آبیاری می‌کنیم.

مفاخریان افزود: مردم این منطقه دو دغدغه بزرگ دارند و منتظرند تا با کمک شهرداری تهران این‌ها حل شود. اتمام پروژه‌های استادمعین و پروژه یادگار امام (ره) این منطقه را از بن بست خارج می‌کند. به خصوص زیرگذر استادمعین که باعث رونق اقتصادی خوبی خواهد شد.

وی اضافه کرد: امیدوارم با طرح‌هایی که امروز افتتاح و رونمایی شد مردم این منطقه شاهد اتفاقات مبارکی باشند و شهر به سمت ارائه خدمات مطلوب‌تر باشد.

ایلنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین