کد خبر: ۵۳۹۰۸۱
تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۲

تأکید بر تقویت روابط ایران و ترکیه در دیدار واعظی و چاووش‌ اوغلو

فرستاده ویژه رییس‌جمهوری کشورمان به ترکیه با وزیر امور خارجه این کشور ملاقات و مسائل مورد علاقه دو کشور در عرصه‌های مختلف دوجانبه به ویژه اقتصادی و منطقه‌ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.
آفتاب‌‌نیوز :
 در این دیدار مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه ضمن مثبت ارزیابی کردن فرصت انجام  این سفر برای گفت‌وگو پیرامون توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها، تأکید کرد: تحریم‌ها و فشارهای متوجه ایران را درست و قابل قبول نمی‌دانیم  و آن را در هر فرصتی در ملاقات‌های دوجانبه و عمومی بیان می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که این اقدامات چقدر صلح را در منطقه مورد تهدید قرار می‌دهد.  

وی افزود: مواضع معتدل و مدبرانه ایران در مسائل مختلف از جمله خروج آمریکا از برجام را تقدیر می‌کنیم و معتقدیم همکاری این کشور با اتحادیه اروپا شایان تقدیر است.

چاووش‌اوغلو گفت: ما صراحتا اعلام داشته‌ایم که تحریم‌های یک‌جانبه اخیر علیه ایران را اجرا نخواهیم کرد. تحریم‌های آمریکا علیه دو وزیر کشور ترکیه را نیز بی‌نتیجه می‌دانیم و بر این باوریم که مسائل از طریق دیپلماسی قابل حل است.  

چاووش‌اوغلو ادامه داد: دولت ما جدیدا تشکیل شده است و به زودی وزیر کمیسیون مشترک، تعیین  و مذاکرات در چارچوب کمیسیون‌های مشترک دو کشور آغاز می‌شود. تجار ترکیه علاقه‌مند به کار و سرمایه‌گذاری در ایران هستند و باید تشویقات اضافه‌ای برای جذب بیشتر آنها ارائه شود.  

وی با اشاره به شرایط پیچیده منطقه‌ای بر لزوم تقویت همکاری‌های دو کشور در این عرصه تأکید کرد و گفت: تقویت روابط ایران و ترکیه، تحکیم ثبات و امنیت منطقه است.  

محمود واعظی نیز در این دیدار با بیان این که خوشبختانه روابط دو کشور از هر لحاظ در حال گسترش است، گفت: روسای دو کشور نقشه‌راه خوبی برای رسیدن به هدف تجارت ۳۰ میلیارد دلاری ترسیم کرده‌اند.  

وی همچنین با تقدیر از مواضع شجاعانه اردوغان و چاووش‌اوغلو در مورد تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا، افزود: کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا مصمم به حفظ برجام هستند و پیشنهادهایی در مورد امور بانکی و نفت به ما ارائه داده‌اند. وضعیت منطقه‌ای مهم است و خوشحالیم که روند آستانه و سوچی گام به گام پیش می‌رود. معتقدیم باید تلاش‌هایمان را برای حل و فصل مشکلات سوریه افزایش دهیم.  

رییس دفتر رییس‌جمهوری کشورمان ادامه داد: ما با همکاری یکدیگر می‌توانیم گام‌های خیلی مهمی برای تأمین و تحکیم صلح و ثبات منطقه برداریم.  

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، وی افزود: از تمایل تجار ترکیه برای تجارت و سرمایه گذاری در ایران استقبال می‌کنیم. باید تلاش کنیم در هر دو طرف موانع و مشکلات برطرف شود. روانسازی همکاری‌های بانکی کمک بزرگی به تقویت این همکاری‌های تجاری و اقتصادی می کند.


بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین