کد خبر: ۵۳۹۳۳۴
تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۸
سخنگوی رئیس‌جمهوری ترکیه در واکنش به تحریم‌ها و اقدامات آمریکا علیه کشورش اعلام کرد، آمریکا به طور کلی با خطر از دست دادن ترکیه به عنوان یک کشور هم‌پیمان مواجه است.
آفتاب‌‌نیوز :
ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس‌جمهوری ترکیه در مطلبی که در روزنامه دیلی صباح منتشر کرد، نوشت: "زمانی که اعضای سازمان گولن در ژوئیه ۲۰۱۶ دست به کودتا زدند بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند که اقتصاد و دولت ترکیه دچار فروپاشی شود اما ترکیه از این روز تاریک بیرون آمد و قدرتمندتر شد و به مسیرش در راستای ثبات سیاسی و توسعه اقتصادی ادامه داد. دو سال بعد بحران با دولت ترامپ بر سر ماجرای کشیش آمریکایی و وضعیت بازار ارز عزم ترکیه را از میان نخواهد برد. در انتخابات ۲۴ ژوئن که بیش از ۵۰ میلیون شهروند ترکیه پای صندوق‌های رای رفتند اردوغان به عنوان رئیس‌جمهور هشت سالی آتی انتخاب شد. نتایج انتخابات تاییدی بر نظام ریاست جمهوری جدی در ترکیه بود که از بروکراسی می‌کاهد و باعث افزایش حکمرانی موثر می‌شود."

وی ادامه داده است: "هفته گذشته اردوغان برنامه ۱۰۰ روزه برای پروژه‌های جاری و جدید اعلام کرد. وزیر بازرگانی و خزانه‌داری به زودی برنامه اقتصادی میان مدتی اعلام و اهداف جدید اقتصاد ترکیه را تعریف خواهند کرد. در ۲۹ اکتبر فرودگاه بسیار بزرگ جدید استانبول افتتاح می‌شود. تعداد گردشگرانی که به ترکیه آمدند امسال به ۴۰ میلیون تن می‌رسد. بسیاری از پروژه‌های عمومی در حال اجراست و همه اینها نشان دهنده پیشرفت نهادهای دولتی و اقتصاد ترکیه است. با این توصیف باید به این واقعیت توجه داشت که ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار کاهش می‌یابد که این یک چالش است اما این چالشی است که ترکیه آمادگی مقابله با آن را دارد. این موضوع با این حال فراتر از یک جنگ ارزی است."

سخنگوی اردوغان نوشته است: "تصمیم دولت ترامپ درخصوص تحریم دو وزیر ترکیه بر سر مساله کشیش‌ آمریکایی که به اتهام جرایم مرتبط با تروریسم در بازداشت خانگی به سر می‌برد، روابط واشنگتن و آنکارا را به سطح پایینی رسانده است. تلاش‌ها توسط ترکیه برای حل این موضوع از طروق دیپلماتیک از سوی طرف آمریکایی رد شده است. حسن نیت ترکیه و رویکردهای نتیجه محور آن تحت تاثیر رویکردهای ایدئولوژیک و نگاه دولت ترامپ به حاشیه رانده شده است. ترکیه محق است که خواهان آن باشد که دغدغه‌هایش از سوی آمریکا که یک هم‌پیمان ناتو است جدی گرفته شود اما با این حال دولت آمریکا به جای این کار در دوران اوباما و ترامپ در عمل هیچ کاری در مقابل اعتراض‌های ترکیه نسبت به همکاری واشنگتن با شاخه پ.ک.ک در سوریه نداشته است و به همین ترتیب نسبت به فعالیت سازمان گولن در آمریکا نیز توجه‌ای نکرده است."

به گفته کالین "مبارزه با داعش و نظام سیاسی آمریکا هیچ یک بهانه‌ای برای توجیه سیاست‌ها و رویکردهایی نیست که منافع امنیت ملی ترکیه را دچار آسیب کرده و به روابط آنکارا و واشنگتن ضربه می‌زند. آمریکا خطر از دست دادن ترکیه را به طور کلی به جان خریده است. افکار عمومی در ترکیه به طور کلی علیه سیاست‌های آمریکا است که در چارچوب آن خواسته‌های امنیتی مشروع آنکارا نادیده گرفته می‌شود. تهدید، تحریم و اقدام علیه ترکیه موثر نخواهد بود بلکه صرفا عزم این کشور را دو چندان خواهد ساخت. با این حال چنین رویکردهایی باعث منزوی شدن آمریکا هم در ترکیه و هم در عرصه بین‌الملل خواهد شد."

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در ادامه عنوان داشته است: "دولت ترامپ تا اینجای کار با کانادا،‌ مکزیک،‌ چین، روسیه،‌ ناتو، آلمان و بسیاری از کشورهای دیگر بنا به دلایل داخلی دچار چالش شده است. این وضعیت اعتبار آمریکا را به عنوان یک شریک و هم‌پیمان قابل اعتماد زیرسوال می‌برد. در ترکیه نیز البته چنین درکی نسبت به آمریکا وجود دارد. ترکیه در مقابل تهدید، فشار،‌ تحریم و عملیات پولی علیه بازارها و ارز خود تسلیم نمی‌شود. ترکیه درخواست‌های دیگران را به نیازهای امنیتی خود ارجح نمی‌داند. این کشور به عنوان یک هم‌پیمان ناتو بیش از سهم خود برای تامین امنیت همگان وارد عمل شده و در کنار هم‌پیمانانش با تمامی ابعاد و اشکال تروریسم مبارزه کرده است. ترکیه با هم‌پیمانان خود برای از بین بردن تهدیدهای تروریستی علیه سایر کشورها همکاری کرده است. از همین رو طبیعی است که این کشور خواستار آن باشد که کشورهای هم‌پیمان مقابله به مثل کنند اما این در حالی است که کشورهای هم‌پیمان برای کمک به ترکیه در راستای مبارزه با پ.ک.ک و سازمان گولن کار اندکی کرده یا حتی بی تفاوت بوده‌اند. در حالی که ترکیه دورنمای سیاست خارجی خود را بست می‌دهد درخصوص استقلال و حق حاکمیت خود کوتاه نمی‌آید. این کشور به توسعه روابط خود با تمامی کشورها بر مبنای برابری، منافع مشترک و شراکت ادامه می‌دهد. ترکیه همچنین به دنبال یافتن منابع متعدد انرژی و آلترناتیوهای مالی خواهد بود. این موضوع با توجه به وضعیت ژئوپلتیک ترکیه و واقعیت‌های دیپلماسی قرن ۲۱ کاملا طبیعی است. ترکیه با پشت سر گذاشتن کودتاهای نظامی، حملات تروریستی و عملیات‌های مالی صرفا عزم و اراده خود را قوی‌تر کرده و هیچ تهدید یا حمله‌ای باعث تغییر این وضعیت نمی‌شود."

ایسنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین