کد خبر: ۵۳۹۵۱۷
تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۱
نماینده‌ی شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: برای مبارزه تاثیرگذار با فساد راهی جز برقراری جریان آزاد اطلاع‌رسانی نداریم؛ همین جریان ایجاد شده علیه فساد کنشی است در برابر فضای مجازی.
آفتاب‌‌نیوز :
فرج‌الله رجبی بعدازظهر یکشنبه ۲۱ مرداد در یک کنفرانس خبری گفت: اگر قرار بود با رسانه‌های کلاسیک به موفقیت برسیم تاکنون و بعد از چهاردهه این اتفاق افتاده بود؛ اگر بپذیریم که موضوع جریان آزاد اطلاع‌رسانی پیش‌فرض و ضرورت مبارزه با فساد محسوب می‌شود، جایگاه خبرنگاران نیز به‌خوبی دیده و حفظ خواهد شد.

او با تصریح اینکه هر زمانی در هر بخش با جریانی مافیایی مواجهه داشتیم سدی در مسیر ایجاد شد، گفت: در عرصه‌ی رسانه و کار خبری هم باید مراقبت کنیم که جریان مافیایی نفوذ نکند؛ نباید با سادگی از کنار ماجرا عبور کرد.

رجبی معتقد است که امروز ایران در گذری به سمت جریان آزاد اطلاع‌رسانی قرار گرفته و به همین دلیل نیازمند مراقبت جدی‌تر برای جلوگیری از نفوذ مافیا در این جریان هستیم.

او گفت: جریان آزاد اطلاع‌رسانی هزینه‌هایی را هم برای خبرنگاران و فعالان این عرصه و هم برای مسئولان به‌دنبال دارد که باید این هزینه‌ها را پذیرفت؛ مسئولان در تمام سطوح و بخش‌ها باید بدانند که در این مسیر ممکن است هزینه‌ بدهند اما ایجاد این جریان به نفع همه‌ خواهد بود.

دلیل امضا نکردن سوال از رییس‌جمهور

رجبی در پاسخ به این سئوال که علت امضا نکردن نامه‌ی سئوال از رییس‌جمهور توسط نمایندگان شیراز چیست؟ گفت: همه کسانیکه شرایط کشور را می‌دانند متوجه هستند که چه میزان از مشکلات و مسائل مربوط به دولت است و چه میزان نیست؛ زمانی شخصا نامه‌ی طرح سئوال از رییس جمهور پیرامون موسسه‌های مالی اعتباری را امضا کرده و تا آخر هم پای آن ایستادم؛ اما آن سئوال غیرسیاسی بود و ادامه‌ی راه منجر به شناسایی شبکه‌ی فساد در بانک‌ها می‌شد.

او اضافه کرد: باید بررسی کرد که از سوال‌های مطرح شده کدام سوال با مختصات و حدود و ثغور مشخصی مطرح شده و چه هدفی را دنبال می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش ظرفیت این مسئولیت را ندارد

رجبی در پاسخ به سوالی در مورد آموزش و پرورش فارس و مشخص شدن تکلیف مدیریت آن، گفت: آنچه از وزارت آموزش و پرورش و شخص وزیر برداشت می‌کنیم، تعلل در تصمیم‌گیری است. احساس من این است که با این موتور نمی‌توان لوکوموتیو را نمی‌تواند بکشد.

وی اضافه کرد: وزیر در مواجهه با مدیریت آموزش و پرورش فارس نشان داد که ظرفیت این مسئولیت را ندارد؛ نگرانی من تاثیر ملی چنین مواجهه‌ای است؛ ما در این حوزه نیازمند نگاهی خلاق و مبتنی بر تحول‌گرایی هستیم؛ اینکه دخل و خرج با هم نمی‌خورد نمی‌تواند بهانه‌ای برای وجود مشکلات در هر حوزه‌ای باشد.

رجبی در خصوص تفکیک وزارتخانه‌هایی که قبلا ادغام شده بود نیز با تاکید براینکه مجلس با تفکیک موافقت نکرده است، گفت: ادغام به معنای حذف پست‌های مشترک و سازمان‌ها و تشکیلات موازی است، به نظر می‌رسد که ادغامی انجام نشده که حالا به‌دنبال تفکیک باشیم، تنها کار انجام شده در گذشته، حذف یک وزیر بوده است.

بهبود ساخت و سازها نسبت به گذشته

رییس سازمان نظام مهندسی ایران در خصوص ساخت و سازهای مقاوم و استاندارد گفت: همه افراد سعی می‌کنند در موضع انتقادی، فرار رو به‌جلو انجام دهند، اینکه گفته می‌شود اگر زلزله‌ای حادث شود هزاران نفر آسیب خواهند دید و در تهران امکان دارد یک میلیون نفر قربانی شوند؛ موضوعی علمی نیست.

او گفت: حتی اگر چنین موضوعی هم درست باشد ‌چرا همه نشسته‌ایم که چنین اتفاقی بیفتد؛ همه منتظر هستیم که بزرگترین فاجعه‌ی تاریخی رخ بدهد؛ از الآن چرا کاری انجام نمی‌شود؟ شاید منتظر هستیم که در صورت وقوع زلزله بگویم ‌خدا را شکر فکر می‌کردیم یک میلیون نفر کشته می‌شوند اما حالا مثلا خدای ناکرده ۴۰ هزار نفر فوت کرده‌اند و جای شکر دارد!!.

رجبی تصریح کرد: البته باید رسانه‌ها و خبرنگاران هم پای کار باشند و سوال و پیگیری کنند که اگر عنوان می‌کنیم مثلا شهر تهران در برابر زلزله بسیار آسیب پذیر است؛ چه کاری برای پیشگیری از مشکلات بیشتر انجام داده‌ایم.

نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد اجرای استانداردها و قوانین ملی ساختمان در ساخت و سازها؛ گفت: در آیین‌نامه‌ها سطح ایمنی سازه تعریف شده است؛ در این تعریف آمده که ایمنی سازه باید به اندازه‌ای پایدار باشد که ساکنان امکان خروج هنگام وقوع حادثه را داشته باشند؛ نه اینکه ساختمان به هیچ عنوان تخریب نشود.

اگر تهران در برابر زلزله ایمن نیست چرا اقدامی نمی‌کنیم

وی ادامه داد: عموما چرخه‌ی تولید ساختمان محل حضور افراد صاحب صلاحیت نیست! مثلا در تهران هنوز می‌گویند ما مجری ذی‌صلاح نیاز نداریم، اما نمی‌گویند که اگر اتفاقی افتاد چه کسی مسئول است؛ قطعا چرخه‌ی ساخت و ساز در کشور معیوب است.

رجبی در عین‌حال تاکید دارد که با مقایسه‌ی زلزله‌ی کرمانشاه و میزان تلفات در این حادثه‌ی تلخ و حوادث سال‌های گذشته شاهد کاهش تلفات و خسارت‌ها بوده‌ایم، گفت: اگرچه در حوادث حتی یک قربانی هم زیاد است اما کاهش خسارت‌های جانی و مالی نشان از بهبود کیفیت ساخت و ساز دارد.

مردم گرانی را تحمل می‌کنند اما نبود کالا را نه

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی پیرامون احتکار کالا و گرانی اقلام نیز گفت: به نظر من موجودی کالاهای ضروری در کشور برای کف مصرف کافی است؛ نگرانی من این است که به‌دلیل ارزانتر بودن بسیاری از کالاهای ایران در مقایسه با بازار کشورهای همسایه، صادرات غیررسمی و رسمی مشکلی ایجاد کند.

رجبی ادامه داد: اگر کالاهای مختلف، که قیمتی ارزانتر از کالاهای مشابه در بازار کشورهای همسایه دارد، از کشور خارج شود امکان بروز مشکل ناشی از نبود کالا وجود خواهد داشت؛ به نظر من مردم گرانی کالا را ممکن است تحمل کنند اما تحمل نبود کالا دشوار خواهد بود.

او با بیان اینکه همه افراد جامعه باید در این راستا همراه باشند، گفت: معتقدم امکان دارد طی ۶ ماه آینده و بر اثر خروج کالا از کشور ما مشکلاتی را شاهد باشیم، اگرنه احتکار کردن به شرط ماندن کالا در بازار ایران، مشکلات و تبعات کمتری دارد.

رجبی در خصوص خاموشی‌های اخیر و اینکه آیا احتمال تکرار این موضوع در سال‌های آتی وجود دارد نیز گفت: یکی از مسائلی که به نظر من مغفول مانده و در بروز خاموشی‌ها هم امکان دارد تاثیرگذار بوده باشد،؛ بحث تعمیر و نگهداری نیروگاه‌ها است.

وی با اشاره به نامه‌های که خطاب به معاون اول رییس‌جمهوری و وزیر نیرو در این رابطه مکتوب و ارسال کرده است، گفت: نیمه‌ی دوم هرسال زمان انجام تعمیرات و فصل نگهداری نیروگاه‌ها محسوب می‌شود حال آنکه هیچ پولی به این امر اختصاص نیافته است؛‌ قاعدتا باید ار ارزهای متعارف مبلغی برای تامین تجهیزات لازم و انجام تعمیرات و ... نیروگاه‌ها تخصیص می‌یافت.

رجبی تاکید کرد که در صورت بی‌توجهی به تعمیر و نگهداری نیروگاه‌ها این شایبه وجود دارد که سال آینده هم با دشواری خاموشی برق مواجه شویم لذا از هم‌اینک باید چاره‌اندیشی لازم انجام شود.

سوء مدیریت عامل بی‌ثباتی بازار ارز و سکه است

این نماینده مجلس همچنین مشکل گرانی ارز و بی‌ثباتی بازار را کمتر متوجه دولت به بهانه‌ی تامین درآمد ریالی دانست و اضافه کرد: به نظر نمی‌رسد که ارزش پول ما نصف یا یک‌سوم شده باشد؛ آنچه مشهود بود اینکه قیمت سکه به ۴۵ میلیون ریال رسید اما آیا کسی امکان خرید آسان سکه به این قیمت را داشت؛ یا اگر در زمان رسیدن دلار به قیمت‌های بالا کسی که واقعا به ارز نیازمند بود چنین امکانی داشت که سریعا ارز مورد نیازش را هرچند اندک؛ تامین کند؟

رجبی گفت: یک بخش از ماجرا به مراقبت از اقتصاد، مداخله دولت در تعیین نرخ ارز، تلاش برای ثبات نرخ ارز و رشد نکردن این نرخ همراه با نرخ تورم و  اشتباهات مدیریتی در این حوزه ارتباط داشت؛ بدون آنکه بخواهد انگشت اتهام را به خارج از کشور نشانه بروم سوء مدیریت را عاملی موثر در این وضعیت می‌دانم اما تاکید دارم که ما به ثبات نسبی در بازار خواهیم رسید.

نماینده‌ی مردم شیراز در مجلس گفت: به اعتقاد من‌ نتوانستیم بازاری را برای ۱۵۰۰ میلیارد تومان سپرده‌ی بانکی تامین کنیم. مردم را به بهره‌خواری عادت دادیم و هر زمانی که اتفاقی در بازار رخ داد سپرده گذاران همین سپرده‌ها را وارد بازار کردند و مشکل دوچندان شد.

لزوم ورود سپرده‌های بانکی به ساخت و ساز

او گفت: یکسال است که فریاد می‌زنم و برای همه نامه نوشته‌ام که شاکله‌ی اقتصادی فعال شدن بازار مسکن است تا بخشی از سرمایه وارد آن شده چرخه‌ی اقتصاد را ساماندهی کند، امروز اگر بسیاری از کارخانه‌ها با رکود مواجه‌اند مشکل نقدینگی نیست زیرا انبار این کارخانه‌ها مملو از محصولاتی است که رکود بازار مسکن آنها را انبارنشین کرده است.

رییس سازمان نظام مهندسی کشور گفت: در سال ۹۵ تعداد ۳۸۲ هزار واحد مسکونی در کشور احداث شد؛ این عدد در یک بازه‌ی ۵ ساله کمترین عدد در ساخت و ساز بوده است؛ حال آنکه آمارهای رسمی نشان می‌دهد ما در سال ۹۵ به ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار واحد مسکونی برای پاسخگویی به متقاضیان نیاز داشتیم.

او گفت: برخی آقایان نگران بودند که نکند بورس‌بازی شود؛ مگر الآن ساختمان وارد بورس‌بازی نشده است؛ حداقل با رونق بخش ساخت و ساز چرخه‌ی صنایع به گردش در می‌آمد؛ ما باید بازاری برای سپرده‌ها ایجاد می‌کردیم.

مجلس اطلاعی از رژیم حقوقی دریای خزر ندارد

نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به‌ سوال دیگری گفت: مجلس در جریان موضوع تعیین رژیم حقوقی خزر و آنچه قرار است مذاکره شود؛ قرار ندارد؛ البته شاید نمایندگانی به تبع حضور در کمیسیونی اطلاعی در این زمینه داشته باشند اما صحن علنی مجلس مطلع نیست.

رجبی تاکید کرد: به نظر من حداقل باید دولت اجازه‌ای از مجلس می‌گرفت یا رییس‌جمهور و هیئت همراه نظر مجلس را هم جویا می‌شدند؛ اگر گمان می‌کردند که موضوع به لحاظ امنیت ملی مشکل‌ساز خواهد بود؛‌ در جلسه‌ای غیرعلنی موضوع را مطرح می‌کردند.

رجبی گفت: علی‌رغم آنکه تنظیم همه‌ی سیاست‌ها براساس قانون بر عهده‌ی مجلس قرار دارد؛ آنها اعتقاد دارند که مستند به موادی این موضوع برعهده‌ی مجلس نیست و تنها بعد از نوشته شدن معاهده موضوع برای بررسی و اظهار نظر به مجلس ارجاع می‌شود.

نماینده‌ی مردم شیراز در مجلس تصریح کرد: به عقیده‌ی بنده تعیین رژیم حقوقی دریای خزر هیچ تفاوتی با حفظ مرزهای خاکی کشور ندارد، در جنگ ما اجازه ندادیم یک وجب هم از خاک ما به اشغال متجاوز دربیاید، موضوع خزر اهمیت و ارزش بسیار بیشتری دارد.

رجبی تاکید کرد که در اولین جلسه‌ی مجلس شورای اسلامی موضوع را از طریق رییس‌ مجلس پیگیری خواهد کرد زیرا معتقد است این امر به تضعیف جایگاه مجلس و خدشه‌وارد شدن به این جایگاه می‌انجامد.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین