کد خبر: ۵۳۹۸۱۰
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۰
کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال بیانیه ای صادر کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
در بیانیه کمیته انضباطی آمده است:

پس از حضور قدرتمندانه تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه که موجب اعتلای غرور ملی و شور و شعف اجتماعی شد، فصل فوتبالی ۹۷-۹۸ با مسابقات هفته های آغازین لیگ برتر  آغاز شد.

باتوجه به مقایسه انضباطی هفته های اول و دوم فصل جدید با مسابقات  سال گذشته که کمترین گزارش انضباطی از ۱۶ مسابقه انجام شده واصل شد اولاً موجب خرسندی و رضایت گردید،ثانیاً  نوید  فصل فوتبالی آرام و منضبط را می داد.

لیکن در هفته سوم مسابقات ، اتفاقاتی در ۳ مسابقه لیگ برتر به وقوع پیوست که اساساً زیبنده فوتبال کشور نیست ،زیرا  تماشاگران فوتبال ایران اسلامی همواره از نظر کمی و کیفی نه تنها موجب افتخار ملی کشور بلکه مورد تحسین مقامات فوتبال آسیا نیز بوده اند .

با بررسی گزارش مقامات رسمی مسابقات که قطعا با رسیدگی قانونی ، آرای مقتضی نیز در آتیه صادر خواهد شد.

لازم است موارد زیر جهت استحضار جامعه فوتبال کشور اعلام  شود:

۱-امتیاز آورترین عامل در فوتبال ملی و باشگاهی کشور عزیزمان ایران،حضور پرشمار علاقه مندان به فوتبال است که همواره در سرما و گرما در کنار بازیکنان و مربیان و عوامل اجرایی فوتبال موجب دلگرمی شده اند ، لذا کمیته انضباطی نیز مصمم است تا جایی که ممکن است با اعمال تنبیهات جایگزین ، مانع حضور تماشاگران و هواداران واقعی فوتبال در ورزشگاه نشود.

۲-با بررسی پرونده ها و باعنایت به تجربیات سالهای گذشته می توان قاطعانه اعلام کرد که هرجا مدیران و عوامل اجرایی باشگاه های میهمان و میزبان ،به ویژه مشوقین و کانون هواداران،اراده کرده اند و همکاری موثر در هدایت تماشاگران  داشته اند ، نتایج مطلوبی بدست آمده است و گاهی هم یک حرکت ناشایست با غیرقانونی موجب بروز تنش و التهاب در روی سکوها بوده است. 

۳-کمیته انضباطی ضمن اعلام مراتب تشکر و قدردانی از همه عوامل پر تلاش در ایجاد نظم و امنیت ورزشگاه ها و تقدیر ویژه از هواداران واقعی فوتبال تاکید می کند هرگونه رفتار غیرقانونی تماشاگران منتسب به تیم های میزبان و میهمان موجب تنبیه و مجازات تیم محبوبشان خواهد بود لذا چنانچه به عنوان هوادار دلسوز در کنار تیم خود هستند با ارتقای رفتار اجتماعی و ابراز فرهنگ والای ورزشی یار دوازدهم تیم خود باشید.

۴- مسئولیت هدایت تماشاگران با مقامات باشگاه ها است لذا مقتضی است مدیران محترم باشگاه ها ضمن هدایت فرهنگی تماشاگران منتسب به باشگاه خود ، از هرگونه مصاحبه و انتشار اخبار کذب و التهاب آور که موجب تشویش اذهان علاقمندان به فوتبال می گردد پرهیز کنند.

۵-مقررات انضباطی فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا و نیز مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال ، این ظرفیت را دارد که با متخلفین ( اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی ) برخورد قانونی مناسب کند که در صورت لزوم کمیته انضباطی در فصل جاری فوتبال از تمام ظرفیت قانونی استفاده کرده و تنبیهات موثر تری مانند محروم کردن تماشاگران معلوم الحال و نیز کم کردن از تعداد تماشاگران در مسابقه های خاص را اعمال کند. 

۶-باتوجه به اینکه در مسابقات انجام شده در سه هفته گذشته جلوه های ویژه ای از اخلاق اسلامی و مهمان نوازی و تشویق تیم میهمان در ورزشگاه هایی صورت گرفته و این انتظار را داریم که هواداران واقعی فوتبال در هفته های آتی نیز ضمن همکاری با عوامل اجرایی مسابقات و رعایت شئونات اسلامی اقدامات چشمگیری انجام دهند و علی رغم اینکه مقررات انضباطی فوتبال صراحتاً به تشویق و تقدیر نپرداخته است ، این کمیته مصمم است در راستای ترویج فرهنگ و اخلاق هواداری و تشویق عوامل موثر در هدایت تماشاگران ، ضمن تقدیر و تشکر از کانون هواداران تیم های میزبان و میهمان ، پاداشهای مناسبی نیز در نظر بگیرد . 

۷-با اعتقاد بر اینکه تنها اعمال تنبیهات و محرومیت ها نمیتواند به تنهایی به بازدارندگی  صد در صد منتهی شود،روشن است که ارتقای سطح فرهنگی ورزشگاه ها و ایجاد محیط آرام و نشاط آور روی سکوها نیازمند عزم عمومی و همت و همکاری همه عوامل برگزاری یک مسابقه است.لذا از همه مقامات باشگاه ها و مدیران اجرایی مسابقات و عوامل امنیتی و انتظامی تقاضا داریم تا با فراهم ساختن تمهیدات لازم برای ورود و خروج تماشاگران و محیطی مناسب برای حضور آنان در روی سکوها ، باهرگونه بی اخلاقی و هنجار شکنی برخورد کرده و عوامل بی‌نظمی در ورزشگاه ها را مطابق گزارش های معمول به مقامات ذی ربط اطلاع دهند. 

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین