کد خبر: ۵۴۳۱۱۴
تاریخ انتشار : ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۶
در نخستین واکنش رسمی به برکناری 'فالح فیاض' رئیس سازمان الحشد الشعبی از سوی 'حیدرالعبادی' نخست وزیر، نایب رییس این سازمان در سخنانی از تلاش برخی برای وارد کردن الحشد در بازی های سیاسی داخلی عراق ابراز تاسف کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
 'ابومهدی المهندس' روز شنبه در جلسه تودیع 'فالح الفیاض' رییس برکنار شده تشکیلات الحشد الشعبی گفت که الحشد و فرماندهان آن همچنان تلاش می کنند که دور از بازی سیاسی باشند و در سیاست مداخله نکنند.

العبادی در واپسین ساعات پنجشنبه شب در حکمی غیر منتظره اعلام کرد فیاض بدلیل ورود به فعالیت های سیاسی که با بی طرفی پست های امنیتی و اطلاعاتی سازگاری ندارد، از کلیه مقام های دولتی خود (مشاورت امنیت ملی عراق، رئیس دستگاه اطلاعاتی کشور و رئیس سازمان الحشد) برکنار می شود.

المهندس اضافه کرد که در طول سال های اخیر الحشد الشعبی در معرض فشارهای بزرگی از جمله اتهام فساد و ارائه آماری بیش از نیروی واقعی (برای برخورداری از مزایای مالی آن) گرفته است و متاسفانه این اتهامات بدون هیچ دلیل و مدرک مستند از طرف عالی ترین مقام قوه مجریه علیه تشکیلات الحشد الشعبی و فرماندهان ارشد آن مطرح شده است.

المهندس خاطرنشان ساخت که الحشد الشعبی و فرماندهان این تشکیلات همچنان به قانون پایبند خواهند ماند و به تکلیف شرعی و قانونی خود در کنار دیگر نیروهای ارتش، پلیس و سازمان مبارزه با تروریسم و دیگر نیروهای امنیتی و نظامی عراق در دفاع از کشور عمل می کنند و هرگز وارد بازی سیاسی نمی شوند.

وی همچنین از تصمیم غیرمنتظره برکناری فالح الفیاض از ریاست تشکیلات الحشد الشعبی ابراز تاسف کرد و گفت که جای تاسف دارد که برکناری الفیاض از ریاست الحشد الشعبی بدون اطلاع و هماهنگی با این تشکیلات و فرماندهان ارشد آن صورت گرفته است.

المهندس از مواضع و عملکرد الفیاض تقدیر و تشکر کرد و خطاب به الفیاض گفت که هیچ کس نمی تواند سوابق روشن شما را در الحشد الشعبی منکر شود.

نایب رییس الحشد الشعبی تاکید کرد که این سازمان ویژگی مردمی بودن و ارتباط خود را با مرجعیت با توجه به اینکه اساسا با فتوای مرجعیت شکل گرفته است، حفظ خواهد کرد.

ابومهدی المهندس همچنین فاش ساخت که در طول سنوات گذشته تلاش مختلفی برای تضعیف تشکیلات الحشد الشعبی صورت گرفته است.

وی کاهش بودجه الحشد الشعبی در طول سال های 2016، 2017 و 2018 و همچنین جذب بیش از حد نیرو در 2015 بدون اینکه بودجه ای برای آنها در نظر گرفته شود را در همین راستا ذکر کرد و افزود که مدیریت الحشد الشعی ناچار به کاهش حقوق نیروهایش در طول سه سال اخیر شد.

فالح الفیاض نیز در این دیدار با اشاره به اینکه همه مواضع و پست هایی که در اختیار داشته کمتر یا در سطح وزیر بوده است گفت که همه این مواضع و پست ها اگر نتوانیم در آن خدمتی به مردم ارائه کنیم، فاقد ارزش هستند.

وی اضافه کرد که در طول سمت خود به عنوان رییس تشکیلات الحشد الشعبی تلاش کرده است براساس اعتقادات و فهم و درک خود عمل کند و تمامی این تلاش ها باعث شده است که الحشد الشعبی امروز در دل مردم عراق ریشه داشته باشد.

فیاض تاکید کرد که الحشد الشعبی امروز خاری در چشم دشمنان و باعث عصبانیت و خشم آنها شده و به خاطر وجود الحشد الشعبی در عراق، دشمنان وقتی می خواهند توهین یا اهانتی به مردم عراق بکنند، هزار بار با خود کلنجار می روند.

وی نقش الحشد الشعبی در تزریق روحیه مقاومت و مبارزه را در دیگر نهادهای نظامی و امنیتی عراق در طول مبارزه با تروریسم غیر قابل انکار خواند و از گروه های مقاومت اسلامی درعراق که بهترین نیروهای خود را در اختیار الحشد قرار دادند، تشکر کرد.

'ابوعلی البصری' مسوول سازمان اطلاعات در وزارت کشور عراق نیز در این دیدار از خدمات الفیاض در ریاست الحشد الشعبی تقدیر و ابراز امیدواری کرد که همچنان الفیاض از دولتمردان نجات دهنده عراق باقی بماند.

ساعاتی بعد جنبش الفتح در بیانیه ای این تصمیم را سبب لطمه به اوضاع امنیتی و به خطر انداختن ثبات کشور دانست و مدعی شد این اقدام بدلیل نپذیرفتن دوره دوم نخست وزیری برای العبادی از سوی فیاض صورت گرفته است.

همچنین برخی از رهبران فهرست انتخابی النصر ( به رهبری حیدر العبادی) با فالح الفیاض اعلام همبستگی کرده و بخشنامه نخست وزیر را دارای ابعاد سیاسی دانسته و بر همین اساس، الفیاض را به عنوان نامزد فهرست انتخابی النصر برای پست نخست وزیری آینده عراق مطرح کردند.

حادثه برکناری الفیاض از کلیه سمت های دولتی در گرماگرم بحث و جدل ها بر سر تشکیل دولت آینده این کشور، طی چند روز گذشته به یکی از مهمترین موضوعات داغ سیاسی و رسانه ای عراق تبدیل شده است.
ایرنا 
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین