کد خبر: ۵۴۴۱۱۶
تاریخ انتشار : ۱۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۳
بسته تامین معیشت با هدف کاهش فشار به اقشار کم درآمد آماده و قطعی شده است
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: برای تامین کالاهای اساسی مردم با ارز دولتی، 13 میلیارد دلار از محل درآمد ارزی تخصیص یافت.
آفتاب‌‌نیوز :
محمد باقر نوبخت عصر پنجشنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان رضوی در مشهد افزود: با توجه به آثار تحریم در قیمت کالاها، بسته تامین معیشت با هدف کاهش فشار به اقشار کم درآمد آماده و قطعی شده است.

وی اظهار داشت: بسته های مربوط به مواجهه با شرایط اقتصادی جدید و آثار تحریم ها ویژه تولیدکنندگان، کارمندان، حقوق بگیران و پیمانکاران نیز تهیه شده است.

به گزارش ایرنا، نوبخت گفت: در برنامه ششم توسعه با چالش هایی مواجه هستیم که نقیصه این برنامه باید با برنامه های تکمیلی جبران شود تا واقع بینانه به سوی اهداف توسعه پیش رویم.

وی افزود: بر اساس گزارش های رسمی در پنج ماه ابتدای امسال همچنان با شاخص های مطلوب و رضایت بخش رو به رو هستیم اما روند کار به سویی می رود که باید آمادگی داشت و پیش بینی‌های لازم نسبت به آینده و تحریم های جدید را انجام دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه دو مجموعه تحریم 90 و 120 روزه را پیش رو داشتیم، اظهار داشت: در این ارتباط تدوین برنامه جامع مقابله با تحریم در دستور کار قرار گرفت و در این برنامه آسیب های دستگاه های اجرایی و راهکارها برای کاهش آسیب ها در نظر گرفته شد و برای 14 دستگاه بسته های لازم مواجهه با تحریم تهیه و به سران سه قوه ارایه شد.

* رشد 48 درصدی تحقق منابع

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: تا 25 مرداد ماه امسال 118 هزار میلیارد تومان از بودجه در بخش منابع تحقق یافته که نسبت به مدت مشابه پارسال 48 درصد افزایش داشته است.

نوبخت افزود: همچنین آنچه تاکنون در بخش هزینه ای بودجه پرداخت شده نسبت به مدت مشابه پارسال 21 درصد رشد داشته است.

وی اظهار داشت: در بخش تملک دارایی های سرمایه ای نیز 540 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد داشتیم و به طرح های عمرانی 243 هزار و 880 میلیارد ریال پرداخت شد. 

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: تاکنون 50 هزار میلیارد ریال به گندمکاران پرداخت شده و بخش دوم پرداختی نیز از شنبه آینده آغاز می شود.

نوبخت افزود: معوقات فرهنگیان بازنشسته نیز تا پایان شهریور ماه پرداخت می شود.

وی ادامه داد: تاکنون یک ریال از خزانه برای هدفمندی یارانه ها برداشت نشده درحالی که پارسال 130 هزار میلیارد ریال برای هدفمندی یارانه ها از خزانه برداشت شد.

* ایجاد یک میلیون و 33 هزار اشتغال

نوبخت اظهار داشت: 711 هزار جوان در بهار امسال وارد بازار کار شدند ولی برای 756 هزار نفر شغل ایجاد شد و در این مدت تعداد بیکاران نه تنها افزایش نداشت بلکه این تعداد کاهش یافت. هرچند تعداد بیکاران باز هم زیاد است اما عملکرد دولت نسبت به پنج سال گذشته مثبت بوده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: برای سال جاری یک میلیون و 33 هزار اشتغال ایجاد شده که برای تحقق آن 12 برنامه در زمینه هایی نظیر بازسازی بافت فرسوده، کشت گلخانه ای، گردشگری، میراث فرهنگی، سیاستهای فعال بازار کار و صنایع، تهیه و اعتبارات لازم در نظر گرفته شده است. همچنین یک میلیارد دلار پول نقد در اختیار داریم که برای تسهیلات در این بخش می توانیم از آن استفاده کنیم.

* کاهش درآمد نفتی

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه تحریم ها در سطح کلان و فرابخش نیز روی بودجه تاثیرگذار است، افزود: در بخش صادرات نفت نیز به دلیل تحریم بانکی دچار مشکل می شویم که برای این مهم نیز برنامه واقع بینانه در نظر گرفته شد. 

وی اظهار داشت: در پنج ماه ابتدای سال جاری روزانه 2 میلیون و 457 هزار بشکه نفت صادر شد که پیش بینی ما صدور 2 میلیون و 410 هزار بشکه بود.

وی گفت: همچنین در بودجه امسال پیش بینی شده بود هر بشکه به مبلغ 55 دلار صادر شود که این رقم به 70 دلار و 50 سنت افزایش یافت. اما در ماه سپتامبر میزان صدور نفت به یک میلیون و 118 هزار بشکه در روز کاهش یافت.

وی ادامه داد: در مجموع با کاهش صادرات و درآمدهای نفتی پیش بینی ها برای شرایط مختلف انجام و سه برنامه فروش براساس یک میلیون و 700 هزار بشکه در روز، یک میلیون 500 هزار بشکه در روز و یک میلیون بشکه در روز تهیه شد.
 
وی اظهار داشت: 76 هزار پروژه عمرانی با اعتبار 450 هزار میلیارد تومان در دست اجراست که برای تامین اعتبار این پروژه ها نیز برنامه ریزی شده است.

معاون رئیس جمهوری افزود: خراسان رضوی از استانهای مرزی است و در این شرایط انتظار است مسئولین این استان هرچه می توانند برای توسعه صادرات و واردات تلاش کنند. 

نوبخت گفت: تولید نباید به زمین بنشیند و تکانه های ارزی نباید از بازار به بخش تولید برسد لذا لازم است نیاز استان را ارزیابی و به سازمان برنامه و بودجه اعلام کنید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین