کد خبر: ۵۴۵۶۲۵
تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
در پی اظهارات نمایندگان کشورهای مختلف و شرکت کنندگان در جلسه شورای حقوق بشر ملل متحد در ژنو با موضوع «تاثیر منفی اقدامات زورمدارانه یک جانبه» (تحریم ها) که با حضور گزارشگر ویژه این اقدامات برگزار شد، ادریس جزایری بیانیه ای را صادر کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
 ادریس جزائری در این بیانیه تاکید کرد: تحریم‌ها نباید منجر به محاصره کامل اقتصادی مردم بی‌گناه و تحمل رنج ناشی از وضعیت جنگی شود؛ در حالیکه در زمان وضعیت جنگی کنوانسیون‌های ژنو از مردم حمایت می‌کند ولی برای زمان صلح چنین حمایت‌هایی پیش‌بینی نشده لذا بر رنج مردم بی‌گناه افزوده می‌شود حال آنکه جنگی وجود ندارد.

گزارشگر ویژه اقدامات زورمدارانه یکجانبه ، در بیانیه خود با ذکر کشورهای ایران، سوریه، غزه و ونزوئلا  تاکید می‌کند که این کشورها به وضوح با خطر محاصره کامل دست و پنجه نرم می‌کنند.

 ادریس جزایری همچنین در بیانیه خود آورده است: بین کشورهایی که نشان داده‌اند که اختلاف‌شان را بر اساس منشور ملل متحد حل می‌کنند باید تفاوت قائل شد و نباید شهروندان بی‌گناه این کشورها مجازات شوند.

گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر علاوه بر آن از بازگرداندن تحریم ها و ممنوعیت تجارت با کشورهای ثالث و خارج از اختلافات بین دو طرف اصلی، ابراز نگرانی کرده است .

جزایری که اخیرا مامور بررسی وضعیت تحریم‌های اتحادیه اروپا شده بود،  از اینکه این اتحادیه اعلام کرده است کشورها و یا افراد و یا شرکت‌های تحریم شده می‌توانند از تحریم‌ها شکایت کنند تا بررسی شوند و همچنین اعلام می‌کنند که از حقوق بشر حمایت می کنند و این اتحادیه در حال بررسی حذف تاثیرهای فراسرزمینی است ، استقبال کرده است.

وی در مورد سوریه تاکید می‌کند  وقتی وضعیت اسفناک حقوق بشری در سوریه وجود دارد وضع تحریم های یک جانبه، این شرایط را وخیم‌تر می‌کند.

جزایری در پایان این بیانیه آورده است  که وی تا لغو استثنائات و معافیت‌های حقوق بشری از تحریم‌های یک جانبه، این موضوع را دنبال خواهد کرد.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x