کد خبر: ۵۴۷۵۹۰
تاریخ انتشار : ۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۴
هفتادوسومین دوره مجمع عمومی سازمان ملل با سخنرانی آنتونیو گوترش آغاز شد.
آفتاب‌‌نیوز :
در این دوره مجمع عمومی سازمان ملل 133 رهبر جهان حضور دارند که به بیان دیدگاه‌های خود می‌پردازند. سال گذشته 114 تن از سران و مقامات اصلی کشورها حضور داشتند. با این حال نمایندگان هر 193 عضو حاضر در مجمع عمومی سازمان ملل به بیان دیدگاه‌های خود می‌پردازند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در ابتدای سخنان خود گفت: جهان اکنون با مشکلاتی بیش از گذشته مواجه است. آینده دموکراسی مبهم است و فرار از مجازات از سوی خاطیان بیشتر شده است. اکنون بیش از هر زمان دیگری جامعه جهانی به همبستگی نیاز دارد.

وی ادامه داد: جهان به سمت چند قطبی شدن پیش می‌رود و همین نیازمند تلاش بیشتر است. رهبران هر کشور مسوول تامین منافع مردم خود هستند ولی آنها در عین حال باید حافظ نظم جهانی نیز باشند و سازمان ملل اساس این نظم است.

گوترش در بخش دیگری از سخنانش به بحران در یمن، سوریه و فلسطین پرداخت و گفت: ناتوانی ما در حل بحران‌های جهانی ناامیدکننده است. جنگ در سوریه و یمن هم‌چنان ادامه دارد و اوضاع روهینجاها هم‌چنان در بدترین وضعیت ممکن است. صلح خاورمیانه و مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل نیز همچنان معلق و با آینده‌ای مبهم مانده است. تروریسم، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، در کنار فساد، مسائلی هستند که جوامع ما با آن دست به گریبانند. مساله تسلیحات اتمی نیز جهان را تهدید می‌کند. شاهد بودیم که از سلاح شیمیایی استفاده شد و استفاده کنندگان از این سلاح ممنوعه به دست عدالت سپرده نشدند. بحران مهاجرت و پناهجویان نیز همچنان وجود دارد. با وجود همه این مشکلات ما راهی جز همکاری برای زندگی بهتر نداریم.

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: در یک سال گذشته در سخنرانی پیشین من در همینجا باید بگویم دموکراسی و آزادی در سراسر جهان کمرنگتر شده و دیکتاتوری رشد کرده است. وظیفه همه ماست که برای پایان دادن به این روند کار کنیم.
ایسنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین