کد خبر: ۵۴۸۳۲۲
تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۴
وزیر خارجه امارات بر پایبندی کشورش به ایجاد طرحی فراگیر برای بررسی ابعاد مختلف خطرات علیه منطقه تاکید کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد: ما با چهار چالش اصلی که امنیت و ثبات منطقه را برهم می‌زند، روبه‌رو هستیم، این چالش‌ها عبارتند از مداخله خارجی در امور جهان عرب، گسترش تندروی و تروریسم و استفاده تروریست‌ها از تکنولوژی مدرن برای انتشار افکار افراطی خود، اکتفا کردن به مدیریت بحران‌های نوپا در سایه نبود راهکارهای اصلی و وخامت اوضاع اقتصادی و اجتماعی و انسانی.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات، بن زاید گفت: منطقه طی سال‌های گذشته شاهد تغییرات بزرگ از جمله ظهور گروه‌های تروریستی مسلح بوده است اما مساله خطرناک‌تر این است که برخی کشورهای سرکش از این گروه‌ها حمایت می‌کنند. و برای همین ما جهت حفظ امنیت منطقه باید اقدامات کارآمدتری انجام دهیم و این مساله را کاملا درک می‌کنیم که یک کشور به تنهایی نمی‌تواند امنیت و ثبات را برقرار سازد چراکه چالش‌ها بسیار بزرگ هستند و حل کردن آنها یک مسؤولیت جمعی است.

وزیر خارجه امارات درباره‌ مساله امنیت و صلح جهانی بر موضع این کشور در خصوص حمایت از طرح‌های سیاسی مربوط به بحران‌های نوپا در منطقه از طریق همکاری با فرستاده‌های سازمان ملل تاکید کرد.

وی گفت: به رغم پیشرفت علیه گروه‌های تروریستی در سوریه، عراق و یمن و آزادی برخی از شهرها در لیبی مسیر و روند ما علیه این خطر همچنان تا زمان نابودی کامل آن ادامه خواهد داشت. ارزش‌های ما درباره‌ مخالفت با تندروی و تروریسم ثابت است و با کسانی که از خشونت و انزجار حمایت کنند مقابله می‌کنیم.

بن زاید درباره‌ تحریم قطر توسط امارات، عربستان، مصر و بحرین گفت: اقدامات این کشورها علیه قطر برای مقابله با تندروی و تروریسم مهم و سرنوشت ساز است و برای تحقق امنیت در منطقه ضرورت اصلی محسوب می‌شود.

وزیر خارجه امارات همچنین در اظهاراتی واهی درباره‌ ایران گفت: ادامه نفوذ بی‌سابقه ایران در کشورهای عربی ایجاب می‌کند که ما تنها در موضع تماشاگر نباشیم چرا که تهدیدات ایران به یمن و عربستان رسیده است و عربستان هر روز در معرض سیلی از موشک‌های بالستیکی قرار می‌گیرد که ایران حوثی‌ها را به آن مجهز می‌کند. امنیت کشورهای منطقه با هم در ارتباط است و امنیت ما از امنیت عربستان نشات می‌گیرد. برای همین ائتلاف حمایت از "مشروعیت" در یمن را با هدف رهایی از حوثی‌ها و مقابله با نفوذ ایران به راه انداختیم.

عبدالله بن زاید در اظهاراتی مضحک ادامه داد:‌ ما باید میان برخورد و اقدامات گروه‌های مسلح "غیرقانونی" در یمن مثل حوثی‌ها و اقدامات "قانونی" ائتلاف که بر اساس درخواست "دولت مشروع یمن" صورت می‌گیرد و بر پایه‌ قطعنامه‌های شورای امنیت است تفاوت قائل شویم!

وی به پیشرفت ائتلاف در جنگ با القاعده در یمن و قطع کردن منابع حمایت مالی این گروه پرداخت.

وی مدعی شد: به رغم تلاش‌های ائتلاف برای برقراری ثبات در یمن حوثی‌ها این تلاش‌ها را ناکام گذاشته و در رسیدن کمک‌های بشر دوستانه به دست مردم کارشکنی می‌کنند. در سایه این تحولات خطرناک نیروهای ائتلاف عربی عملیات نظامی برای آزادی حدیده از دست حوثی‌ها آغاز کردند.

عبدالله بن زاید از جامعه جهانی خواست موضع جدی را در قبال کشورهایی که سیاست‌های خصمانه دارند و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنند، اتخاذ کند.

وزیر خارجه امارات در ادامه اظهارات مداخله جویانه خود علیه ایران عنوان کرد: ایران باید جزایر تنب کوچک، بزرگ و ابوموسی را به امارات پس بدهد و اگر از طریق روش‌های مسالمت آمیز این کار را نکند ما مجبور به متوسل شدن به دادگاه بین‌المللی یا داوری بین‌المللی در این باره خواهیم شد.

وی مدعی شد که اقدامات ایران امنیت منطقه را از بین می‌برد و موجب گسترش آشوب، خشونت و طایفه گرایی می‌شود!

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین