کد خبر: ۵۴۸۴۸۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹
طی روزهای اخیر قیمت سرسام‌آور گوجه‌فرنگی گوی سبقت را از صیفی‌جات امسال بازار ربود و با این افزایش قیمت، گوجه‌فرنگی هم به جمع لاکچری‌های روزگار اضافه شد و این تجربه عزیز روزگار شدن گوجه‌فرنگی تعجب همه را برانگیخت تا جایی‌که فضای مجازی و سایت‌های خبری همه و همه تیترها و عناوین مهم خبری خود را به این امر اختصاص دادند.
آفتاب‌‌نیوز :
در این کش و قوس عزیز شدن‌ها، کوچک و بزرگ قیمت نرخ گوجه‌فرنگی و رب گوجه‌فرنگی را چون بازار بورس پیگیر هستند و گویی در این نوسانات ارزی و افزایش دلار هر لحظه باید منتظر قیمت و نرخ جدید سرسام‌آور این محصول در بازار بود.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ شهرستان اسدآباد از جمله شهرستان‌هایی است که رتبه نخست را در تولید محصول گوجه‌فرنگی استان همدان به خود اختصاص داده و به تبع کشور این شهرستان نیز از قافله گرانی و افزایش قیمت گوجه‌فرنگی عقب نماند و در این راستا صادرات محصول به کشور عراق توسط دلالان بی‌تأثیر در گرانی نرخ این محصول نبوده است.

پیش‌بینی برداشت بیش از 30 هزار تن گوجه در اسدآباد

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد اظهار کرد: امسال 650 هکتار از زمین‌های کشاورزی اسدآباد به کشت گوجه‌فرنگی اختصاص یافته که براساس پیش‌بینی‌ها از این میزان اراضی بیش از 30 هزار تن گوجه‌فرنگی برداشت خواهد شد.

سقراط بیرنگ تعداد بهره‌برداران تولید و کشت گوجه‌فرنگی اسدآباد را 750 نفر اعلام کرد و یادآور شد: در حال حاضر اسدآباد در کشت و تولید محصول گوجه‌فرنگی رتبه اول استان را داشته و هر ساله با آغاز برداشت گوجه‌فرنگی برای 1500 نفر در این شهرستان اشتغال فصلی ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه با توصیه‌های انجام شده کشاورزان اسدآبادی در کشت گوجه‌فرنگی با توجه به پرآب‌بر بودن این محصول براساس اصلاح آبیاری و اصلاح الگوی کشت بحث آبیاری قطره‌ای و نشاءکاری را مدنظر قرار داده‌اند، گفت: 90 درصد از کشت‌های اراضی گوجه‌فرنگی شهرستان آبیاری قطره‌ای بوده و به صورت 100 درصدی کشت نشائی هستند.

90 درصد اراضی گوجه به آبیاری قطره‌ای مجهز است

بیرنگ با اشاره به اینکه آبیاری قطره‌ای بودن 90 درصد اراضی گوجه‌فرنگی شهرستان صرفه‌جویی 60 درصدی آب را به دنبال داشته است، تصریح کرد: میانگین تولید هر هکتار از گوجه‌فرنگی 40 تا 50 هکتار بوده که در صورت درنظر گرفتن بحث رکورد و تولید بالا به ازای هر هکتار، برداشت و تولید 100 تن گوجه‌فرنگی نیز وجود دارد.

دلایل گرانی گوجه

وی در ادامه با اشاره به گرانی‌های اخیر قیمت گوجه‌فرنگی افزود: از دلایل گرانی گوجه‌فرنگی  صادرات این محصول بوده که در شهرستان اسدآباد نیز محصول فوق به کشور عراق صادر می‌شد که با توجه به افزایش قیمت گوجه صادرات آن به دیگر کشورها محدود و ممنوع شد. 

بیرنگ همچنین از دیگر دلایل تأثیرگذار در گرانی گوجه‌فرنگی این شهرستان را کشت این محصول  دیرتر از زمان معمول خود برشمرد و تصریح کرد: با توجه به تداوم و ادامه داشتن بارندگی‌های امسال تا اواخر خردادماه، زمان کشت گوجه‌فرنگی در این شهرستان دیرتر انجام گرفت که این امر از نقش موثری در به تأخیر افتادن برداشت محصول داشته است.

وی اظهار کرد: با توجه به ممنوعیت‌های انجام شده در رابطه با صادرات محصول گوجه‌فرنگی احتمال کاهش قیمت در چند روز آینده وجود خواهد داشت.

فعالیت کارخانه رب اسدآباد با 50 درصد ظرفیت

مدیر داخلی کارخانه رب گوجه‌فرنگی اسدآباد هم با بیان اینکه فعالیت کارخانه رب شهرستان از 10 شهریورماه با برداشت گوجه‌فرنگی آغاز شده است، اظهار کرد: ظرفیت کارخانه رب اسدآباد روزانه 1300 تن بوده که در حال حاضر به علت کمبود گوجه‌فرنگی با 50 تا 60 درصد ظرفیت در حال فعالیت هستیم.

مهدی رستمی گفت: سال گذشته برای کارخانه شهرستان قیمت خرید هر کیلو گوجه‌فرنگی در 380 تومان بوده و این در حالیست که امسال با آغاز فعالیت کارخانه گوجه ‌فرنگی مورد نیاز را از 860 تومان و تا دیروز به قیمت 1850 تومان از کشاورزان خریداری کرده‌ایم.

قیمت تمام شده تولید رب 7200 تومان

وی با اشاره به قیمت بالای گوجه‌فرنگی افزود: قیمت تمام شده برای تولید یک قوطی رب گوجه‌فرنگی برای کارخانه به شدت بالا رفته است به نحوی‌که سال گذشته به ازای هر 4 تا 4.5 کیلوگرم گوجه که تبدیل به یک کیلوگرم رب گوجه می‌شود، قیمتی افزون بر 1600 تومان و امسال 7200 تومان باید پرداخت کنیم.

مدیر داخلی کارخانه رب گوجه‌فرنگی اسدآباد یادآور شد: در چنین شرایطی قیمت تمام شده رب گوجه‌فرنگی به نسبت سال گذشته برای کارخانه 5 تا 6 برابر شده است.

خریداری قوطی 3200 تومانی

وی در ادامه با بیان اینکه متأسفانه کارخانه رب شهرستان به تبع دیگر کارخانه‌ها با مشکل شدید کمبود قوطی مواجه است، خاطرنشان کرد: سال گذشته قیمت یک قوطی به علاوه درب کلیدی قوطی برای کارخانه در حدود 500 تومان تمام می‌شد در حالیکه امسال همان قوطی و درب کلیدی آن 3200 تومان باید خریداری شود.

رستمی تصریح کرد: کارخانه‌ها از جمله کارخانه رب اسدآباد حاضر است با قیمت 3200 تومان نیز قوطی مورد نیاز کارخانه را تأمین کند اما این قوطی هم با این میزان قیمت برای کارخانه‌ها وجود ندارد.

کارخانه رب اسدآباد هنوز به مرحله سیستم فرآوری و بسته‌بندی وارد نشده

وی با بیان اینکه کارخانه رب اسدآباد هنوز به مرحله سیستم فرآوری و بسته‌بندی وارد نشده، اضافه کرد: به طور قطع با توجه به شرایط کمبود قوطی کارخانه رب شهرستان هم مانند دیگر کارخانه‌ها به ناچار در صورت نبود قوطی باید برای بسته‌بندی از بطری‌های شیشه‌ای استفاده کند که این امر موجب افزایش نرخ رب تولیدی بسته‌بندی شده خواهد بود.

کمبود قوطی رب

مدیر داخلی کارخانه رب اسدآباد با بیان اینکه با توجه به کمبود قوطی فعلا رب تولیدی به صورت فله‌ای به ناچار نگهداری خواهد شد تا قوطی مورد نیاز کارخانه عرضه شود، خاطرنشان کرد: در صورت نبود قوطی برای عدم تغییر و افت رنگ و کیفیت رب تولیدی مجبور به استفاده از بطری‌های شیشه به منظور بسته‌بندی خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه به علت معدود بودن کارخانه‌های شیشه در سطح کشور، قیمت بطری شیشه‌ای به نسبت قوطی بالاتر بوده و باید در پروسه نوبت‌دهی منتظر بمانیم، اظهار کرد: با پیگیری برای تهیه قوطی مورد نیاز کارخانه رب، قوطی‌سازی‌ها اعلام کرده‌اند که ورق به قوطی‌سازی‌ها داده نشده و ورق برای ساخت قوطی نداریم.

وی یادآور شد: کارخانه رب گوجه‌فرنگی اسدآباد در سال 94 با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث شد که این کارخانه در فصل گوجه‌فرنگی روزانه ظرفیت دریافت 1300 تن گوجه‌فرنگی و تولید حداقل 200 هزار قوطی رب گوجه را داراست.

مدیر داخلی کارخانه رب گوجه‌فرنگی اسدآباد افزود: این کارخانه ضمن دریافت گوجه‌فرنگی کشاورزان اسدآبادی و سایر شهرستان‌های استان همدان، ظرفیت دریافت و جذب گوجه‌فرنگی غرب کشور را نیز دارد.

وی با اشاره به صادرات رب گوجه‌فرنگی کارخانه اسدآباد به کشورهای آسیای میانه و کشورهای عربی تصریح کرد: سال گذشته بیش از 10 میلیون قوطی رب گوجه‌فرنگی توسط این کارخانه تولید شده و در سه ماهه اول تولید به فروش رسیده است.

طرح توسعه کارخانه رب اسدآباد در دست بررسی است

مدیر داخلی کارخانه رب گوجه‌فرنگی اسدآباد اظهار کرد: طرح توسعه کارخانه رب اسدآباد برای چند محصول دیگر در دست بررسی بوده و توسط هیئت‌مدیره به تصویب رسیده و مطالعات آن در حال انجام است.

رستمی با اشاره به اینکه در این طرح توسعه، فرآوری چند محصول را می‌توانیم در این کارخانه داشته باشیم، افزود: در حال حاضر مطالعات ایجاد و احداث کارخانه و خط تولید چیپس سیب‌زمینی و حلواشکری در دست انجام بوده که امیدواریم بتوانیم ظرف 2 سال آینده نسبت به بهره‌برداری این دو برنامه اقدام کنیم.

وی تعداد نیروهای فصلی این کارخانه را در ایام تولید 150نفر برشمرد و ادامه داد: در کارخانه رب اسدآباد در شرایط نیمه‌تعطیل 30 نفر و در زمان آغاز فعالیت 60 نفر نیروی ثابت فعالیت دارند.

کشاورز سودی از قیمت بالای گوجه نمی‌برد

یکی از کشاورزان گوجه‌کار اسدآبادی در روستای قاسم‌آباد با بیان اینکه دارای 2 هکتار کشت گوجه‌فرنگی است، گفت: نسبت به سال‌های گذشته قیمت گوجه‌فرنگی بالا بوده و تناژ محصول کشاوران نیز بالاست اما هزینه‌های بالای کاشت و داشت و برداشت موجب آن شده که کشت این محصول برای کشاورز مقرون به صرفه نباشد.

وی تصریح کرد: کارخانه رب شهرستان این محصول را از کشاورزان به قیمت 1500 تومان در حال خریداری بوده و این در حالیست که دلالان بازار محصول را به قیمت بالاتری در بازار به فروش می‌رسانند و یا به کشور عراق صادر می‌کنند و علنا کشاورز سودی از قیمت بالای گوجه‌فرنگی نمی‌برد. 

کشاورز دیگری نیز عنوان کرد: دارای 3 هکتار کشت گوجه‌فرنگی بوده و با برداشت محصول برای تعدادی از کارگران فصلی ایجاد اشتغال کرده و محصول تولیدی خود را به کارخانه رب شهرستان تحویل می‌دهد اما متأسفانه با وجود گران شدن گوجه کشت این محصول برای کشاورز چندان سودی دارا نیست.

کشاورز دیگری هم خاطرنشان کرد: گوجه‌فرنگی خود را به متقاضیان این محصول برای کارخانه‌های رب و یا هر کجای دیگر که با قیمت بالاتری خریداری کنند، تحویل می‌دهد.

در پایان ضمن ممنوع شدن صادارات گوجه‌فرنگی باید از حضور دلالان این امر نیز غافل نشد و در کنار همه این موارد رسیدگی به مشکلات کارخانه‌های رب گوجه‌فرنگی در بحث بسته‌بندی، رسیدگی به مشکلات کشاورزان در راستای کاهش هزینه‌ها در پروسه کاشت و داشت و برداشت، تولیدات گلخانه‌ای و هر راهکاری که بتواند تعادل مجدد را به کاهش قیمت این محصول بازگرداند به لاکچری شدن یک شبه گوجه‌فرنگی خاتمه خواهد داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
0
1
آقاجان فقط گوجه فرنگی -سیب زمینی -پیاز -سایر سبزیچات - سایر میوه ها نسبت به سال گذشته 300درصد افزایش داشته اند فقط جیزی که افزایش نداشته حقوق ودستمزد کارگران وکارمندان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
0
0
تاسف داره واقعا با این تیتر گذاریتون ، برید خجالت بکشید یکم ایرانو به گند کشیدید هه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین