کد خبر: ۵۴۸۴۸۶
تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور:
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: دو بسته داریم یکی از آنها معطوف به مشکلی است که برای واحدهای تولیدی کشور به وجود آمده است که باید بتوانیم تا آنجا که امکان دارد، جبران چالش و تکانه ارزی که در بنگاههای تولیدی کشور به وجود آمده را صورت دهیم تا از کاهش تولید جلوگیری کرده و اثر آن را در بازار کار و کالا کم کنیم. بخش دیگری از بسته های حمایتی مرتبط با پیمانکاران است که سازمان برنامه و بودجه نیز در این زمینه وارد عمل شده است.
آفتاب‌‌نیوز :
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت مصمم است از نیمه دوم سال ۵ برنامه برای حل مشکلات اقتصادی مردم اجرا کند.

به گزارش آفتاب‎نیوز به نقل از خبرگزاری فارس محمد باقر نوبخت در جلسه صبحانه کاری امروز  با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران گفت:  در روزهایی که در حال وارد شدن به دومین مرحله تحریم یکی از قدرت‌های بزرگ دنیا نسبت به کشور می شویم، در شرایطی که نه تنها آن قدرت بزرگ خودش تلاش  می‌کند که یک جانبه تحریمی را پیش بگیرد، همه کشورها را ترغیب و حتی تهدید می‌کند که باید با او هماهنگی و همراهی داشته باشند، در این تحریم غیر انسانی و حتی غیر قانونی و خلاف عرف بین‌الملل و طبیعی است، در چنین شرایطی شما فعالان اقتصادی از جایگاه مسئولیت اجتماعی برای اینکه مردم کمتر آسیب ببینند در این جلسه شرکت کرده‌اند، تا نظارت خود را به برادران خود در بخش دولتی منعکس کنید.

رئیس سازمان برنامه و برنامه و بودجه با اشاره به اینکه از دو منظر بنگاه و دولت در این جلسه به یک واقعیت اقتصادی نگاه می‌شود، افزود: اگر ما مهمترین وظیفه ای که برای خود ما در دولت در چارچوب اقتصاد کلان و سیاسی تعریف کنیم از یک سو موضوع تعادل اقتصادی است و از سوی دیگر موضوع توسعه است.

وی افزود: ما تعادل اقتصادی را از تعریف اعمال سیاست های اقتصادی اعم از سیاست‌های پولی و مالی از طریق تسویه بازارها انجام می‌دهیم و این بخش به شما فعالان اقتصادی مرتبط می شود و بخش ما هم توسعه است که آقای شافعی اشاره کردند که تاکنون توسعه متوازن نبوده و عدم توازن در توسعه هم ناشی از نوعی  غفلت ناشی از آمایش سرزمین و مناطق و استان ها است. 

نوبخت اظهار داشت: در این جلسه با توجه به گستردگی بحث توازن در توسعه نمی پردازم، اما از دو سال پیش به نوعی تخصیص بهینه منابع برای توسعه  استان‌ها تدوین شد و اکنون سند آمایش تک تک استان ها در اختیارا ست که در آغاز سال به مرکز پژوهش های توسعه و اینده نگری سازمان برنامه و بودجه سپرده شده است. 

وی اظهار داشت: همچنین تا پایان سال به سند جامع آمایش سرزمین دست خواهیم یافت و به وظیفه خود عمل خواهیم کرد، در این زمینه از نظرات صاحب نظران هم بهره خواهیم گرفت. 

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان داشت: ما اکنون از بازارهای چهارگانه بعضی از بازارها دچار عدم تعادل به جهت عدم تسویه این بازارها نسبت به عرضه و تقاضا هستیم و بازار پول ما الان دچار عدم تعادل است و آثار این بازار و عدم تعادل آن را در بازار ارز مشاهده می کنیم.

وی افزود:  الان با اقبالی که به سمت بازار سرمایه آمده فعلا می‌توانیم مشکلات بازار پول را برای سرریز شدن از آن استفاده کنیم و بازار کالای ما فعلا به خاطر بازار پول و موضوع نقدیگی و اثری که در بحث بازار ارز دارد، اکنون هم این بازار دچار چالش شده است. 

نوبخت بیان داشت: بازار کار هم به عنوان بازاری که اگرچه عدم تعادل در این بازار چیزی حدود 3 میلیون و 200 هزار بیکار در این بازار است هر چند جمعیت شاغل ما طی سال های گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت جمعیت فعال ما عمدتا در سال های قبل در حد 150 تا 200 هزار نفر و حدود 80 تا 100 هزار نفر مشغول می‌شدند و همین تعداد به جمعیت بیکار افزایش می یابد اما در 5گذشته به جهت افزایش نرخ مشارکت جمعیت فعال و جمعیت در سن کار که  آماده به کار هستند افزایش یافته است. بطوریکه حدود 700 هزار نفر در هر سال افراد جدیدی به عنوان جمعیت فعال به بازار کار مراجعه می کردند و بسیار تلاش می‌کردیم و بخش بزرگی را مشغول بکار می کردیم مثلا در سال گذشته از 736 هزار نفری که وارد بازار کار شدند ما برای 710 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کردیم، اما باز 30 تا 40 هزار به جمعیت بیکار 3 میلیون و 200 هزار نفری اضافه شد.

وی افزود: بنابراین به رغم اینکه در سال های اخیر ما برای 700 هزار نفر فرصت شغلی ایجادد می کردیم، همچنان آن جمعیت بیکار 3 میلیون و 200 هزار نفری را در کنار خود می‌دیدند و همچنان سالی 30 تا 40 هزار نفر دیگر به جمعیت بیکار اضافه می‌شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان داشت: در بهار امسال براساس گزارش طرح آمار گیری مرکز آمار 711 هزار نفر جمعیت فعال یعنی جمعیتی که وارد بازار کار شدند حدود 757 هزار نفر مشغول کار شدند و برای نخست کار 40 تا 50 هزار نفر از جمعیت بیکار کاسته شد، البته با همه اوصاف الان این بازار با شرایط تهدیدی که وجود دارد برای ما پراهمیت است.

نوبخت با بیان اینکه پیش بینی می شود سال 97 هفتصد هزار نفر به طور متعارف به بازار کار وارد شوند پیش بینی کرده ایم در تبصره 18 که بتوانیم با حدود یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم که نه تنها 700 هزار را پاسخ دهیم، بلکه 300 هزار را هم به جمعیت شاغل اضافه کنیم. 

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه گفت: الان واحدهای تولیدی ما در معرض اشتغال منفی قرار دارد و بنابراین ما باید خیلی فراتر از آنچه در بودجه و تبصره 18 دیده شده باید احساس خطر کنیم و به همین دلیل به این جلسه آماده ایم تا با همفکری هم این بخش را حل کنیم.

وی اظهار داشت: برای تنظیم بازار ارز همکاران ما در بانک مرکزی از طریق اتخاذ سیاست های مناسب  پولی آن را به سرانجام برساند ما باید از منظر سازمان برنامه و بودجه که به نوعی متولی سیاست های مالی هستیم  باید به گونه ای عمل کنیم که در کنار برنامه جاری آثار سوء  بوجود آمده را جبران کنیم

وی افزود: بنابراین ما دو برنامه داریم که یکی از آنها معطوف است به مشکلی که برای واحدهای تولیدی ما بوجود آمده و ما باید تا آنجا که امکان دارد تکانه هایی که در واحدهای تولیدی ما بوجود آمده است و می تواند بر بازار کالار و بازار پول هم اثر گذار باشد را حل کنیم و بخش دیگر یک برنامه ای است که برای حل مشکل پیمانکاران در نظر گرفته ایم. 

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: پرداخت های پیمانکاران معمولا منظم نیست و علاوه بر مشکلات دچار چالش افزایش هزینه تولید و مصالح و مواد شده اند که ما یک بسته هم در سازمان برای پیمانکارانی که در این ارتباط با ما همکاری می‌کنند، داریم.

نوبخت اظهار داشت: ما در این جلسه می توانیم این 2 برنامه را تکمیل کنیم و مصمم هستم از همین ما به ویژه با جلسه ای که دیروز با رئیس جمهور برگزار شد خواهان هستیم تا در آغاز نیمه دوم امسال 5 بسته سیاستی را برای کنترل بازار ارز و سایر مسائل اقتصادی از جمله معیشت عمومی آغاز کنیم. 

وی افزود: بنابراین در این جلسه به دو بسته اشتغال و حل مشکل پیمانکاران می پردازیم.

ادامه دارد. 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
فروشگاه اينترنتي
|
Switzerland
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
0
0
این عدم تعادل سبب شده است که خیلی از برنامه های کاربردی در زمینه موفقیت های کاری به عقب رانده شود و باید بتوان اقدامات لازم را جهت بهتر شدن در نظر گرفت

سپاس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین