کد خبر: ۵۵۰۲۷۴
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۴
هر روز سرنخ‌های تازه‌ای از پرونده مفقودشدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی فاش می‌شود
یکی از رسانه های ترکیه همزمان با انتشار تصاویر دوربین های مداربسته از جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان و ۱۵ تبعه عربستانی مظنون به قتل وی، روز چهارشنبه از شناسایی این افراد خبر داد. روزنامه دیلی صباح روز چهارشنبه گزارش داده است که که ۱۵ فرد مظنون به دخالت در ناپدید شدن جمال خاشقجی را شناسایی کرده است. به گزارش این رسانه اتباع فوق عضو یک تیم اطلاعاتی عربستان بودند.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس بین الملل- بعد از اظهارات مقامات امنیتی ترکیه در خصوص احتمال کشته‌شدن روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری هر روز سرنخ‌های تازه‌ای از این ماجرا فاش می‌شود.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ روزنامه دیلی صباح ترکیه روز ۹ اکتبر عکسی از لحظه ورود جمال خاشقجی به کنسولگری عربستان در استانبول را منتشر کرد، تصویری که در آن ساعت و تاریخ هم قید شده است. دوم اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۳:۱۴ دقیقه.

تعداد بازدید : 2


معمای جمال خاشقجی؛ آیا تیم ویژه عربستانی او را کشت؟| تصاویری تازه از خاشقجی و ۱۵ مظنون به قتل او+ویدئو

اما عربستان سعودی که در این روزها ادعا کرده خاشقجی از سفارت خارج شده است، هنوز تصویری از لحظه خروج او منتشر نکرده است.

از سوی دیگر روزنامه گاردین با انتشار گزارشی ابعاد تازه‌ای را از این پرونده منتشر کرد. این روزنامه به نقل از مقامات امنیتی ترک می‌گوید ساعاتی پس از ورود خاشقجی به ساختمان کنسولگری گروهی از افراد حاضر در کنسولگری سعودی، تعدادی صندوق را از داخل ساختمان به چندین خودرو با شیشه‌های دودی منتقل کردند و از این خودروها با پلاک دیپلماتیک سفارت را ترک کرده است.

به نوشته یورونیوز؛ از سوی دیگر یک مقام امنیتی ترکیه که خواسته ناشناس بماند به خبرگزاری رویترز گفته به عقیده او یک تیم ویژه ۱۵ نفره عربستانی که در میان آنها چند مقام حکومت این کشور هم حضور داشته اند با دو هواپیمای جداگانه در همان روز مراجعه آقای خاشقجی وارد استانبول شده‌اند و به کنسولگری رفته‌اند و همان روز هم ترکیه را ترک کرده‌اند.

آیا تیم ویژه عربستانی جمال خاشقجی را کشت؟| تصاویری تازه از خاشقجی و ۱۵ مظنون به قتل او+ویدئوی

به گزارش ان‌بی‌سی، خاشقجی که نامه‌ای برای اثبات اینکه از همسر قبلی خود جدا شده است نیاز داشته، ابتدا برای این کار به کنسولگری عربستان در واشنگتن می‌رود و مقامات سعودی به او می‌گویند که این کار در توان آنها نیست و او برای این امر باید به استانبول برود. آقای خاشقجی بعد از رسیدن به استانبول به کنسولگری عربستان رجوع می‌کند اما به او گفته می‌شود که باید چند روز بعد بیاید. چند روز بعد یعنی همان سه‌شنبه معروف خاشقجی به کنسولگری می‌رود و هرگز هم باز‌ نمی‌گردد.

نامزد آقای خاشقجی که اصالتی ترکیه‌ای دارد در این خصوص به رسانه‌های ترکیه گفته است: «او قبل از اینکه وارد کنسولگری برود عصبی بود و تلفن همراهش را به من داد و گفت اگر چند ساعت از زمان ورود من به کنسولگری گذشت و بازنگشتم، به مشاور اردوغان زنگ بزن و و ماجرا را برایش شرح بده».

خانم خدیجه به گفته خودش بعد از گذشت سه ساعت و نیم از زمان ورود نامزدش به کنسولگری ماجرا را برای مشاور اردوغان و همچنین رسانه‌ها شرح می‌دهد.

آیا تیم ویژه عربستانی جمال خاشقجی را کشت؟| تصاویری تازه از خاشقجی و ۱۵ مظنون به قتل او+ویدئوی

توماس فریدمن ستون‌نویس روزنامه نیویورک تایمز که یک‌سال پیش با سفر به عربستان بن سلمان را تنها مردی دانست که می‌تواند در خاورمیانه تغییر واقعی ایجاد کند، حالا از نگاه پیشین خود بازگشته و از ترامپ می‌خواهد ریاض را برای پاسخدهی در خصوص ماجرای جمال خاشقجی تحت فشار قرار دهد.

رسانه‌های ترکیه به نقل از منابع امنیتی گزارش می‌دهند که آقای خاشقجی در همان روز در کنسولگری عربستان به قتل رسیده و سپس قطعه قطعه شده و او را در بسته‌هایی که در خودروهای دیپلماتیک قرار داده شده از کنسولگری خارج کرده‌اند.

آنطور که منابع امنیتی ترکیه می‌گویند یک گروه ۱۵ نفره امنیتی اهل سعودی درست در همان روز با دو هواپیمای مجزا از عربستان وارد استانبول شده‌اند و چند ساعت بعد از ورود آقای خاشقجی به کنسولگری در چندین خودروی شیشه دودی با پلاک دیپلماتیک که بسته‌هایی هم در آنها قرار داده شده کنسولگری را به سمت فرودگاه ترک کرده و در نهایت هم از ترکیه خارج شده‌اند. ضمن اینکه این افراد به دلیل مصونیت دیپلماتیک بسته‌هایی که با خود به همراه داشته‌اند را بدون چک و بازدید با خود همراه برده‌اند. بسته‌هایی که برخی از منابع امنیتی ترکیه معتقدند قطعه‌های جسد آقای خاشقجی بوده است.

تازه‌ترین تحولات

اما رسانه‌های ترکیه اخبار جدیدی از جزئیات ماجرای عجیب و غریب خاشقجی شرح داده‌اند. الصباح ترکیه روز سه‌شنبه در یک گزارش اختصاصی می‌گوید دو خودرو حامل ۷ دیپلمات سعودی نیم ساعت قبل از حضور جمال خاشقجی در کنسولگری وارد این ساختمان شده‌اند و پس از حدود یک ساعت هم از کنسولگری خارج شده‌اند. در نتیجه این افراد در مجموع نزدیک به ۵ ساعت در ترکیه بوده‌اند.

نکته دیگر اینکه یکی از دو هواپیمای سعودی لحظاتی قبل از ترک فرودگاه آتاتورک، به دلیل انتشار خبر مفقود شدن جمال خاشقجی مورد بازرسی قرار گرفته اما در نهایت اجازه داده شده تا فرودگاه را ترک کند. ضمن اینکه طبق گزارش رسانه‌های ترکیه دو هواپیمای سعودی که حامل دیپلمات‌های این کشور بوده اند استانبول را به مقصد دبی و قاهره ترک کرده‌اند.

حالا با این جزئيات شاید پرونده بازهم پیچیده‌تر از قبل شود.

تازه‌ترین واکنش‌ها

دونالد ترامپ در مراسم معارفه برات کاوانا قاضی دیوان عالی آمریکا نسبت به احتمال قتل این روزنامه نگار سعودی ابراز نگرانی کرد و افزود: «نگران هستم. دوست ندارم این چیزها را بشنوم. امیدوارم مسائل حل شود. در حال حاضر کسی چیزی در این مورد نمی‌داند. داستان‌های خیلی بدی در مورد این قضیه گفته می‌شود. من آن‌ها را دوست ندارم.»

وزیر خارجه بریتانیا هم از عربستان سعودی خواست تا در خصوص ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی توضیح بدهد.

جرمی هانت روز سه‌شنبه ۹ اکتبر در توییتر خود نوشت: «با سفیر عربستان دیدار کردم و از او خواستم پاسخی فوری در خصوص ماجرای جمال خاشقجی ارائه دهد. خشونت علیه روزنامه‌نگاران در سراسر جهان افزایش پیدا کرده است و این تهدیدی بزرگ علیه آزادی بیان است.»

آقای هانت البته جزئيات بیشتری در خصوص این دیدار با سفیر سعودی در لندن ارائه نکرده است.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو هم روز سه‌شنبه ۹ اکتبر نسبت به مفقود شدن جمال خاشقجی ابراز نگرانی کرد اظهار داشت: «اگر گزارش ها درباره قتل وی و وضعیت غیرعادی که منجر به این اتفاق شد درست از آن در بیاید این مساله شوک واقعی به وجود می آورد.»

به هر ترتیب هرچند هنوز با قاطعیت نمیتوان از قتل این روزنامه‌نگار سعودی سخن گفت، اما دستکم، شواهد اندکی وجود دارد که اثبات کند، خاشقجی هنوز زنده است.

ترامپ: می‌خواهم با نامزد خاشقجی دیدار کنم

رئیس جمهوری آمریکا در واکنشی تازه به ناپدیدشدن خاشقجی گفته است که خواهان آگاهی از واقعیت ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف عربستانی است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد: می‌خواهم از حقیقت ناپدید شدن خاشقجی اطلاع کسب کنم، این وضعیت بسیار بد است. با سعودی‌ها در بالاترین سطوح مذاکراتی درمورد مساله خاشقجی داشتم.

ترامپ تصریح کرد که می‌خواهد با خدیجه، نامزد خاشقجی در کاخ سفید برای بررسی این امر دیداری داشته باشد.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه دولت وی "همکاری مستحکمی با ترکیه" درخصوص مساله خاشقجی دارد، تاکید کرد: من معتقدم که ما به حقیقت دست خواهیم یافت.

به گزارش روسیا الیوم، وی با تاکید بر اینکه خواهان دست‌یابی به حقیقت این موضوع است، گفت: مردم دیده‌اند که خاشقجی داخل (کنسولگری عربستان در استانبول) شد اما از آنجا خارج نگشت.

به نوشته خبرگزاری ایسنا؛ پیشتر نیز مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، اگر عربستانی‌ها بخواهند، آمریکا هیاتی از بازرسان اف بی آی را به ترکیه برای تحقیق درخصوص مساله خاشقجی می‌فرستد.

ادعای جدید؛ «اپل واچ»، سرنخ تازه در پرونده خبرنگار سعودی

همچنین یک منبع سعودی در گفت‌وگو با رویترز ضمن طرح این ادعا که علت مرگ جمال خاشقجی در کنسولگری ریاض در استانبول اُوردوز بوده است، اظهار کرد، این علت توسط یک منبع اطلاعاتی انگلیسی مطرح شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که در خصوص صحت و سقم این ادعا، با اطلاعات انگلیس تماس گرفته اما پاسخی دریافت نکرده است.

یک مقام سعودی نیز در واکنش به این ادعا، صحت آن را تکذیب کرده است.

رویترز همچنین گزارش داد، دو مقام ارشد ترکیه از وجود شی دیگری خبر داده‌اند که می‌تواند سرنخ‌ مهمی در پرونده خاشقجی باشد: یک اپل واچ (ساعت اپل) که او حین ورود به کنسولگری به دست داشته است. آنها می‌گویند این ساعت به تلفن همراه او در خارج از کنسولگری وصل بوده است.

کارشناسان حوزه فناوری می‌گویند این ساعت ممکن است حاوی داده‌هایی نظیر مکان و ضربان قلب خاشقجی باشد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x