کد خبر: ۵۵۳۴۵۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰
"عربستان با سیاست‌های خود در منطقه، دشمنان ایران را تضعیف کرد و دوستان آن کشور را قوی‌تر"
حبس سعد حریری در جریان سفر به عربستان به دستور محمد بن سلمان نتایج فاجعه‌باری برای عربستان سعودی و متحدان‌اش در لبنان داشت. این موضوع به موفقیت حزب‌الله در لبنان کمک کرد. واقعا باید پرسید چه کسی مسئول پیروزی حزب‌الله است؟ آیا جز این است که این هدیه‌ای از سوی ریاض به تهران بود؟ در مورد سوریه نیز اکنون فرماندهی نهایی با ایران و روسیه است. اگرچه عربستان سعودی جناح‌های معارض سوری را حمایت می‌کند با این حال، ارتش سوریه مواضع بسیاری را از آنان بازپس‌گرفته است.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس بین الملل- "فیصل قاسم" در یادداشتی در روزنامه "القدس العربی" می‌نویسد: "فراموش نمی‌کنم که سال‌ها پیش از یک دیپلمات بلندپایه ایرانی شنیدم که گفت: "عربستان سعودی بزرگترین برکت خداوند برای جمهوری اسلامی ایران بود". در آن زمان فکر کردم این مرد زیادی جسور است و یا آنکه مبالغه‌گویی می‌کند با این حال، گذشت زمان به من نشان داد که او درست می‌گفت چرا سال‌هاست، سیاست عربستان سعودی بزرگترین نفع را به منافع کلان ایران رسانده است. 

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ نویسنده افزوده است: در گفته‌های آن دیپلمات عنصری از منطق و حقیقت نهفته بود. او گفته بود: "عربستان سعودی برای ما می‌کارد و ما درو می‌کنیم". نگاهی به تهاجم نظامی امریکا به عراق بیندازیم. امریکا به همراه عربستان سعودی تمام نیروی خود را بسیج کردند تا حکومت صدام در عراق که قوی‌ترین مخالف پارس‌ها در تاریخ منطقه بود را از میان بردارند. عربستان سعودی به امریکا در اشغال عراق و سرنگونی صدام به شدت حمایت کرد. اما پس از آن سعودی‌ها دست خالی بازگشتند و عرصه برای نفوذ ایران باز شد. علاوه بر این،  ایران کشته‌ای در عراق نداد و یک دلار هم در آن کشور از دست نداد اما میوه‌ها را چید. تهران رهبران جدید عراق را به خود نزدیک کرد. عربستان سعودی نفوذ خود را در بین‌النهرین از دست داد. حتی سنی‌های عراق نیز اقبالی به سعودی‌ها نشان ندادند.

ریاض و واشنگتن، تسهیل‌کننده نفوذ ایران در منطقه| القدس‌العربی: عربستان بزرگترین برکت خداوند برای ایران بود!

آن دیپلمات ایرانی درست می‌گفت؛ ایران دیگر بیش از این چه می‌خواست؟ عربستان سعودی خدمتی تاریخی را به ایران عرضه کرد و به آن کشور کمک کرد تا نفوذی را در عراق کسب کند که سال‌ها آرزوی آن را داشت. پیش از عراق، عربستان سعودی قصد داشت در لبنان ایران را مهار کند و با آن کشور در حال رقابت بود و امید داشت تا نفوذ ایران در آن کشور را کاهش دهد. در لبنان هم ایران میوه‌ها را چید. پس از پیمان طائف در سال‌های اخیر، رهبران سنی با یکدیگر در حال درگیری بودند. امکان ایجاد اتحاد در صفوف سنی‌ها حاصل نشد. ایران در لبنانی که نیروهای سیاسی آن به هم ریخته بود با کمک‌رسانی به حزب‌الله توانست در انتخابات پارلمانی موفقیت کسب کند. اکثریت کرسی‌های پارلمان از آن نیروهای مورد حمایت ایران و سوریه شد. 

او در ادامه می‌نویسد: حبس سعد حریری در جریان سفر به عربستان به دستور محمد بن سلمان نتایج فاجعه‌باری برای عربستان سعودی و متحدان‌اش در لبنان داشت. این موضوع به موفقیت حزب‌الله در لبنان کمک کرد. واقعا باید پرسید چه کسی مسئول پیروزی حزب‌الله است؟ آیا جز این است که این هدیه‌ای از سوی ریاض به تهران بود؟ در مورد سوریه نیز اکنون فرماندهی نهایی با ایران و روسیه است. اگرچه عربستان سعودی جناح‌های معارض سوری را حمایت می‌کند با این حال، ارتش سوریه مواضع بسیاری را از آنان بازپس‌گرفته است. نفوذ نظامی عربستان در سوریه کاهش یافته است و نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه به نزدیک مرز اسرائیل رسیده‌اند. پایتخت امویان و عباسیان اکنون به منطقه نفوذ ایران تبدیل شده است. آیا جز این است که ریاض به همراه آمریکا تسهیل‌کننده نفوذ ایران در منطقه بودند؟ عربستان حتی با محاصره قطر سبب نزدیکی آن کشور به ایران شد. 

او در پایان یادداشت خود با طرح ادعایی می‌نویسد: واقعیت آن است که عربستان سعودی با سیاست‌های خود دشمنان ایران را تضعیف کرد و دوستان آن کشور را قوی‌تر.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
0
0
در آینده سوریه دچار توهم نشویم این کشور ویرانه محتاج پول خارجی است این کمک را هم مشزوط به دوری از ایران از هم اکنون کرده اند .
ناشناس
|
Austria
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
0
0
بی خود نیست که قرآن میفرماید:خداوند دشمنان ما را از یک مشت احمق آفریده.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین