کد خبر: ۵۵۸۶۳۸
تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲
نتانیاهو گفته «اسرائیل به خوبی می‌داند که چگونه از خود برابر حکومت ایران دفاع کند»
نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس در واکنش به سخنان روز شنبه رئیس جمهور ایران، مجددا به گزافه گویی پرداخت و ادامه تحریم‌ها بر ایران را خواستار شد.
آفتاب‌‌نیوز :
 نخست وزیر رژیم صهیونیستی شنبه شب نسبت به سخنان روز شنبه رئیس جمهور ایران واکنش نشان داد.

 به گزارش آفتاب‎نیوز به نوشته وبگاه روزنامه «جروزالم پست» «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل در موضع گیری مقابل سخنان شنبه صبح «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در جریان سی و دومین نشست بین‌المللی وحدت اسلامی با شعار «قدس، محور وحدت امت» مدعی شد: «اسرائیل به خوبی می‌داند که چگونه از خود برابر رژیم قاتل ایران دفاع کند.»

بازتاب اظهارات روحانی درباره دفاع از امنیت عربستان و انتقاد از آمریکا و اسرائیل در رسانه‌های جهان| واکنش تند نتانیاهو

به نوشته خبرگزاری فارس، نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس در ادامه گفت: «سخنان نفرت‌برانگیز حسن روحانی در خصوص نابودی اسرائیل دوباره ثابت می‌نماید که چرا کشورهای جهان باید در مسیر تحریم علیه رژیم تروریست ایران که آن‌ها را نیز تهدید می‌کند، به هم بپیوندند.»

حسن روحانی در این نشست گفته بود: «بعد از جنگ جهانی دوم غده سرطانی در منطقه به نام رژیم صهیونیستی تشکیل شد و تلاش کرده‌اند با این رژیم جعلی منافعشان را در منطقه تامین کنند.»

بازتاب اظهارات رییس‌جمهوری در رسانه‌های جهان

اظهارات حجت الاسلام والمسلمین دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران در سی و دومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با بازتابی گسترده در رسانه‌های جهان به ویژه انگلیسی‌زبان‌ها همراه شد و در این میان سه کلیدواژه وحدت، آزادی و برادری مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

سخنان روحانی به ویژه در ارتباط با لزوم یکپارچگی و همکاری جهان اسلام برای خنثی کردن توطئه دشمنان آمریکایی و صهیونیستی، انعکاسی وسیع در رسانه‌های بین‌المللی داشت.

** رسانه‌های چینی: اتحاد کشورها، کلید پیروزی علیه سیاست‌های خصمانه آمریکا

خبرگزاری رسمی چین گزارش داد: رئیس جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که روز شنبه برگزار شد، کشورهای دنیا را به مقابله با سیاست های خصمانه آمریکا و اسرائیل فراخواند.

بازتاب اظهارات روحانی درباره دفاع از امنیت عربستان و انتقاد از آمریکا و اسرائیل در رسانه‌های جهان| واکنش تند نتانیاهو

شینهوا نوشت: روحانی تاکید کرد که کشورهای اسلامی راهی برای برون رفت از این شرایط ندارند، مگر اینکه با یکدیگر برای مقابله و مبارزه با ظلم و بی عدالتی آمریکا متحد شوند و در این صورت است که آنها می توانند به پیروزی برسند.

این رسانه افزود: وی وحدت کلمه را برای کشورهای اسلامی کافی ندانسته و در کنفرانس تهران گفت که کشورهای مسلمان باید وحدت و برادری را یک وظیفه عملی و کلامی بدانند.

تلویزیون مرکزی چین نیز گزارش داد که روحانی، مردم عربستان را«برادر» خطاب کرد و گفت که آماده همکاری با این کشور پادشاهی برای حل اختلاف‌های میان دو کشور است.

این رسانه با تاکید بر ابعاد این کنفرانس افزود که نزدیک به 350 مهمان خارجی از بیش از 100 کشور دنیا در تهران حضور بهم رساندند.
روزنامه چاینا ارگ نیز از دیگر رسانه‌های چینی بود که با بازتاب اظهارات روحانی، این همایش بین المللی را موجب تقویت وحدت کشورهای اسلامی دانست.

** رسانه‌های روسی: انتقاد تند روحانی از اقدامات جبهه آمریکایی - اسرائیلی

روزنامه روسی «اوراسیا دیلی» از رسانه های نسبتا ملی‌گرای روسی با دیدگاه‌هایی در حمایت از دولت این کشور، در گزارشی با عنوان «آمریکا با کشورهای خاورمیانه مانند بردگان خود رفتار می کند» نوشت: رئیس جمهوری ایران، اقدامات ایالات متحده و اسرائیل در خاورمیانه را به باد انتقاد گرفت.

این رسانه نوشت: روحانی که در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران سخن می گفت، آمریکا را متهم کرد که با کشورهای منطقه همچون برده ها رفتار می کند.

رسانه روسی افزود: وی اطاعت از آمریکا و غرب را خیانت به ارزش‌های اسلامی دانست و تسلیم جهان اسلام در برابر آمریکا را برابر با پهن کردن فرش قرمز در برابر جنایتکاران خواند.

اوراسیا دیلی نوشت: روحانی توجه شرکت کنندگان در کنفرانس را به این واقعیت جلب کرد که وضعیت در فلسطین، سوریه، یمن، افغانستان، پاکستان وعراق آن چیزی نیست که جامعه اسلامی انتظار دارد.

روزنامه اینترنتی «گازتا رو» با گرایش غربی که از دیدگاه‌های لیبرال‌ها در روسیه حمایت می کند نیز در گزارشی با عنوان «روحانی خواستار اتحاد مسلمانان علیه آمریکا شد» نوشت: رئیس جمهوری ایران از مسلمانان در تمام نقاط جهان خواست تا علیه ایالات متحده با یکدیگر همسو شوند. 

رسانه روسی افزود: روحانی از تماس های آمریکا و عربستان سعودی انتقاد و اعلام کرد که ایران آماده دفاع از منافع ملت عربستان سعودی است و برای این منظور 450 میلیارد دلار نمی طلبد.

شبکه تلویزیونی «آر.بی.کی» روسیه نیز که دارای گرایش‌های غربی است، گزارش داد: رئیس جمهوری ایران اسرائیل را غده‌ای سرطانی خواند که برای پیشبرد منافع غرب در منطقه خاورمیانه ایجاد شده است.

این رسانه افزود: وی خاطرنشان کرد که یکی از نتایج ناگوار جنگ دوم جهانی ایجاد غده سرطانی در منطقه بود.» 

رسانه روسی ادامه داد: روحانی همچنین برای حمایت کشورش از عربستان سعودی در برابر تروریسم و ابرقدرتها اعلام آمادگی کرد و ملت عربستان را برادر خواند.

کانال تلویزیونی کابلی «آیلند تی وی» نیز در گزارشی گفت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در کنفرانس سالانه وحدت اسلامی در تهران بر ضرورت اتحاد همه مسلمانان جهان علیه آمریکا تاکید کرد.

رسانه روسی با اشاره به سخنان رئیس جمهوری افزود: وی اسرائیل را به غده‌ای سرطانی تشبیه کرد که پس از جنگ دوم جهانی در خاورمیانه بوسیله غرب ایجاد شد تا منافع آنها را تامین کند. 

** رسانه‌های هندی: روحانی مردم عربستان را برادر دینی ایران خواند

روزنامه «هندوستان تایمز» نوشت: حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز شنبه از مسلمانان سراسر جهان خواست تا در برابر آمریکا متحد شوند و به سعودی ها اطمینان داد که آنها با هم «برادرند» و هیچ دلیلی برای ترس از تهران وجود ندارد. 

این رسانه به نقل از روحانی نوشت: ما حاضریم با تمام توان از منافع مردم عربستان در برابر تروریسم و ابرقدرت‌ها دفاع کنیم؛ از شما هم 450 میلیارد دلار نمی‌خواهیم و اهانت هم نمی‌کنیم.

«هندوستان تایمز» با اشاره به اظهارات روحانی در ارتباط با آزادی جوامع انسانی افزود: رئیس جمهوری در کنفرانس اتحاد اسلامی در تهران گفت که آنچه امروز آمریکا از خاورمیانه می خواهد، بردگی است. 

روزنامه «تریبون ایندیا» نیز در گزارشی نوشت که روحانی، تسلیم شدن در برابر غرب را خیانت به دین و نسل آینده منطقه دانست. 

این رسانه افزود: رئیس جمهوری ایران گفت که بجای حمایت از جنایتکارها، جامعه اسلامی باید در برابر بی عدالتی ایستادگی کرده و به پیامبر، قران و اسلاممان وفادار بماند.

پایگاه خبری «مانی کنترل» از زیرمجموعه های خبرگزاری «آسوشیتد پرس» در هند هم با پوشش این خبر و اشاره به «غده سرطانی» خواندن رژیم صهیونیستی، به نقل از روحانی نوشت: کشورهای غربی برای پیشبرد اهداف و منافع خود در خاورمیانه، این رژیم را تأسیس کردند و یکی از نتایج شوم جنگ جهانی دوم شکل گیری چنین غده سرطانی در منطقه بود.

این رسانه نوشت که ایران از گروه‌هایی مانند حزب الله حمایت می‌کند و هرگز اسرائیل را به حمله تهدید نکرده است، اما اعلام کرده در صورتی که مورد حمله قرار گیرد، حتماً تلافی خواهد کرد.

** رسانه های پاکستانی: نه به فرش قرمز برای تروریست‌ها

رادیو پاکستان، تارنمای خبری نیوز پاکستان، روزنامه پرشمارگان داون و تارنمای خبری روزنامه اکسپرس تریبیون از جمله رسانه‌های پاکستانی بودند که اظهارات روز شنبه روحانی را بازتاب دادند.

روزنامه انگلیسی زبان «اکسپرس تریبیون» درخصوص سخنان رئیس جمهوری ایران نوشت: روحانی از مسلمانان سراسر جهان دعوت کرد تا به جای پهن کردن فرش قرمز برای جنایتکاران، علیه ایالات متحده آمریکا متحد شوند.

در این گزارش با اشاره به اعمال تحریم های دونالد ترامپ علیه ایران پس از توافق برجام، آمده است: روحانی در یک سخنرانی با موضوع وحدت اسلامی که به صورت مستقیم از تلویزیون دولتی این کشور پخش می شد، گفت که اعتماد به غرب به رهبری امریکا، خیانت به دین اسلام و نسل های آینده منطقه است.

رادیو دولتی پاکستان نیز با انتشار خبری در خصوص این کنفرانس بین المللی، نوشت: سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با موضوع «قدس، محور اتحاد امت» روز شنبه با سخنرانی «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران آغاز شد و علی لاریجانی رئیس مجلس این کشور هم در آیین اختتامیه آن سخنرانی خواهد کرد.

تارنمای روزنامه پرشمارگان «داون» پاکستان نیز با انتخاب تیتر «رئیس جمهوری ایران، اسرائیل را عده سرطانی نامید» نوشت: روحانی از مسلمانان خواست که به جای پهن کردن فرش قرمز برای جنایتکاران، علیه ایالات متحده آمریکا و اسرائیل متحد شوند.

به گزارش این روزنامه، روحانی خطاب به رقیب سنی خود عربستان سعودی نیز گفت که «ما حاضریم با همه توان از منافع مردم عربستان در برابر تروریسم و دشمن منطقه و ابرقدرت ها دفاع کنیم، همانطور که به کمک مردم عراق، سوریه، افغانستان و یمن شتافتیم و از شما 450 میلیارد دلار هم نمی خواهیم و به شما اهانت هم نمی کنیم. شما را برادر می دانیم و ما ملت های منطقه را هم برادر می دانیم».

تارنمای خبری «نیوز پاکستان» نیز در خصوص سخنان روز شنبه روحانی نوشت: رئیس جمهوری اسلامی ایران با «برادر خواندن عربستان سعودی» از مسلمانان جهان خواست که علیه ایالات متحده آمریکا متحد شوند.

رسانه پاکستانی نوشت: روحانی عربستان سعودی را برادر خطاب کرد و گفت که ما مردم مکه و مدینه را برادران خود می دانیم.

** رسانه‌های آمریکایی و صهیونیستی: اسرائیل، غده سرطانی

روزنامه آسوشیتدپرس در گزارشی با تیتر «روحانی، اسرائیل را غده سرطانی نامید» نوشت: اغلب رهبران ایران اسرائیل را محکوم و نابودی آن را پیش بینی می کنند، اما روحانی نسبتاً معتدل، به ندرت چنین لفظ هایی را به کار می برد.

این رسانه در این یادداشت با استفاده از این جمله رئیس جمهوری که «آمریکا از کشورهای منطقه برای حمایت از اسرائیل استفاده می کند»، نتیجه گرفته است که منظور وی، رقیب منطقه ای ایران یعنی عربستان سعودی و متحدان عرب سنی این پادشاهی بوده است.

در ادامه این یادداشت به این بخش از اظهارات روحانی هم اشاره شده که «ایران آماده است از عربستان در برابر تهدیدات و تروریسم محافظت کند». 

روزنامه‌های نیویورک پست و واشنگتن پست نیز با بازتاب گزارش آسوشیتدپرس، بخش‌هایی از سخنان رئیس جمهوری در انتقاد از سیاست‌های خصمانه آمریکا و رژیم صهیونیستی را برجسته کردند.

اظهارات روحانی در رسانه‌های صهیونیستی هم بازتاب زیادی یافت.

تارنمای «جروزالم پست» با حذف سخنان روحانی علیه رژیم صهیونیستی، نوشت: رئیس جمهوری ایران در این کنفرانس بین‌المللی گفت که تسلیم در برابر غرب تحت هدایت آمریکا، خیانت به دین و نسل‌های آینده منطقه است.

این رسانه همچنین آن بخش از صحبت‌های روحانی را بازتاب داد که جهان را به اتحاد علیه آمریکا و سیاست‌های خصمانه واشنگتن فراخوانده بود.

روزنامه «تایمز اسرائیل» رسانه صهیونیستی دیگری بود که با تیتر «روحانی اسرائیل را غده سرطانی ایجاد شده توسط غرب خواند» نوشت: رئیس جمهوری ایران در این کنفرانس اسلامی گفت که از تبعات منفی جنگ جهانی دوم، شکل‌گیری اسرائیل به عنوان غده‌ای سرطانی بود.
این رسانه افزود: روحانی، اسرائیل را رژیمی جعلی خواند که توسط کشورهای غربی بنیان گذاشته شد.

** دیگر رسانه‌ها 

خبرگزاری افه اسپانیا در گزارشی با اشاره به اظهارات روحانی درخصوص آزادی و استقلال ملت‌ها نوشت: رئیس جمهوری ایران با بیان اینکه آمریکا یک سیستم بردگی در خاورمیانه می‌ خواهد، خواستار وحدت کشورهای اسلامی برای شکست واشنگتن و تل آویو شد.

افه نوشت: روحانی در سی‌ و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران گفت که آمریکا با انتقال سفارتخانه خود به قدس، بیش از هر وقت دیگر خصومت خود نسبت به جهان اسلام را نشان داد.

این خبرگزاری خاطرنشان ساخت که برای روحانی، تسلیم در برابر آمریکا و غرب به معنای‌ خیانت به آرمان‌های اسلامی و پهن کردن فرش قرمز برای جنایتکاران است.

رسانه اسپانیایی افزود: رئیس جمهوری ایران با اشاره به خرید سلاح‌های غربی از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی، گفت که اعتماد به خارجی‌ ها اشتباهی تاریخی است.

دویچه وله آلمان از دیگر رسانه‌هایی بود که بازتاب کنفرانس روز شنبه پرداخت.

این رسانه نوشت: روحانی با حمله به آمریکا و اسرائیل در کنفرانس وحدت اسلامی، تمایل خود را برای کمک به عربستان ابراز کرد.

دویچه وله افزود: روابط آمریکا و عربستان با توجه به سابقه سرکوب زنان و اقلیت ها در ریاض، نقض حقوق بشر و ادعای ارتباط عربستان با حملات یازده سپتامبر، موضوع مورد اختلافی بوده است.

این رسانه ادامه داد: هرچند تهران و ریاض از مدتها قبل دچار اختلاف شده‌اند و این اختلاف آنها در نتیجه حمایت از گروه‌های مختلف در درگیری های عراق، سوریه و یمن پدید آمده است، اما روحانی تمایل خود را برای حمایت از مردم عربستان ابراز کرد.

تارنمای خبری «فری مالزی تودی» نیز نوشت: روحانی خطاب به کشورهای اسلامی گفت که به جای پهن کردن فرش قرمز برای جنایتکاران با یکدیگر علیه واشنگتن متحد شوند.

فری مالزی تودی افزود: واشنگتن از ماه مه سال جاری تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرد؛ زیرا رئیس جمهوری این کشور از توافقنامه بین المللی برجام که در سال 2015 مورد تایید واشنگتن قرار گرفته بود، خارج شد.

نگارنده این گزارش ادامه داد: روحانی در سخنرانی خود در کنفرانس بین المللی وحدت که از تلویزیون ایران پخش شد، افزود: تسلیم در برابر غرب به رهبری آمریکا، خیانت به دین ما و نسل های آینده این منطقه است.

این رسانه نوشت: روحانی خطاب به کشورهای اسلامی گفت: ما تنها یک انتخاب داریم؛ یا فرش قرمز برای جنایتکاران پهن کنیم یا کاملاً علیه بی عدالتی بایستیم و به پیامبر خود، قرآن و اسلام وفادار باقی بمانیم.

بازتاب تأکید رییس جمهوری بر دفاع از مردم عربستان در رسانه‌های جهان عرب

سخنان روحانی در رسانه های عربی نیز بازتاب گسترده ای یافت اما تاکید حسن روحانی بر آمادگی تهران برای دفاع از ریاض را بطور قطع باید بارزترین بخش ازنگاه این رسانه ها دانست.

** قطر شبکه الجزیره:

رسانه های قطری به ویژه شبکه الجزیره سخنرانی رئیس جمهوری را به صورت کامل و مستقیم پوشش و با انتخاب عنوان «ما بدون هیچ چشمداشتی از عربستان حمایت می کنیم»، گزارش داد: رئیس جمهوری ایران از مسلمانان جهان خواست به جای پهن کردن فرش قرمز برای جنایتکاران، علیه آمریکا متحد شوند.

این رسانه قطری افزود: روحانی با اشاره به این که سر تسلیم فرود آوردن در برابر غرب به رهبری آمریکا خیانت به دین و نسل های آینده این منطقه است، یادآور شد: ما باید یکی از این دو راه را انتخاب کنیم، یا فرش های قرمز برای جنایتکاران پهن کنیم یا با تمام قدرت در برابر ظلم بایستیم و همچنان به پیامبر، قرآن و اسلام پایبند باشیم.

الجزیره به نقل از روحانی ادامه داد: ما آماده دفاع از منافع ملت عربستان در مقابله با تروریسم، تجاوزگری و ابرقدرت ها هستیم و در مقابل این اقدام هم 450 میلیارد دلار از آنان نمی خواهیم.

این رسانه قطری آورد: روحانی خطاب به عربستان گفته است که شما 450 میلیارد دلار به عنوان هدیه به آمریکا دادید تا امنیت شما را تضمین کند. 110 میلیارد دلار هم اسلحه خریدید تا امنیت شما تامین شود، همان فردی که اینها را از شما به یغما برد، گفت شیر این گاو شیرده را خواهیم دوشید.

الجزیره در بخش دوم، به مساله قتل خاشقچی پرداخت و به نقل از روحانی افزود: ما واقعا از این موضوع متاثر و متاسف هستیم؛ نمی خواستیم که مسلمانی دست به چنین جنایتی بزند؛ این لکه ننگی برای تمامی مسلمانان است.

**رسانه های یمنی: 

رسانه های یمنی با پوشش دادن موضوع یمن و مشکلات این کشور درنتیجه تجاوزگری، سخنان روحانی را بازتاب دادند. تارنمای شبکه تلویزیونی المسیره با انتخاب عنوان «روحانی: یمن مظلوم و ویران شده به دست جنایتکاران و با سلاح غرب ایستادگی می کند» گزارش داد: رئیس جمهوری ایران شرایط منطقه از فلسطین گرفته تا لیبی، سوریه و یمن را دشوار و ناگوار توصیف و تاکید کرد که باید در برابر غرب و در رأس آنها آمریکا مقابله کرد.

المسیره پس از موضوع یمن به بخشی از سخنان رئیس جمهوری اشاره می کند که در آن آمریکا و قدرت های استکباری را مخاطب قرار می دهد و می افزاید: از نظر روحانی، آنچه واشنگتن از این منطقه و جهان می خواهد، بردگی است و عزت مسلمانان نیز در گرو تحقق آزادی ترسیم شده از سوی پیامبر اسلام (ص) است.

این رسانه افزود: رئیس جمهوری ایران گفته است که ما یک قبله، پیامبر و قرآن داریم؛ البته شاید اختلاف نظرهایی هم داشته باشیم، اما باید به مشترکات نگاه کنیم، به همین خاطر وحدت جهان اسلام باید یک موضوع راهبردی و نه یک مساله گذرا باشد.

پایگاه خبری «المشهد الیمنی» در عین برجسته کردن سخنان روحانی درباره یمن، موضوع انتقادات رئیس جمهوری از نظام سلطه به ویژه آمریکا را مورد توجه قرار داد و افزود: رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که اختلاف با آمریکا، اختلافی بلندمدت در طول قرن ها و مساله آزادی و بردگی است و غرب می خواهد، ما به راهی برویم که آنها ترسیم کرده اند.

** رسانه مهم عمان:

روزنامه الکترونیکی «الرؤیه» عمان، دو بخش سخنان رئیس جمهوری یعنی «دفاع بدون چشمداشت از عربستان» و نیز «کشته شدن خاشقچی لکه ننگی برای مسلمانان است» را پوشش داد.
الرؤیه نوشت: رئیس جمهوری ایران درباره وحدت کشورهای اسلامی گفت که اتحاد مسلمانان با شعار، محقق نمی شود بلکه همگان باید دیگران را به رسمیت بشناسند؛ ما نباید به اسم مذهب، گستره دین را تنگ یا به نام شیعه و سنی در صدد تحمیل سلطه خود بر منطقه باشیم.

** رسانه کویتی:

پایگاه خبری «کویت نیوز» با بازتاب سخنان رئیس جمهوری گزارش داد: روحانی زانو زدن در برابر غرب و در رأس آنها آمریکا را خیانت به دین و نسل های آینده دانست.

وی گفت که ما دو گزینه بیشتر نداریم یا فرش های قرمز برای جنایتکاران پهن کنیم و یا با تمام توان در برابر ظلم و جور بایستیم و همچنان به پیامبر، قرآن و اسلام مان پایبند بمانیم.

**رسانه های مصری:

تارنمای اینترنتی روزنامه «الیوم السابع» مصر با بازتاب سخنان روحانی، گزارش داد: رئیس جمهوری ایران از تمامی جهانیان خواست تا به جای پهن کردن فرش های قرمز برای جنایتکاران، علیه آمریکا متحد شوند.

الیوم السابع ادامه داد: روحانی با اشاره به قراردادهای تسلیحاتی میان عربستان و آمریکا، گفت: ما آماده حمایت از ملت عربستان در برابر تروریسم، تجاوزگری و قدرت های بزرگ هستیم و در مقابل، برای این کار450 میلیارد دلار نیز نمی خواهیم.

پایگاه « المصراوی»، دیگر پایگاه معروف مصر با انتخاب عنوان «روحانی گفت: آماده ایم رایگان از جزیره العرب دفاع کنیم»، بدون نام بردن از عربستان، گزارش داد که رئیس جمهوری ایران با انتقاد از هزینه میلیاردی برخی کشورهای اسلامی به غرب برای حمایت آنان و در نتیجه اهانت واشنگتن به آنان، گفت: ما آمادگی داریم تا همانگونه که به عراق و افغانستان کمک کردیم، از جزیره العرب بدون هیچ چشمداشتی حمایت کنیم.

المصراوی گزارش داد: روحانی با تأکید بر این که ایران برای هیچ کشوری خطر ندارد، افزود: شما باید از قدرت های بزرگ و خیانتکاران هراس داشته باشید؛ ما برادران شما و در کنار شما هستیم؛ ما هرگاه می بینیم که جنایت بزرگی در منطقه به اسم دین روی می دهد، آزرده خاطر می شویم.

این پایگاه خبری اضافه کرد: آمریکا به دنبال آن است که کشورهای منطقه و جهان در برابر آن سر تعظیم فرود آورد.

مصراوی بدون اشاره به نام اسرائیل در سخنان ریاست جمهوری نوشت: روحانی گفت که یکی از آثار شوم پس از جنگ جهانی دوم، تشکیل غده سرطانی در این منطقه برای تأمین منافع غرب بوده است.

پایگاه خبری «البوابه» مصر نیز سخنان رئیس جمهوری بر وحدت اسلامی را بازتاب داد و افزود: روحانی بر اهمیت اتحاد مسلمانان تأکید کرد و گفت که اسلام، جایگاه گسترده ای دارد و جایگاه مذهب بدون توهین کردن به مذاهب دیگر، محترم است.

این پایگاه خبری همچنین به موضوع تأسف روحانی از قتل خاشقچی اشاره کرد و گزارش داد: روحانی گفته که نسبت به حادثه استانبول بسیار متأسف است؛ جایی که انسانی به دست یک فرد مسلمان مثله می شود و این لکه ننگی برای مسلمانان است.

** رسانه های لبنانی:

تارنمای روزنامه لبنانی «الجمهوریه» با انتخاب این عنوان که «روحانی مسلمانان را به اتحاد علیه آمریکا فراخواند» در ذیل آن نوشت: رئیس جمهوری ایران همه مسلمانان جهان را به اتحاد علیه آمریکا فراخواند و گفت که ما دو راه بیشتر نداریم؛ یا برای جنایتکاران تاریخ فرش قرمز پهن کنیم، و یا آنکه با همه توان در برابر ظلم و جور با کمال قدرت بایستیم و مؤمن به پیامبر، قرآن و اسلام مان بمانیم.

الجمهوریه گفته های رئیس جمهوری کشورمان در آمادگی ایران برای حمایت از ملت عربستان در برابر تروریسم، دشمنی و ابرقدرت ها بدون دریافت 450 میلیارد دلار را نیز در خبر خود درج کرد.

شبکه تلویزیونی «المیادین» با برجسته کردن صحبت های روحانی درباره ماجرای کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی، گزارش داد که رئیس جمهوری ایران، قتل این روزنامه نگار را لکه ننگ و مایه شرم مسلمانان دانست.

این شبکه تلویزیونی در تارنمای خود نیز نوشت: روحانی گفته؛ آنهایی که فکر می کنند با یک تابلو و تغییر ساختمان می توانند قدس شریف را از ما مسلمانان و جهان اسلام بگیرند، اشتباه می کنند. وظیفه ما اتحاد و یگانگی است.

تارنمای خبری «النشره» لبنان نیز نوشت: روحانی معتقد است که آمریکا، سعودی را ذلیل می کند و ما آماده ایم از عربستان بدون چشمداشت دفاع کنیم. رئیس جمهوری آمریکا آنها را تحقیر می کند و ما نمی دانیم که قبول این ذلت و حقارت برای چیست. ترامپ به سعودی ها گفته؛ بدون ما دو هفته ای هم دوام نمی آورید و همچنان از او سلاح می خرند. ما حاضریم همانطور که از عراق و افغانستان دفاع کردیم از شما هم دفاع کنیم بی آنکه از شما پول بخواهیم.

شبکه تلویزیونی «المنار» وابسته به حزب الله لبنان نیز در گزارش خود اینچنین آورد که رئیس جمهوری اسلامی ایران در سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی اظهار کرد: آنچه آمریکا از این منطقه و جهان می خواهد، بردگی است؛ اختلاف ما با آنها نیز بر سر همین آزادی و بردگی است؛ این اختلاف یک اختلاف بلندمدت در طول قرن هاست. اختلافی بین ما و قلدرمأبان جهان غرب و در رأس آن آمریکا هست؛ چرا که می گویند باید طبق راهی که آنها ترسیم کرده اند، راه برویم.

تارنمای خبری «لیبانون فایلز» نیز در صفحه نخست خود به سخنان رئیس جمهور ایران پرداخت و نوشت: روحانی به سعودی ها گفته ما برادر شماییم و در کنارتان می ایستیم.

این تارنمای لبنانی که مواضعی معمولا برخلاف سیاست های ایران و مقاومت دارد، در خبر خود، جمله حسن روحانی خطاب به کشورهای عربی را برجسته کرد که گفت: ایران برای شما خطری ندارد.

«لبنان 24» یکی دیگر از تارنماهای خبری لبنانی است که درباره سخنان امروز رئیس جمهوری نوشت: روحانی از آمادگی ایران برای دفاع از منافع عربستان خبر داد و سر تعظیم فرود آوردن در برابر آمریکا را خیانتی به نسل های آینده منطقه توصیف کرد.

** رسانه های سوری:

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که روحانی در جمع 350 مهمان از 100 کشور اسلامی در تهران به ادامه سلطه طلبی آمریکا اشاره کرد و گفت: اگر ما مسلمانان متحد شویم بی شک در برابر صهیونیست ها و آمریکایی ها به پیروزی می رسیم و جهان اسلام باید متحد شود.

سانا در ادامه به گفته های رئیس جمهوری کشورمان درباره اینکه وحدت و اتحاد امری راهبردی است و نه یک تاکتیک، به موضوع اظهارات روحانی درباره آمادگی ایران برای دفاع از عربستان و توهین های آمریکا پرداخت.

روزنامه سوری «تشرین» نیز در پایگاه الکترونیکی خود گزارش داد: روحانی در افتتاحیه کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران تأکید کرد که سوریه از شر تروریسم آزاد خواهد شد و نیروهای خارجی را از سرزمین خود بیرون می راند.

این روزنامه در ادامه نوشت که روحانی گفت: ارتش و ملت سوریه و عراق در ثبات منطقه و کل جهان سهم داشتند و این صهیونیست ها بودند که گروه های تروریستی را شکل دادند.

پایگاه خبری «الدرر الشامیه» سوریه با برجسته کردن حمایت ایران از منافع ملت عربستان، گزارش داد: روحانی یک پیشنهاد غافلگیرکننده به مقام های سعودی داد و گفت که تهران در برابر حمایت از ریاض چشمداشتی ندارد.

** رسانه های عراقی:

جمله طلایی رئیس جمهوری مبنی بر آمادگی ایران برای دفاع از منافع مردم عربستان بدون توهین و دلار، در صدر رسانه های عراق قرار گرفت.

به همین منظور، پایگاه خبری «المعلومه» با تیتر، «روحانی: همانطور که از مردم عراق دفاع کردیم، آماده دفاع از عربستان سعودی هم هستیم» سخنان رئیس جمهوری را پوشش داد.

تارنمای اینترنتی شبکه تلویزیونی «سومریه نیوز» در خبری مفصل از سخنان رئیس ایران، تیتر زد: روحانی: آماده دفاع رایگان از عربستان سعودی هستیم. 

الغدپرس دیگر پایگاه خبری عراقی بود که تیتر آمادگی ایران برای دفاع رایگان از عربستان به تشریح سخنان روحانی پرداخت. 
پایگاه خبری «النبأ» دیگر رسانه عراقی است که به طور مفصل به پوشش خبر این کنفرانس بویژه سخنان روحانی پرداخته و تیتر، 'ملت های عراق، سوریه، یمن با شجاعت در برابر تروریسم ایستادگی کرده اند' را برگزیده است.

** رسانه های فلسطینی:

پایگاه خبری «فلسطین الیوم» نیز در گزارش خود سخنان روحانی پیرامون قدس و فلسطین را بیشتر مورد توجه قرار داد و اینکه کنفرانس امروز با شعار «قدس، محور وحدت امت» برگزار شده است.

این پایگاه خبری افزود: روحانی گفته که اسرائیل یک غده سرطانی است که کشورهای غربی برای منافع خود در خاورمیانه آن را به وجود آورده اند.

وی در اشاره به اسرائیل که آن را یک رژیم نامشروعی خواند که کشورهای غربی به وجود آورده اند، اضافه کرد که یکی از نتایج شوم جنگ جهانی دوم، به وجود آمدن همین غده سرطانی بوده است.

پایگاه خبری «عرب 48» در این باره گزارش داد: رئیس جمهوری ایران اسرائیل را غده سرطانی دانست که کشورهای غربی برای توسعه منافع خود در خاورمیانه تأسیس کرده اند.

این پایگاه خبری گزارش داد: روحانی با اشاره روشن به عربستان و امارات، گفت که آمریکا برای حمایت اسرائیل، روابط مستحکمی با برخی کشورهای اسلامی منطقه دارد.

این پایگاه خبری اضافه کرد که روحانی، زانو زدن در برابر فشارهای آمریکا را خیانت دانست و در بخشی از سخنرانی اش خطاب به مردم عربستان گفت: شما دوستان ما و ساکنان مکه و مدینه، برادران ما هستند.

** رسانه تونسی

تأکید رئیس جمهوری بر لزوم وحدت، ایستادگی در برابر قلدر مآبی آمریکا و دفاع از منافع مردم عربستان بدون هیچ چشمداشتی از محورهایی است که توجه رسانه های تونسی را به خود جلب کرد.

بر همین اساس، رادیو «توطین تونس» با تیتر «ایران از مسلمانان از جمله برادران عربستانی خواست دربرابر آمریکا متحد شوند»، گزارش داد: حسن روحانی خواستار اتحاد دربرابر آمریکا شد و گفت: همانگونه که به ملت های عراق، سوریه، افغانستان و یمن کمک کرده ایم، آمادگی دفاع از مردم دوست سعودی را در مقابله با تروریسم و ابرقدرت ها داریم.

رادیو توطین افزود: رئیس جمهوری ایران خطاب به ملت عربستان گفت که ما در حق شما بدی روا نمی داریم، شما و دیگر ملت های منطقه را دوستان خود می دانیم و آمادگی داریم که تا جایی که امکان دارد از شما دفاع کنیم، اما بابت این کار 450 میلیارد دلار هم نخواهیم گرفت.

این رسانه تونسی افزود: اشاره رئیس جمهوری ایران مبنی بر 450 میلیارد دلار، به سرمایه گذاری عربستان برای خرید سلاح از آمریکاست.

به نوشته خبرگزاری ایرنا؛ رئیس جمهوری ایران خاطرنشان کرد: امروز جهان اسلام، تنهاست و مسلمان باید برای پیروزی بر صهیونیست ها و آمریکا متحد و همدل باشند، چرا که تکیه بر بیگانه از بزرگ ترین اشتباهات تاریخی است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین