کد خبر: ۵۶۲۵۳۰
تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
معترضان فرانسوی به سیاست‌های اقتصادی دولت پاریس، امروز خود را برای برگزاری پنجمین شنبه اعتراضی آماده می‌کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
جلیقه‌زردهای فرانسه خود را برای پنجمین هفته اعتراض به شرایط اقتصادی در فرانسه آماده می‌کنند.

چند روز پس از سخنرانی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، به نظر می‌رسد وعده‌های او برای بسیاری از شهروندان این کشور راضی کننده نبوده است. رسانه‌ها و مراکز نظرسنجی فرانسوی، گزارش می‌کنند که بیش از نیمی از شهروندان این ابتکار عمل را کافی و صادقانه نمی‌دانند.

از سوی دیگر، به نظر نمی‌رسد حمله مرگبار استراسبورگ و درخواست دولت برای توقف تجمع‌های جلیقه‌زردها به دلایل امنیتی اثر چندانی بر ادامه فعالیت معترضان گذاشته باشد. شیوع این نظر در شبکه‌های اجتماعی که دولت فرانسه مقصر اصلی حمله به بازار کریسمس است، دست‌کم نشان از بی‌اعتمادی بخش‌هایی از جامعه به روایت دولت از این ماجرا است.

با وجود سردی هوا، روز جمعه هم هزاران معترض در سراسر فرانسه میدان‌های جاده‌های میان شهری را مسدود کردند.

شنبه هفته گذشته، پلیس ضدشورش و نیروهای امنیتی فرانسه بیش از ۱۳۰۰ نفر را به ویژه در پاریس بازداشت کردند. با وجود کاهش ابعاد خشونت‌ها در پاریس، با توجه به تجمیع نیروهای انتظامی در پایتخت، بسیاری از شهرستان‌های فرانسه، صحنه رویارویی تند تظاهرکنندگان با پلیس بود.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌های رسانه‌های مختلف فرانسوی، بین ۵۱ تا ۵۶ درصد شهروندان همچنان از ادامه تظاهرات جلیقه‌زردها حمایت می‌کنند.

با این حال برای نخستین بار از زمان شروع موج اعتراض‌ها علیه دولت مکرون،‌ فیلیپ مارتینز، رئیس اتحادیه کارگری س‌‌ژ‌ت، در یک مصاحبه تلویزیونی همگان را به اعتصاب فراخواند. عملکرد اتحادیه‌های کارگری در هفته‌های اخیر به شدت مورد اعتراض جلیقه زردها و حامیان سیاسی آن‌ها قرار گرفته بود. مخالفان سیاست‌های اقتصادی دولت مکرون، اتحادیه‌ها و به‌ویژه س‌ژت را به «انفعال» و «فرصت‌طلبی» متهم می‌کردند.
باشگاه خیرنگاران
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین