کد خبر: ۵۶۲۷۴۳
تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۰
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری حین بازدید سرزده از محوطه بازار تهران دستور توقف عملیات ساختمانی اطراف کاخ گلستان را صادر کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
علی اصغر مونسان روز شنبه 24 آذر 97 به همراه محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، دلاور بزرگ نیا مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران، مسعود نصرتی مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان و جمعی از مسوولان این سازمان میراث فرهنگی با حضور در خیابان ناصرخسرو از ساخت و ساز غیرمجاز در اطراف عمارت تاریخی شمس العماره بازدید کرد.

مونسان در این بازدید با پیاده روی در خیابان ناصرخسرو و گفت‌وگو با کسبه این منطقه، در جمع خبرنگاران گفت: «دستور رسیدگی به پرونده این تخلف صادر شده است و بدون شک با هر گونه تخلفی که در عرصه آثار تاربخی صورت گرفته باشد برخورد می شود.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به اینکه توقف عملیات ساختمانی در این محوطه در دستور کار قرار گرفته است افزود: «علت این تصمیم رعایت نشدن ضابطه ارتفاعی عرصه کاخ گلستان، همینطور مرتفع سازی در طبقات غیر مجاز (بیش از 2 طبقه) در ساخت این بنا است؛ همچنین تصرف عدوانی به کاخ گلستان نیز از دیگر موارد تخلف سازنده است.»

وی اضافه کرد: «پرونده ساخت و ساز غیرمجاز در اطراف بنای شمس العماره و حریم کاخ گلستان در دادسرای ناحیه 12 تهران از سوی سازمان میراث فرهنگی در حال پیگیری است، ساخت این سازه تخلف است و سازنده قواعد و ضوابط میراث فرهنگی را رعایت نکرده است.»

معاون رییس جمهوری تاکید کرد: در صورت ادامه این روند، مالک دچار خسارت می شود چراکه باید سازه را براساس قوانین و ضوابط اجرا کند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه کرد: حفاظت و حراست از آثار تاریخی و دغدغه‌های دوستداران میراث‌فرهنگی برای ما اهمیت دارد و به همین دلیل در محل حاضر شدیم تا از نزدیک موضوع را بررسی کنیم.

در این بازدید محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با توضیح در مورد روند ساخت و ساز غیرمجاز در خیابان ناصرخسرو و اطراف بنای شمس العماره گفت: در سال 95، شورای فنی اداره میراث فرهنگی استان تهران و شهرداری منطقه مجوز ساخت این بنا را صادر کرده اند که کار درستی نبوده است.

وی افزود: بنایی که پیش از این وجود داشته است و تخریب شده، بنای ارزشمند تاریخی نبوده اما سازنده باید براساس قوانین و نقشه ای که ارائه داده است، عملیات عمرانی را انجام دهد و از این قواعد عدول نکند.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه تصرف به زمین‌های کاخ گلستان از دیگر تخلفات صورت گرفته است، اظهار داشت: پرونده این تخلفات به واحد حقوقی سازمان ارجاع داده شده و در حال پیگیری است.

طالبیان ادامه داد: این بنا براساس نقشه ارائه شده باید 10/30 متر باشد در حالی که در حال حاضر بیش از 11 متر ارتفاع دارد، سازنده باید براساس قوانین محوطه و بافت تاریخی عمل کند و ارتفاع را کاهش دهد.

رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پیش از حضور در خیابان ناصر خسرو از مدرسه تاریخی دارالفنون و هتل امیرکبیر نیز بازدید کرد.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x