کد خبر: ۵۶۶۴۹۸
تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
رئیس آینده مجلس نمایندگان آمریکا احتمال استیضاح ترامپ را رد نکرد| تعطیلی دولت آمریکا ادامه خواهد داشت
در حالی که «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا احتمال استیضاح دونالد ترامپ را رد نکرد، یک نماینده دموکرات اعلام کرد که طرح استیضاح رئیس جمهوری را به کنگره جدید می‌برد.
آفتاب‌‌نیوز :
نانسی پلوسی نماینده مجلس آمریکا از ایالت کالیفرنیا رسما به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شد. رئیس مجلس نمایندگان در آمریکا سومین شخص قدرتمند کشور محسوب می‌شود.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ خانم پلوسی که همزمان با اختلاف دولت و مجلس برسر اختصاص بودجه به ساخت دیوار مرزی در جنوب آمریکا رهبری کنگره را به دست گرفته است که اختلافات سیاسی واشنگتن را دو شقه کرده است.

دموکراتها آمریکا طرح استیضاح

نانسی پلوسی در اولین سخنرانی رسمی خود گفت می‌خواهد به تعطیلی دولت پایان بدهد اما از ساخت دیوار مرزی مورد نظر رئیس جمهوری کشور حمایت نخواهد کرد.

او گفت به ویژه از اینکه ریاستش به عنوان یک زن بر مجلس نمایندگان با صدسالگی حق رای زنان همزمان شده به خود می‌بالد. به گفته خانم پلوسی مجلس تازه با حضور بیش از ۱۰۰ نماینده زن بیشترین عضو زن را در تاریخ کنگره آمریکا دارد.

نانسی پلوسی که ۷۸ ساله است برای دومین بار رئیس مجلس آمریکا شده است.

از روز دوم ژانویه تقریبا تمام موزه‌های واشنگتن پایتخت آمریکا به دلیل تعطیلی دولت فعالیت خود را متوقف کردند.

برنامه دموکرات‌ها چیست؟

به نوشته بی بی سی، نانسی پلوسی، که حالا رئیس مجلس نمایندگان آمریکاست می‌گوید حزب دموکرات به زودی طرح تخصیص بودجه‌ای را تصویب خواهد کرد که برای پایان دادن به تعطیلی دولت بودجه کافی را دراختیار سازمان‌های فدرال آمریکا قرار خواهد داد. او تاکید کرده که در این طرح بودجه‌ای به ساخت دیوار مرزی موردنظر رئیس جمهوری اختصاص ندارد.

با این همه جمهوری‌خواهان می‌گویند بدون موافقت رئیس جمهوری آمریکا طرحی را تصویب نمی‌کنند و به نظر می‌رسد بن بست در واشنگتن و تعطیلی دولت کماکان ادامه خواهد داشت.

دولت آمریکا بعد از بی‌نتیجه ماندن مذاکرات میان کنگره و کاخ سفید بر سر تخصیص بودجه دولت در ماه دسامبر نیمه تعطیل شده است.

تا امروز ۱۳ روز است که ۸۰۰ هزار کارمند دولت به دلیل این تعطیلی سرکار نمی‌روند.

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان تا که پیش از آغاز سال میلادی تازه اکثریت را دراختیار داشتند توانستند بودجه دولت را همراه با اختصاص ۵ میلیارد دلار برای ساخت دیوار مرزی تصویب کنند.

با این همه برای قانونی شدن آن تایید سنای آمریکا نیز ضروری است و سناتورها با این طرح موافقت نکردند.

میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواه سنای آمریکا گفته است این حزب بدون تایید رئیس جمهوری از طرحی حمایت نخواهد کرد.

او طرح دموکرات‌ها را "نمایش سیاسی" خوانده است. موضعی که عملا به معنی بی‌نتیجه ماندن طرح دموکرات‌ها برای بازگشایی دولت است چرا که در سنای این کشور با شکست روبرو خواهد شد.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شد| دموکراتها طرح استیضاح

موضع رئیس جمهوری آمریکا چیست؟

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه با رهبران کنگره آمریکا در اتاق بحران کاخ سفید ملاقات کرد.

آقای ترامپ تلاش می‌کند موضع خود را برای ساخت دیوار مرزی در چارچوب امنیت ملی کشور ارائه کند با این همه این دیدار نیز مانند ملاقات‌های پیشین دو طرف بی‌نتیجه ماند.

قرار است گفتگوها روز جمعه نیز ادامه پیدا کند.

رسانه‌های آمریکا می‌گویند اقای ترامپ در پاسخ به اینکه چرا به تعطیلی دولت پایان نمی‌دهد گفته است: "اگر این کار را بکنم احمق به نظر می‌رسم"

یکی از مقام‌های کاخ سفید کمی بعد از این گزارش‌ها به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت منظور آقای ترامپ این بوده که "اختصاص ندادن بودجه به امنیت مرزی احمقانه خواهد بود."

رئیس جمهوری آمریکا در اولین جلسه کابینه خود در سال میلادی ۲۰۱۹ گفت تعطیلی دولت تا زمانی که بودجه موردنظرش را دریافت نکند ادامه خواهد داشت.

براساس گزارش‌ها آقای ترامپ به نانسی پلوسی رئیس تازه کنگره آمریکا گفته است از آنجایی که خانم پلوسی "واتیکان خوبی است" و "شهر واتیکان هم دیوار دارد" او باید با اختصاص بودجه برای دیوار مرزی موافقت کند.

طرح استیصاح ترامپ

همچنین پلوسی به شبکه «ان.بی.سی نیوز» گفت: دموکرات‌ها پیش از آنکه در مورد استیضاح ترامپ تصمیم گیری کنند، منتظر نتایج تحقیقات «رابرت مولر» خواهند ماند. مولر بازپرس ویژه تحقیقات در خصوص دخالت ادعایی روسیه در انتخابات 2016 آمریکا است. 

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ پلوسی اظهار داشت: ما نباید بنا به دلایل سیاسی اقدام به استیضاح کنیم. همچنین نباید به دلایل سیاسی از استیضاح اجتناب کنیم.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شد| دموکراتها طرح استیضاح

دموکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای ماه نوامبر کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را از دست جمهوریخواهان خارج کردند. 

به نوشته تارنمای ان.بی.سی نیوز، دموکرات های مجلس نمایندگان این امکان را خواهند داشت که قوانین مربوط به استیضاح رئیس جمهوری را عملیاتی کنند. اما مجلس سنا همچنان تحت کنترل جمهوریخواهان است و غیرمحتمل است که ترامپ در نهایت محکوم شده و برکنار شود.

این در حالی است که «برد شرمن» نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا مصمم است نخستین گام را برای استیضاح ترامپ بردارد. روزنامه لس آنجلس تایمز گزارش داد که شرمن طرح استیضاح رئیس جمهوری را روز پنجشنبه به مجلس نمایندگان می برد.

به نوشته خبرگزاری ایرنا؛ شرمن در طرح خود ترامپ را به کارشکنی در اجرای عدالت در جریان برکناری «جیمز کومی» رئیس سابق اداره تحقیقات فدرال (اف.بی.آی) متهم می کند. ترامپ، کومی را در ماه می 2017 برکنار کرد.

شرمن در گفت وگو با لس آنجلس تایمز درباره طرح استیضاح ترامپ اظهار داشت: دلیلی ندارد که این طرح در کنگره مطرح نشود. هر روزی که سپری می شود دونالد ترامپ نشان می دهد که رفتن وی از کاخ سفید به نفع کشور خواهد بود.

شرمن در ژوئیه سال 2017 نیز طرح استیضاح را مطرح کرده بود. او در دسامبر 2017 به همراه حدود 60 نماینده دموکرات دیگر به این طرح رای مثبت داد اما اقدام آنها ناکام ماند.

نمایندگان دموکرات می‌توانند روند قانونی برای استیضاح ترامپ را آغاز کنند. در صورتی که استیضاح در مجلس نمایندگان به تصویب برسد بایستی در دیگر شاخه قانونگذاری کنگره یعنی سنا نیز مورد بررسی قرار گیرد.

رابرت مولر در حال تحقیق درباره تبانی ادعایی تیم ترامپ با روسیه در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا است. «پال منفورت»، رئیس ستاد انتخابات ترامپ، «مایکل فلین»، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا و «مایکل کوهن»، وکیل شخصی و کارچاق‌کن ترامپ در این پرونده متهم شده‌اند.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شد| دموکراتها طرح استیضاح
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱
IRAN سکولار
|
-
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
0
0
اولا : اینکه استیضاح رییس جمهور آمریکا از نشانه های دموکراسی است
...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x