کد خبر: ۵۶۸۲۸
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۸۵ - ۱۳:۳۲
آفتاب‌‌نیوز : از فرصت ۱۰۰ روزه‌اى كه فيفا به فوتبال ايران داده است تنها ۵۸ روز ديگر باقى مانده است و اگر ۱۵ روز تعطيلى رسمى تا پايان اين مهلت را حساب كنيم مسلماً ۴۳ روز فرصت نه تنها كافى نيست بلكه تهديدى جدى براى كميته انتقالى فوتبال است كه هر لحظه به دقيقه ۹۰ نزديك مى شوند و دست روى دست گذاشته اند تا شايد در روزهاى آينده و در آخرين دقايق مشكل فوتبال حل شود.

در حالى كه صفايى فراهانى به عنوان رييس اين كميته ۶ نفره بارها از سازمان تربيت بدنى خواسته است كه با كنار گذاشتن اختلافات به فكر آينده فوتبال باشد اما ظاهراً اين اتفاق نظر هنوز حاصل نشده و سازمان و كميته ۶ نفره در مورد بند اول مورد تأكيد فيفا با يكديگر اختلاف نظر دارند و هنوز نتوانسته‌اند در مورد تعيين كميته تصميم گيرى به توافق نهايى برسند.

اين اتفاق در حالى رخ مى‌دهد كه صفايى فراهانى ابتداى هفته جارى در مصاحبه با يكى از روزنامه‌ها اعلام كرد در صورتى كه جلسه كميته ۶ نفره روز يكشنبه تشكيل نشود به فيفا گزارش خواهد كرد اما او در گفت وگو با خبرنگار ايران ورزشى تلويحاً اين موضوع را رد مى‌كند. صفايى فراهانى در تلاش است تا با رايزنى‌هاى صورت گرفته ميان كميته ۶ نفره و سازمان تربيت بدنى زمينه تغيير اساسنامه را فراهم كند.

صفايى فراهانى در اين مورد مى‌گويد: بر اساس تفاهمنامه‌اى كه سازمان ورزش ايران و فيفا امضا كرده‌اند سازمان بايد به بند اول خواسته‌هاى فيفا عمل كند اما تا امروز اين اتفاق نيفتاده و ما هنوز در مورد اجراى بند اول با سازمان تربيت بدنى به توافق نرسيده‌ايم.

صفايى فراهانى اين اعتقاد را دارد كه هيچ بحرانى در كار نيست و مى‌گويد: بحران كه نيست، يك اختلاف نظر است كه بايد هر چه سريعتر برطرف شود. اگر ما زمان را از دست بدهيم نمى‌توانيم در راهى كه داريم موفق باشيم. اين تنها چاره كار است كه با يكديگر هماهنگ شويم و در جهت اصلاح اساسنامه گام بر داريم.

رييس سابق فدراسيون فوتبال در حالى با خوش بينى به اين موضوع نگاه مى‌كند كه در فاصله ۴۳ روز غير تعطيل باقى مانده تا پايان مهلت فيفا، هنوز كميته ۶ نفره اقدامى در جهت اصلاح اساسنامه انجام نداده‌اند و بايد منتظر روزهاى آينده بود. اين در حالى است كه فوتبال ايران نيم بيشتر مهلت تعيين شده فيفا را به غير از روزهاى تعطيل از دست داده است و فرصت كمى براى جبران كمبودهاى گذشته دارد.

مسلماً فرصت اندكى كه تا پايان مهلت فيفا باقى مانده است به هيچ وجه نمى‌تواند براى تغييرات مورد نياز اساسنامه فدراسيون فوتبال ايران كافى باشد. در اين راستا كميته ۶ نفره در تلاش است تا موافقت سازمان تربيت بدنى را براى همكارى بيشتر جلب كند. صفايى فراهانى در اين مورد مى‌گويد: صبح روز يكشنبه به طور تلفنى با آقاى هاشمى صحبت كردم و ايشان را در جريان اتفاقات موجود قرار دادم . قرار بود روز يكشنبه جلسه داشته باشيم اما ايشان اعلام كردند بعد از تعطيلات به اين موضوع ها رسيدگى مى‌كنيم.

به نظر مى‌رسد در صورتى كه اختلاف نظرهاى موجود ادامه داشته باشد فوتبال ايران زمان ايده آل و مورد نظرش را از دست خواهد داد و مسلماً كار را به دقيقه ۹۰ خواهد كشاند. اتفاقى كه ممكن است لطمات جبران ناپذيرى براى فوتبال ما داشته باشد.

با اين حال و در شرايطى كه اعضاى كميته انتقالى فوتبال در هفته گذشته مصاحبه‌هايى را عليه سازمان تربيت بدنى و كارشكنى‌هاى برخى افراد انجام داده‌اند اما يك فرد مطلع و مسؤول در سازمان تربيت بدنى از اين كميته انتقاد مى‌كند كه نتوانسته است به تعهداتش عمل كند. 

اين فرد آگاه عنوان مى‌كند كه براساس توافقات قبلى قرار نبوده خبرهاى اين كميته به رسانه‌ها كشيده شود و همه مسائل داخل جلسه در مورد اين تغييرات منتشر شود اما اعضاى كميته ۶ نفره در چند روز گذشته مصاحبه‌هايى را انجام داده‌اند كه خيلى روال عادى نداشته است.

اين كميته در شرايطى جلساتى را براى ايجاد تغييرات در اساسنامه فدراسيون فوتبال برگزار كرده است كه هنوز به نتيجه خاصى نرسيده است و در همان بند اول باقى مانده . با اين حال اگر فدراسيون فوتبال و سازمان تربيت بدنى مى‌خواهد كه فوتبال ايران از وضعيت فعلى خارج شود بايد هر چه سريعتر به فكر ايجاد تغييرات در اساسنامه باشد و زمينه برگزارى انتخابات فدراسيون را فراهم كند. اين در حالى است كه هنوز هيچ كانديدايى براى حضور در انتخابات فدراسيون فوتبال ثبت نام نكرده است و مشخص نيست افرادى كه براى تصدى اين سمت ثبت نام مى‌كنند چه شرايطى دارند و چگونه مى‌خواهند فدراسيون فوتبال را اداره كنند.

ايجاد تغييرات در اساسنامه فوتبال ايران قطعاً مى‌تواند به رشد و حرفه‌اى‌تر شدن فوتبال كشورمان كمك كند اما تأخير در ايجاد اين تغييرات بجز آنكه فوتبال ما را به حاشيه ببرد و هر روز شاهد انجام مصاحبه‌ها عليه يكديگر باشيم هيچ عايد ديگرى نخواهيم داشت.

هر چند در فوتبال يك ضرب المثل وجود دارد كه مى‌گويد: فوتبال ۹۰ دقيقه است اما اميدواريم در مورد تغييرات اساسنامه اين ضرب المثل هيچ كارايى نداشته باشد و قبل از آنكه كار فوتبال به دقيقه ۹۰ كشيده شود، سازمان تربيت بدنى و كميته دوره انتقالى كار را تمام كنند و نتيجه را به سود ايران رقم بزنند تا خداى ناكرده شاهد اتفاقات تلخ‌ترى در فوتبال پرطرفدار كشورمان نباشيم.

نويسنده: خسرو رضايی
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین