کد خبر: ۵۶۹۱۵۳
تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵
سفارت لبنان در واشنگتن با ارسال پیام محرمانه به وزارت خارجه این کشور بر مخالفت آمریکا با دعوت از سوریه برای حضور در نشست اقتصادی بیروت تاکید کرده و نسبت به اعمال تحریم‌هایی علیه لبنان در صورت مشارکت این کشور در بازسازی‌های سوریه هشدار داد.
آفتاب‌‌نیوز :
روزنامه الاخبار چاپ لبنان نوشت، سفارت لبنان در واشنگتن اعلام کرد، این پیام آمریکا پس از آن منتشر شد که هیئت دیپلماتیک لبنان موضعگیری واشنگتن نسبت به دعوت از سوریه برای شرکت در نشست یکشنبه آتی بیروت را جویا شد.

در این نامه آمده است: ما از لبنان و همه کشورهای عضو اتحادیه عرب می‌خواهیم از دعوت سوریه به این نشست خودداری کنند، همچنین از لبنان می‌خواهیم هیچ‌گونه اقدامی جهت تامین منابع مالی برای سوریه از جمله سرمایه‌گذاری‌ها یا ارسال مبالغی برای بازسازی‌ها را در پیش نگیرد و اینکه هرگونه حمایت پولی یا مادی از دولت بشار اسد (رئیس جمهوری سوریه) یا حامیان او احتمالا تحریم‌هایی را از سوی آمریکا به دنبال دارد.

این در حالی است که یک مسؤول وزارت خارجه لبنان اینکه دعوت نشدن سوریه به نشست بیروت نتیجه تصمیمی از سوی آمریکا باشد را تکذیب کرده و گفت: این مساله‌ای مربوط به کشورهای عربی است و ارتباطی به آمریکا ندارد.

این مسؤول لبنانی اظهار کرد: موضعگیری آمریکا نسبت به حضور سوریه در نشست بیروت "مشخص" است و مسؤولانی از سفارت آمریکا در بیروت در جریان بازدیدشان از وزارتخانه و نیز از راه‌هایی دیگر آن را به ما ابلاغ کردند اما رویکرد واشنگتن برای ما غیرالزام‌آور است، بسیاری از کشورها رویکرد خود را نسبت به مسایل مختلف نشان می‌دهند اما این به معنای آن نیست که ما ملزم به اجرای آنها باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا سفارت لبنان در آمریکا موضعگیری واشنگتن در مورد این مساله عربی را خواستار شد در صورتی که می‌گوییم به بیانیه‌های آمریکا اهمیتی نمی‌دهیم؟ گفت: ممکن است تلگراف اشتباه تنظیم شده باشد، ما از هیئت خود در واشنگتن نخواستیم موضعگیری مسؤولان آمریکایی را جویا شوند و اصلا اجازه چنین کاری را نداشته‌ است.

ایسنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین