کد خبر: ۵۶۹۴۲۷
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۲
دادگاه عالی هند از بانک مرکزی این کشور خواست که امکان استفاده نابینایان از اسکناس‌ها و خدمات بانکی این کشور را با تغییرات مقتضی فراهم کند.
آفتاب‌‌نیوز :
 انجمن نابینایان هند پیشتر در دادخواستی از دادگاه عالی هند خواسته بود که تغییراتی در خدمات بانکی و شکل اسکناس های این کشور صورت گیرد تا امکان استفاده نابینایان از آن ها فراهم شود. در حال حاضر بانک های هندی خدمات ویژه‌ای برای افراد نابینا ارائه نمی‌دهند و این مساله باعث شده است تا این افراد در انجام امور روزمره خود با مشکلات زیادی مواجه شوند.

در حال حاضر در برخی از کشورهای توسعه یافته نظیر آمریکا و انگلیس، خدمات بانکی و پولی ویژه ای برای نابینایان در نظر گرفته شده است. به موجب حکم دادگاه عالی، بانک مرکزی هند مکلف به ایجاد تغییرات ظاهری در اسکناس‌ها، خدمات بانکی و تراکنش ها است.

به‌ گزارش ‌ایسنا ‌و ‌به نقل از ایندیا تودی،علاوه بر چاپ برجسته اسکناس و سکه، خودپردازها و نرم افزارهای بانکی در هند نیز به مکلف به ایجاد تغییرات لازم برای امکان بهره‌مندی نابینایان از این خدمات شده اند. هند با ۱۵ میلیون نابینا و کم بینا، در رده دوم جهان قرار دارد و این نگرانی وجود دارد که در کشوری که سریع ترین نرخ رشد اقتصادی جهان را دارد، افراد معلول نتوانند به مانند افراد سالم از افزایش سطح زندگی خود بهره مند شوند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x