کد خبر: ۵۶۹۸۸۴
تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹
رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس از واردات ۱۰۳ هزار تن گوشت گاوی به کشور خبر داد و با بیان اینکه هیچ محدودیت و کمبودی در این زمینه وجود ندارد، گفت که در سال ۹۷ چندین برابر سال قبل از کشورهای همسایه گوشت وارد کشور شده است.
آفتاب‌‌نیوز :
حمیدرضا حاجی‌بابایی با اشاره به جلسه فراکسیون متبوعش با محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در ابتدای این جلسه نمایندگان عضو فراکسیونی ولایی، سوالات و موضوعات موردنظر خود را با وزیر جهاد کشاورزی در میان گذاشتند که چرا خوراک مورد نیاز واحدهای صنعتی تامین نمی‌شود، قیمت بالای گوشت و مرغ برای مردم به‌ویژه اقشار کم درآمد جامعه مشکلاتی سختی ایجاد کرده است و دلیل افزایش قاچاق گوسفند ماده به‌عنوان یکی از عوامل افزایش قیمت گوشت توضیح داده شود.

وی به دیگر سوالات و موضوعات مطروحه از سوی نمایندگان در این جلسه خطاب به وزیر کشاورزی اشاره کرد و افزود: اینکه لایحه بودجه متناسب با برنامه ششم توسعه در حوزه کشاورزی تدوین نشده، لذا وزارتخانه کشاورزی چه تدبیری دارد؟ و دلیل عدم اعمال استهمال وام‌های کشاورزی، همچنین مشکلات مربوطه به قنات‌ها به ویژه در روستاها از دیگر مضوعات مطرح شده از سوی نمایندگان بود. علاوه بر این ممنوع شدن وام دامداری سنتی، قیمت گوشت۹۰هزار تومانی در سایه عدم تنظیم بازار، برنامه‌های جهاد کشاورزی جهت تنظیم بازار برای سال ۹۸، جلوگیری از ورود بیش از بیش دلالان و نظارت بیشتر به حوزه گوشت و مرغ دیگر سوالات و موضوعات مطروحه در جلسه با وزیر کشاورزی بود.

حاجی بابایی ادامه داد: نمایندگان فراکسیون ولایی همچنین دلیل عدم واردات گوشت از کشورهای همسایه همچون افغانستان، قرقیزستان، تاجیکستان و... را جویا شده و درخصوص انحصار در حوزه نهادهای دامپروری به‌ویژه مرغداری، ضرورت اعلام قیمت‌ها توسط خود وزارتخانه کشاورزی، نبود وحدت‌رویه میان بانک‌ها در ارائه وام که سبب بروز مشکلاتی شده است، تشدید اعتراض‌ها نسبت به عدم همکاری بانک‌ها در استمهال وام‌های کشاورزی براساس مصوبه مجلس و... نیز صحبت کردند.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس همچنین در ادامه به اهم صحبت‌ها و پاسخ‌های وزیر جهاد کشاورزی در جلسه با نمایندگان فراکسیون ولایی اشاره کرد و گفت: آقای حجتی با بیان اینکه معیشت مردم دغدغه اصلی وی و همکارانش در وزارتخانه جهادکشاورزی است از انعقاد تفاهم‌نامه‌های مشترک با برخی از کشورها در حوزه واردات گوشت، سویا، ذرت و... خبر داد. به گفته وزیر کشاورزی گوشت از آسیای میانه و قفقاز وارد کشور می‌شود، همچنین به تازگی میزان ۱۰۳ هزار تن گوشت گاوی وارد کشور شده و هیچ محدودیت و کمبودی در این زمینه وجود ندارد این در حالی است که سال ۹۷ چندین برابر سال قبل از کشورهای همسایه گوشت وارد کشور شده است.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اضافه کرد: به زعم وزیر کشاورزی هیچ مجوز رسمی برای صادرات گوشت و دام وجود ندارد و گوشت و مرغ باید هدفمند توزیع شوند تا به دست گروه‌های هدف برسند. وزیر جهاد کشاورزی همچنین تاکید کرد که لایحه بودجه تدوین شده برای سال ۹۸ در حوزه کشاورزی هیچ تناسبی با برنامه ششم توسعه ندارد، به گفته محمود حجتی متاسفانه نگاه و برنامه خوبی طی چند دهه گذشته به‌دنبال قنوات نبوده لذا احیای آن‌ها نیاز به همراهی و کمک دولت و مجلس دارد. همچنین صدور گوجه بیش از ۳۰درصد سال گذشته، تاکید بر پرورش دام‌های پربازده و سرمایه‌گذاری در این بخش و برنامه وزارت کشاورزی برای حمایت از خانواده‌های روستایی در حوزه دامداری از دیگر موضوعات مطروحه ازسوی وزیر کشاورزی در جلسه با فراکسیون ولایی بود.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین