کد خبر: ۵۶۹۹۸۳
تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۱
رئیس مرکز مدیریت بیماری های خاص :
رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت از راه اندازی 100 مرکز آموزش دیده درمان سوء مصرف الکل خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :
به گزارش وزارت بهداشت، مهدی شاد نوش روز یکشنبه در اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی افزود:برنامه ریزی ارائه خدمات درمان سوء مصرف الکل در بیش از 100 مرکز آموزش دیده اختلال مصرف مواد منتخب صورت گرفته است و علاوه بر ایجاد مراکز درمان سوء مصرف الکل به روزرسانی تعرفه خدمات درمان سوء مصرف مواد نیز در دست اجرا است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های خاص وزارت بهداشت، گفت: تهیه و تدوین راهنماهای بالینی و شناسنامه ارائه خدمات اختلال مصرف مواد در کودکان و نوجوانان از طریق تشکیل کمیته علمی نیز در حال انجام است.

وی گفت: حساسیت موضوع بیماران خاص، توجه به رفع نیازهای این بیماران و برنامه ریزی برای رفع آنها همواره از سیاست های وزارت بهداشت است.

شادنوش افزود: بیماری های خاص مانند هموفیلی، تالاسمی، دیالیز خونی و صفاقی، ام اس، بیماری های متابولیک، پروانه ای، اوتیسم، بیماری های صعب العلاج و پیوند اعضا را شامل می شوند.

وی تصریح کرد: مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های خاص، برنامه هایی همچون ابلاغ بسته حمایتی بیماران خاص و صعب العلاج و پیوند، افتتاح و بهره برداری از مراکز پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان و بیماری های غیر واگیر، افتتاح و بهره برداری از مراکز ترک اعتیاد الکل و مراکز دیابت، تجهیز مراکز مراقبت جامع بیماران خاص و صعب العلاج را در دستور کار دارد.

شادنوش بیان کرد: حفاظت مالی شهروندان در برابر هزینه ‌های فقرزا و کمرشکن سلامت هدف اصلی وزارت بهداشت محسوب می شود و تلاش این اداره در جهت پوشش حداکثری سهم بیمار برای خدمات تایید شده در دستورالعمل، شناسایی بیماران آسیب پذیر برای هدفمندسازی پرداخت یارانه سلامت، برقراری نظام مند ساختار گزارش های سازمان یافته مرتبط با مراقبت برای نظارت حداکثری بر مراقبت های انجام شده، مدیریت بیماری های خاص، صعب العلاج و پیوند و حفاظت مالی از بیماران مبتلا به این بیماری ها، بکارگیری و استقرار پروتکل‌ها و راهنماهای مصوب برای مدیریت بیماری های خاص، صعب العلاج و پیوند است.

* اعتبار حمایت از بیماران سرطان و پیوند مغز استخوان هفته اول بهمن می آید

وی افزود: بسته حمایت از بیماران صعب العلاج و مبتلا به سرطان بر اساس ثبت نام در سامانه سیمای سرطان صورت خواهد گرفت و با توجه به ابلاغ بسته حمایتی سرطان و پیوند مغز استخوان در هفته اول بهمن، اعتبارات این بسته حمایتی به مراکزی که روند ثبت بیماری و خدمات ارائه شده، به بیماران مبتلا به سرطان را در سامانه ثبت کرده اند، تخصیص پیدا می کند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت اضافه کرد: مراکز خدمات جامع بیماران خاص نیز در 59 دانشگاه و 83 مرکز به صورت همزمان افتتاح شده و در حال حاضر در حال ارائه خدمات به بیماران هستند. تمرکز ارائه خدمات گوناگون در یک فضای فیزیکی واحد و توسط تیم تخصصی با سهولت دسترسی بیماران به خدمات و مدیریت بهینه تجویز و مصرف دارو از اهداف این مراکز است.

* 100 مرکز دیابت راه اندازی می شود

وی ادامه داد: توسعه برنامه مراکز مراقبت دیابت نیز در سال 1397 در 60 دانشگاه و راه اندازی 100 مرکز دیابت اجرا می شود و 200 هزار بیمار تحت مراقبت پیگیری و درمان متمرکز قرار خواهند گرفت.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x