کد خبر: ۵۷۰۶۰۶
تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۷
انتقادها به رئیس‎جمهور بخاطر جملاتی بوده که از زبان وی بیان نشده است
رییس‌جمهور روز دوشنبه هفته‌ای که گذشت در دیدار وزیر، معاونین و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سخنان صریحی را در مورد حجاب، فضای مجازی و خواست عمومی مردم بیان کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
در حالی که اظهارات حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به صورت زنده از شبکه خبر صدا و سیما و سایت ریاست جمهوری پخش و متن کامل این سخنان در پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری منتشر شد اما برخی رسانه‌ها سخنرانی روحانی در جمع مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به گونه‌ای تحریف شده منتشر کردند، تا آن‌جا که به جملاتی منتسب به رییس‌جمهور واکنش نشان داده شد که از زبان وی بیان نشده بود.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ آیت‌الله مکارم شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم به سخنان اخیر رئیس جمهور واکنش نشان داد و گفت: اخیرا جناب رئیس جمهور دو جمله درباره مسئله حجاب و فضای مجازی گفتند که متأسفانه هر دو زننده بوده است. شما رئیس جمهوری اسلامی هستید؛ نه رئیس‌جمهور کشور دموکراتیک سکولار.(جزئیات بیشتر)

آیت‌الله جعفر سبحانی نیز امروز در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم در واکنش به اظهارات رئیس‎جمهور گفت: آقایانی که در رأس کار هستند، یک مقدار از مسائل را برای حوزه بگذارند؛ شما که عقل کل نیستید؛ اقتصاد، سیاست و ... برای شما؛ ولی احکام شرعی را برای حوزه بگذارید.(جزئیات بیشتر)


تعداد بازدید : 130

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ روحانی گفته بود: ما در مسئله حجاب اول از زن شروع می‌کنیم در حالیکه قرآن اول از مرد شروع می‌کند: و قل للمومنین یغضوا من ابصارهم[2]، از چشم شروع می‌کند. به مردها خطاب می‌کند که نگاه هرزه نکنید. چشم تان را به نامحرم ندوزید. از ما شروع می‌کند. آن وقت ما زن و دختر را دستگیر می‌کنیم. آغاز از چشم است بعد به زینت می‌رسیم: و لایبدین زینتهن الا ما ظهر منها.  اساس حجاب برای امنیت است. خداوند می‌گوید این حجاب را برای شما مقرر کردیم تا شما آزار نبینید؛ فلا یوذین[4]؛ حجاب داششته باشید تا همه بفهمند که زنی با عفت و دنبال زندگی خودتان هستید و پشت سر شما راه نیفتند. اگر بخواهیم خیلی ساده آیه را ترجمه کنم. کاری نکنید که عده ای مریض پشت سر شما در کوچه و خیابان راه بیفتند که آزار ببینید. این حجاب را قرار دادیم تا شما آزار و اذیت نبینید. تمام حجاب در قرآن را نگاه می‌کنید حمایت از زن است. ما طوری درست کردیم که این حجاب چماق بر سر زن است. اینگونه نیست. ما درست تبیین نمی‌کنیم. بعد هم مگر از دیدگاه اسلام با شرایط و اخلاقی که اسلام مقرر کرده کاری که زن می‌تواند انجام دهد، چرا نباید انجام دهد؛ در برخی کارها مردها بهتر و برخی زنان بهتر می‌توانند انجام دهند. از برخی جهات زن‌ها سلامت بهتری از مردها دارند. از چند وزرای قدیمی سوال کردم همه این را می‌گویند که در وزارتخانه ما اصلاً زنی که فساد مالی داشته باشد نداشته‌ایم.


تعداد بازدید : 40

رئیس‎جمهور درباره فضای مجازی نیز گفته بود: در این جهان شبکه‌ای، ممکن است در اینترنت و ارتباط مردم با نرم‌افزارهای مختلف حرف مفید یا مضر، یا راست و دروغ باشد. از این فضا هم گاهی افراطی و هم گاهی تفریطی استفاده می‌شود. عده‌ای فکر می‌کنند در این فضا باید هر کاری کنند و هر شایعه، دروغ، تهمت و استهزاء را برای منافع شخصی، گروهی، حزبی یا هر چه می‌خواهد باشد، نشر بدهند. به هر حال یک تعهدات اخلافی، وجدانی، انسانی و اسلامی را که همه داریم. باید درست از این ابزار و وسایل استفاده کنیم. یک موبایل دست طرف می‌دهی می‌گویی که در این پیام رسان وارد شو، در این پیام رسان وارد نشو. این یکی بهشت است، این یکی جهنم است. خود ما تحریکش می‌کنیم، خود ما وادارش می‌کنیم که برود ببیند چیست که این همه نه می‌گویند.فیلتر شد، فیلترشکن را چه کار می‌کنی؟ با آن فیلتر شکن مبارزه کردی، فیلتر شکن بعدی آمد چه کار می‌کنی؟ اگرروزانه فیلتر شکن آمد چه کار می‌کنی؟ اصلا تمام زندگی همین می‌شود. نتیجه چه شد، بعد از یک سال؟ همه ضرر کردیم. اول بچه ها و نوجوان‌ها و جوانان‌مان ضرر کردند. اصلاً جوان‌های ما در این فضاها نمی‌رفتند. چارچوبی داشت. این طور نبود که در آن پیام رسان هر چیزی باشد. متاسفانه همه چارچوب ها شکست، با یک تدبیر نادرست و غلط. امروز فکر می‌کنم که برای ما روشن شده است که راه حل این نیست. نه راه حل افراطی گری است که از این فضا استفاده کنیم و علیه آبروی مردم حرف های غیرواقعی بزنیم، و راهش هم این نیست که آن را به طور کامل ببندیم. ما باید سواد رسانه ای و دیجیتالی نوجوانان و جوانان را بالا ببریم. اگر این جناح و آن جناح و این دسته و آن دسته یک رادیو و تلویزیون داشتند، نصف حرف‌هایشان را آنجا می زدند. رسمی هم حرف می زدند، نه غیررسمی. با شناسنامه هم حرف می زدند و معلوم بود چه کسی است و طرفدار کدام حزب است اما در فضای مجازی اصلا معلوم نیست چه کسی است و از کجا آمده این حرفها را می زند. پس اولین قدم این فضای مجازی این است که زیربنای بسیاری از حرکت ها و تحولات اقتصادی و توسعه است. توانمندساز است. دوم اینکه ایجاد عدالت می کند و در سراسر کشور یک عدالت اقتصادی و اجتماعی به وجود می آورد. سومین اثر آن شفافیت و مبارزه با فساد است.رسانه، فضای مجازی و کتاب باید کار خودش را انجام دهد. اینها نمی‌توانند جایگزین هم بشوند. جایی هست که کتاب جایگاه دارد، جایی است که سی دی جایگاه دارد، جایی است که سینما یا تئاتر جایگاه دارد و جایی هم جای فضای مجازی است و جای همه اینها باید مشخص باشد تا بتوانیم از همه فناوری ها به خوبی استفاده کنیم.


تعداد بازدید : 26

روحانی درباره خواست عمومی مردم نیز گفت: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم؛ نه درست است، نه مشروع و نه قانونی و شرعی. با خواست مردم که نمی‌توانیم مبارزه کنیم. این طور نیست که ما اختیار داشته باشیم. خداوند به پیامبرش می‌گوید: و ما انت علیهم بوکیل. تو وکیل مردم نیستی، تو چکار به کار مردم داری؟ و ما علی الرسول الا البلاغ[1]. تو باید پیام را برسانی، مردم یا گوش می‌کنند و هدایت می‌شوند یا گوش نمی‌کنند؛ خودشان می‌دانند. مردم باید انتخاب کنند. اگر انتخاب نکنند که دین نمی‌شود. دین بدون انتخاب امکان پذیر نیست. با تحمیل که دین درست نمی‌شود. لااکراه فی الدین. اساس دین باید با فهم، درک، پذیرش و قبول باشد. بقیه مسائل هم این گونه است. طرف باید تفهیم بشود و بفهمد و ارزش کار را بداند، خودش دنبال می‌کند. نیاز نیست ما به مردم فشار بیاوریم.

اطلاعیه دفتر رئیس‎جمهور

همچنین روابط عمومی دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به انتقاد برخی مراجع از سخنان روحانی، اطلاعیه‌ای صادر کرد و نوشت: سخنان حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار روز دوشنبه اول بهمن ۱۳۹۷ با معاونان و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به صورت زنده از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شده و متن کامل و فیلم آن نیز در پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری در دسترس عموم قرار دارد.

اطلاعیه دفتر رئیس‌جمهوری درخصوص سخنان روحانی و واکنش به انتقادهای مراجع تقلید| سخنان صریحی که تحریف شد+فیلم

روابط عمومی دفتر رئیس جمهور ضمن احترام به آراء و نظراتی که برآمده از تعهد نسبت به حفظ و حراست از ارزش‌های دینی و احکام شرعی است، افزود: انتظار می‌رود هرگونه روایت یا قضاوت در مورد این سخنان با مراجعه به متن سخنرانی صورت پذیرد و افراد تحت تاثیر روایت‌های غیرمستقیم یا تحریف و تقطیع شده‌ای که گاه با انگیزه‌ای سیاسی و تخریبی از سوی برخی جریانها صورت می‌گیرد، واقع نشوند.

این اطلاعیه می‌افزاید: رئیس جمهور در سخنرانی مذکور، در مورد حجاب تصریح کرد که "ما در مسئله حجاب اول از زن شروع می‌کنیم در حالیکه قرآن اول از مرد شروع می‌کند؛ و قل للمومنین یغضوا من ابصارهم، از چشم شروع می‌کند. به مردها خطاب می‌کند که چشم‌تان را به نامحرم ندوزید... پس اساس حجاب برای امنیت است. خداوند می‌گوید این حجاب را برای شما (زنان) مقرر کردیم تا آزار نبینید؛ فلا یوذین؛ حجاب داشته باشید تا همه بفهمند که زنی با عفت و دنبال زندگی خودتان هستید."

بنابر این ضرورت شرعی حجاب در سخنان ایشان مورد انکار قرار نگرفته است.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: رئیس‌جمهور همچنین در سخنان خود در مورد فضای مجازی اظهار داشت که "ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم؛ نه درست است و نه قانونی و شرعی. با خواست مردم که نمی‌توانیم مبارزه کنیم... دین بدون انتخاب امکان‌پذیر نیست. با تحمیل که دین درست نمی‌شود. لااکراه فی الدین. اساس دین باید با فهم، درک، پذیرش و قبول باشد. بقیه مسائل هم این‌گونه است. طرف اگر تفهیم بشود و ارزش کار را بداند، خودش دنبال می‌کند و نیاز نیست ما به مردم فشار بیاوریم."

روابط عمومی دفتر رئیس جمهور در بخش دیگری از اطلاعیه خود افزوده است: دکتر روحانی ضمن تاکید بر ضرورت مراعات حریم خصوصی افراد و استفاده بهینه از فضای مجازی تاکید کرد که ما باید با فرهنگ سازی سواد رسانه‌ای نوجوانان و جوانان را بالا ببریم و تجربه ثابت کرد که بعضی از اقدامات مانند برخی فیلترینگ ها که در سال‌های اخیر کرده‌ایم، ناموفق بوده است.

در این اطلاعیه با اشاره به توطئه ای چند لایه دشمنان برای ایجاد شکاف و اختلاف میان مسوولان و مردم و ایجاد بی‌اعتمادی عمومی به ویژه در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی؛ به بصیرت انقلابی، انسجام و یکپارچگی ملی و همبستگی شخصیت‌های سیاسی  و رسانه ها و نخبگان مورد اعتماد جامعه به عنوان ضرورتی مهم برای خنثی سازی و شکست توطئه‌ای بدخواهان نظام اسلامی تاکید شده است.

اطلاعیه دفتر رئیس‌جمهوری درخصوص سخنان روحانی و واکنش به انتقادهای مراجع تقلید| سخنان صریحی که تحریف شد+فیلم
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
x