کد خبر: ۵۷۱۳۷۳
تاریخ انتشار : ۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۵
دولت آلمان اعلام کرده است که ۱۲ میلیون یورو به قربانیان و بازماندگان محاصره لنینگراد که هنوز زنده هستند، می‌پردازد.
آفتاب‌‌نیوز :
این مقدار پول مستقیماً برای افرادی که از این محاصره هولناک جان سالم به در بردند صرف خواهد شد و یا به مراکزی که برای بازماندگان جنگ خدماتی ارائه می‌کنند، پرداخت می‌شود.

وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرده است که پرداخت این خسارت نشانه‌ای از به رسمیت شناختن مسئولیت این جنایت است که در آن زمان ارتش آلمان مرتکب شده بود.

هایکو ماس و سرگئی لاوروف، وزرای خارجه آلمان و روسیه هم در ارتباط با سالگرد پایان محاصره لنینگراد بیانیه‌ای مشترک صادر کردند.

در این بیانیه آمده است: ۷۵ سال پیش لنینگراد که امروزه به نام سن پترزبورگ شناخته می‌شود، به طور کامل توسط نیروهای شوروی از محاصره ارتش آلمان آزاد شد. این محاصره در تاریخ به عنوان یک اقدام وحشیانه شناخته شده است. محاصره مرگبار بعد از ۸۷۲ روز به پایان رسید و با پایان این محاصره مرگ، گرسنگی و درد و رنج بیش از یک میلیون نفر نیز خاتمه یافت.

به گزارش دویچه‌وله، در بخشی از این بیانیه آمده است که پرداخت ۱۲ میلیون یورو خسارت کیفیت زندگی بازماندگان محاصره لنینگراد را بهتر خواهد کرد. این اقدام آلمان به معنای آشتی تاریخی بین دو کشور تلقی می‌شود و پایه و اساس روابط دو جانبه آینده را تشکیل می‌دهد.

امروز (یک‌شنبه) در سن پترزبورگ حدود ۲۵۰۰ کهنه‌سرباز و قربانیان باقی‌مانده از محاصره لنینگراد رژه رفتند. کهنه‌سربازان روس در گورستان مشهور پیسکاریوفسکی جمع شدند و با گذاشتن دسته گل و روشن کردن شمع یاد قربانیان محاصره لنینگراد را گرامی داشتند. در این گورستان صدها هزار نفر از کشته‌شدگان محاصره لنینگراد آرمیده‌اند.

محاصره لنینگراد هشتم سپتامبر ۱۹۴۱ آغاز شده بود. حکومت ناسیونال سوسیالیسم نازی به رهبری آدولف هیتلر هدفش کشتن اهالی این شهر از طریق گرسنگی و سرما بوده است.

هیتلر لنینگراد را "گهواره بلشویک‌ها" توصیف کرده بود و خواهان نابودی کامل این شهر شده بود. این شهر در زمان شوروی سابق نماد مقاومت شناخته شد و بسیاری از مورخان شکست محاصره این شهر را آغاز فروپاشی حکومت نازی می‌دانند.

نیروهای ارتش سرخ محاصره لنینگراد را ۲۷ ژانویه ۱۹۴۴ شکستند. این محاصره به عنوان یکی از طولانی‌ترین و ویرانگرترین محاصره‌ها در تاریخ بشریت ثبت شده است.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین