کد خبر: ۵۷۱۶۳۸
تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۴
آخرین تدابیر برای سیلاب در خوزستان
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از اعزام تیم واکنش سریع و نیروهای امداد و نجات به مناطق سیلابی هویزه در پی شکسته شدن سیل بند روستای السمومیه خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :
علی خدادادی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به افزایش دبی رودخانه‌ها در پی بارندگی اظهار کرد: سیل‌بند شط نیسان (رفیع) منطقه زین‌العابدین در روستای السمومیه شکسته شده است و روستاهای سویدانی، مچریه، مگاصیص و دحیمی از توابع شهرستان هویزه در خطر جدی سیلاب قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه آب همچنان در حال پیشروی است، افزود: زمین‌های کشاورزی زیادی زیر آب رفته‌اند و اکنون نیروهای مردمی و عوامل امدادی در حال امدادرسانی هستند.

خدادادی گفت: تیم واکنش سریع جمعیت هلال احمر خوزستان به همراه اقلام و تجهیزات امدادی به مناطق سیل‌زده هویزه اعزام شدند.

اعلام آماده‌باش به ۸ روستای شوش جهت تخلیه / مردم از مناطق پرخطر دور شوند

فرماندار شوش گفته، به ساکنان ۸ روستای این شهرستان که در حاشیه رودخانه دز قرار دارند اعلام کرده‌ایم که با توجه به افزایش دبی این رودخانه، از مناطق خطرناک دور شوند.

عدنان غزی با اشاره به افزایش دبی رودخانه دز اظهار کرد: همه اقدامات لازم توسط مدیریت بحران شهرستان با هماهنگی مدیریت بحران استان و استاندار خوزستان انجام شده است و تمام سیل‌بندهای شهرستان ترمیم و اصلاح شده‌اند.

وی افزود: با توجه به بارندگی‌های پیش‌بینی شده برای استان، به روستاهایی که در کنار سیل‌بندها قرار دارند و ممکن است با وقوع سیلاب دچار حادثه شوند، اعلام کرده‌ایم تا از آن مناطق دور شوند.

فرماندار شوش ادامه داد: از اهالی ۸ روستایی که در حاشیه رودخانه دز قرار دارند، درخواست کرده‌ایم که دام‌های خود را از منطقه دور کنند و در حالت آماده‌باش کامل باشند. همه دستگاه‌ها در منطقه مستقر هستند و در صورتی که خطری مردم منطقه را تهدید کند، هلال احمر، ارتش و سایر دستگاه‌های حاضر در منطقه آمادگی لازم را برای کمک به مردم دارند.

غزی با بیان اینکه در دو روستای «کاظم حیدر» و «بیت یدی» احتمال وقوع سیلاب بیشتر است، گفت: در این روستاها دام‌ها و سایر محصولاتی که احتمال وارد شدن خسارت به آن‌ها بوده تخلیه شده‌اند و همه مردم نیز در حالت آماده‌باش هستند تا در صورت نیاز روستای خود را تخلیه کنند و به مناطق امن بروند.

وی خاطرنشان کرد: سازمان هلال احمر برای مردم و همچنین دام‌ها اردوگاه‌هایی را در مناطق ایمن و به دور از خطر سیلاب ایجاد کرده است تا مردم در صورت نیاز در آن‌ها مستقر شوند.

۲ سیل‌بند دشت آزادگان شکسته / جاری شدن آب در شهر "رُفیع"

صادق سلامت، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان نیز از شکسته شدن سیل‌بند روستای آلبوعفری در شهرستان دشت آزادگان و سیل‌بند شهر رفیع در شهرستان هویزه خبر داده و گفته، صبح امروز، سیل‌بند روستای آلبوعفری در شهرستان دشت آزادگان شکسته شد که تلاش برای ترمیم سیل بند با امکانات موجود ادامه دارد. اکنون آب وارد روستا شده است.

وی بیان کرد: یک اردوگاه اسکان اضطراری با ظرفیت ۲۵۰ نفر در روستای سیدخلف شهرستان شوش برپا شده است. همچنین با توجه به تخلیه روستای چم کنار شوشتر، یک اردوگاه اسکان اضطراری با ظرفیت ۲۵۰ نفر در نزدیکی این روستا در منطقه امن ایجاد شده است.

خوزستانی‌ها تا پایان بارندگی از سفرهای غیرضروری خودداری کنند

رئیس پلیس راه خوزستان با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بارش سنگین در مدت کوتاه، گفته، مردم از سفرهای غیرضروری در زمان بارندگی اجتناب کنند.

سرهنگ رضا دولتشاهی اظهار کرده، با توجه به پیش‌بینی بارش سنگین در مدت کوتاه احتمال ریزش کوه در اندیکا وجود دارد که بر همین اساس محور اندیکا – شهرکرد تا صبح فردا (۹ بهمن‌ماه) برای کلیه خودروها و تا صبح روز شنبه (۱۳ بهمن‌ماه) برای تردد اتوبوس‌ها ممنوع اعلام شده است.

میزان رهاسازی آب از سد دز و کرخه کاهش یافته

معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان نیز پیش از این گفته، در حال حاضر میزان رهاسازی آب از سد دز و کرخه را کاهش داده‌ایم و منتظر شرایط بارشی هستیم که برای امروز و فردا پیش بینی شده است.

هوشنگ حسونی زاده در خصوص آخرین وضعیت رهاسازی آب از سد دز و کرخه اظهار کرد: در حال حاضر میزان رهاسازی آب از سد دز حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ متر مکعب در ثانیه است در حالی که این میزان رهاسازی پیش از این حدود یک هزار و ۱۰۰ متر مکعب در ثانیه بود.

پیش بینی یک بارش سنگین در بالادست خوزستان

حسونی زاده با بیان اینکه آنچه که سایت‌های هواشناسی اعلام کرده‌اند، پیش بینی یک بارش بسیار سنگین در بالا دست است، ادامه داد: میزان رها سازی از سدهای دز و کرخه پس از بارش‌های پیش بینی شده به دوام و شدت بارش‌ها بستگی دارد. با توجه به شرایط تحمیلی این بارش‌ها بر روی مخازن می‌توان در خصوص میزان رهاسازی آب تصمیم گیری کرد.

وی عنوان کرد: آنچه که تاکنون رهاسازی انجام گرفته است، به منظور ایجاد فضایی در مخازن برای مدیریت آب و کنترل سیلاب‌های احتمالی بوده است.

جابه‌جایی تمام عشایر در معرض سیلاب به مناطق امن

علی‌رحم کریمی، مدیرکل امور عشایر خوزستان نیز با اشاره به آخرین اقدامات در بحث جابه‌جایی عشایر در مناطقی که احتمال وقوع سیلاب وجود دارد، گفت: همه عشایری که در مجاورت رودخانه‌ها قرار داشتند و خطر سیلاب آن‌ها را تهدید می‌کرد، به مناطق امن جابه‌جا شده‌اند.

وی افزود: کار جابه‌جایی عشایر از زمانی که پیش‌بینی بارش‌های سنگین برای استان انجام گرفت، آغاز شد و عشایر استان از مناطقی که در خطر سیلاب بود، جابه‌جا شدند.

سیل منازل مسکونی کارون را درگیر می‌کند

فرماندار شهرستان کارون با اشاره به فرسایش رودخانه کارون به سمت منازل مسکونی و قرار گرفتن برخی روستاها در معرض خطر، گفت: روستاهای جنگیه، عمیره و ام الدبس در مجاورت رودخانه کارون قرار گرفته‌اند و رودخانه به سمت طرح هادی روستاها پیشروی کرده است به نحوی که هر سیلی رخ دهد مستقیماً منازل مسکونی را درگیر می‌کند.

معصومه خنفری اظهار کرده، رودخانه کارون در برخی نقاط به سمت منازل فرسایش پیدا کرده است و مناطق مسکونی برخی روستاها از جمله جنگیه، عمیره و ام‌الدبس در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

وی افزود: در حال حاضر پایه برق در روستای ام الدبس مجاور خط کناری رودخانه کارون قرار گرفته است و با کمی بالا آمدن آب پایه برق در رودخانه قرار می‌گیرد.

فرماندار شهرستان کارون با اشاره به پیش‌بینی بارندگی سنگین، بیان کرد: در حال حاضر برای پیشگیری از خطرات احتمالی در حال احداث سیل‌بند هستیم.

مدارس سوسنگرد به دلیل بارندگی تعطیل شدند

غلام‌عباس هزاریان، فرماندار دشت‌آزادگان نیز از تعطیلی مدارس سوسنگرد و روستاهای اطراف دشت‌آزادگان در نوبت عصر امروز، دوشنبه (۸ بهمن‌ماه) به دلیل بارندگی خبر داد و با اشاره به بارندگی‌های اخیر گفته، کلیه مدارس سوسنگرد و روستاهای اطراف به دلیل بارندگی‌، در نوبت عصر امروز، دوشنبه (۸ بهمن‌ماه) تعطیل اعلام شدند.

ممنوعیت تردد بر روی پل شناور منیخ خرمشهر به دلیل افزایش دبی کارون

کوروش مودت، فرماندار خرمشهر از مسدود شدن پل شناور منیخ شهرستان به دلیل افزایش دبی آب رودخانه کارون خبر داده و با اشاره به افزایش دبی رودخانه کارون در خرمشهر در اثر بارش باران گفته، با توجه به افزایش آب رودخانه کارون، پل شناور منیخ در خرمشهر اندکی منحرف شده است و به همین علت تردد را بر روی این پل ممنوع اعلام کردیم.

وی با بیان اینکه تردد بر روی این پل شناور حداکثر برای یک هفته ممنوع و پل مسدود است، افزود: تا زمانی که آب در رودخانه کارون فروکش کند، امکان تردد وجود ندارد و مردم باید از مسیر جایگزین تردد کنند.

۷ روستای مجاور کرخه در خطر آبگرفتگی

شاهین هاشمی، سرپرست فرمانداری حمیدیه با اشاره به افزایش دبی رودخانه کرخه گفته، در حال حاضر در ۷ روستای شهرستان که در مجاورت رودخانه واقع شده‌اند، نیروهای عملیاتی در حال کار هستند تا سیل‌بندها را تقویت کنند و مانع ورود آب به روستاها و مزارع کشاورزی آن‌ها بشوند.

وی با اشاره افزایش دبی رودخانه کرخه در شهرستان حمیدیه اظهار کرده، افزایش دبی رودخانه کرخه باعث شده تا خطر آبگرفتگی و سیلاب تعدادی از روستاهای شهرستان که در مجاورت رودخانه قرار دارند را تهدید کند.

وی افزود: در حال حاضر در ۷ روستای شهرستان که در مجاورت رودخانه واقع شده‌اند، نیروهای عملیاتی در حال کار هستند تا سیل‌بندها را تقویت کنند و مانع ورود آب به روستاها و مزارع کشاورزی آن‌ها بشوند.

سرپرست فرمانداری حمیدیه تصریح کرد: سطح آب رودخانه کرخه بالا آمده اما تاکنون مساله جدی برای روستاییان شهرستان حمیدیه ایجاد نکرده است و خسارت چندانی نیز در اثر این افزایش دبی آب رودخانه به مزارع وارد نشده است.

هاشمی ادامه داد: بخشی بسیار اندکی از مزارع کشاورزی که دقیقاً در حریم رودخانه وجود داشتند با توجه به افزایش دبی آب رودخانه کرخه، آب وارد آن‌ها شده است و خسارت جزئی را متحمل شده‌اند اما این خسارت بسیار ناچیز است.

ادامه بارندگی در خوزستان تا فردا

مدیرکل هواشناسی خوزستان از پیش‌بینی بارش باران همراه با رعد و برق، احتمال تگرگ و وزش باد قابل ملاحظه از امروز خبر داد.

محمد سبزه‌زاری اظهار کرده، با تقویت سامانه بارشی از امروز تا اواخر وقت فردا شاهد بارش باران همراه با رعد و برق، احتمال تگرگ و وزش باد قابل ملاحظه خواهیم بود.

وی افزود: بارش در مناطق شمال و شمال شرق حجم بیشتری خواهد داشت: بارش در ارتفاعات به صورت برف پیش‌بینی می‌شود. همچنین در این مدت خلیج فارس مواج است.
 
احتمال تکرار سیل ۹۵ در خوزستان

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان، روز گذشته با بیان اینکه احتمال وقوع سیلاب وجود دارد، گفته، اگر این بارندگی‌ها مدیریت نشود احتمال تکرار سیل ۹۵ وجود دارد.

کیامرث حاجی‌زاده در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان اظهار کرده، بارندگی امسال در طول ۴۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است و با تعامل همه دستگاه‌های عضو شورای مدیریت بحران وضعیت کنترل شد و تلفات جانی و خسارت نسبت به سال‌های گذشته کمتر بود.

وی با اشاره به اطلاعیه و اخطاریه‌های سازمان هواشناسی در خصوص بارش‌های فراگیر، تصریح کرد: وضعیت سدهای دز، کرخه و مارون در مرحله‌ای قرار گرفته که سازمان و آب و برق برنامه‌ریزی کرده در مدت یک ماه رهاسازی آب را انجام دهند تا مشکلی برای سدها ایجاد نشود و مانند سال ۹۵ مجبور نشویم یکجا آب را رهاسازی کنیم و خسارات زیادی وارد نشود.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: در ۳۰ تا ۴۰ روز اخیر اقدامات زیادی انجام شد و سیل‌بندهایی که در سال ۹۵ در اکثر مناطق از بین رفته بودند، ترمیم شدند؛ این سیل‌بندها با حداقل اعتبار و تعامل بین‌بخشی ترمیم شدند. با تعامل بین‌بخشی و تجهیزات شرکت‌های عضو ستاد مدیریت بحران خوزستان، سیل‌بندها در شعببیه شوشتر، زاویه دزفول، شوش و روستاهای بخش مرکزی اهواز مدیریت شد.

وی افزود: از ابتدای ساخت سد دز رسوب برداری انجام نشده که براساس گزارش‌های سازمان آب و برق، این سد حدود ۳۰ درصد رسوبات دارد که نیازمند مدیریت جدی است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین