کد خبر: ۵۷۱۷۴۶
تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فیلترینگ باید در جایی که لازم است استفاده شود، گفت: دیدگاه ما درباره اینستاگرام همین است و فکر می‌کنیم در حال حاضر یک اقدام یک‌جانبه و فیلتر کردن به تنهایی مشکلات را رفع نمی‌کند، بلکه باعث ایجاد چالش‌های دیگر در سایر حوزه‌ها می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز :
محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه همایش بانکداری الکترونیک، درباره‌ی احتمال لغو فیلتر تلگرام گفت: درباره‌ی این موضوع دستگاه قضائی باید بررسی کند اما آخرین صحبتی که ما شنیدیم همان بود که دادستانی اظهار نظر کرد که علل فیلترینگ هنوز برطرف نشده که بخواهیم رفع فیلتر کنیم و هنوز هم چیزی به ما ابلاغ نشده است.

وی درباره‌ی مباحث مطرح‌شده درباره فیلتر اینستاگرام نیز بیان کرد: درباره اینستاگرام ملاحظاتی از دیدگاه‌های مختلف مطرح می‌شود. برخی مطرح می‌کنند که استفاده از اینستاگرام تبعاتی دارد و تهدیداتی در این فضا وجود دارد، البته بسیاری هم معتقدند این فضا کاربردهای زیادی دارد و کسب‌وکارهای زیادی در آن هست و ابزار مهمی در زندگی روزانه‌شان به شمار می‌رود. هر دو گروه اعلام نظر می‌کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: مرجع تصمیم‌گیری در این خصوص کارگروه تعیین مصادیق است که تا کنون تشکیل نشده، در شورای عالی فضای مجازی هم به این مساله پرداخته نشده، دادستانی هم حکمی درباره این مساله صادر نکرده است. فیلتر شدن یا نشدن اینستاگرام هم ماجرای امروز و دیروز نیست و از سال ۹۲ درباره‌ی آن بحث می‌شود.

جهرمی خاطرنشان کرد: ما به عنوان وزارت ارتباطات اگر بخواهیم نظر کارشناسی بدهیم ضمن اینکه باید اشاره کرد تهدیدات وجود دارد و نباید فضا را به سمت دوقطبی ببریم، استفاده بی‌رویه آسیب‌هایی به جامعه وارد می‌کند به خصوص در کودکان که می‌تواند اثرات بدی بگذارد و ما این تهدیدات را می‌دانیم، اما معتقدیم راهکار فیلترینگ اینستاگرام راهکار موفقی برای رفع این تهدیدات نیست و شاید تشدیدش کند. باید هم‌افزایی کرده و راهکاری ارائه دهیم که تهدیدات را حذف کنیم. برای مثال یکی از اهداف رویکردی که در رابطه با اکوسیستم کودک داشتیم که کودکان را از این فضا جدا کنیم، کاهش تهدیدات بود.

وی با بیان اینکه ما تجربه داریم از ابتدای اینترنت و از رویکرد فیلترینگ استفاده کردیم و فیلتر باید در جایی که لازم است استفاده شود، افزود: اما وقتی ابزاری به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد اگر بخواهیم با رویکرد فیلترینگ به آن نگاه کنیم، طبیعی است یک سری اثرات جانبی دارد که می‌تواند موفقیت‌های هدف شما را زیر سوال ببرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: درباره اینستاگرام هم دیدگاه ما همین است و فکر می‌کنیم در حال حاضر یک اقدام یک‌جانبه و فیلتر کردن به تنهایی مشکلات را رفع نمی‌کند، بلکه باعث ایجاد چالش‌های دیگر در سایر حوزه‌ها می‌شود. این نظر آشکار و پنهان ماست و نظری جز این نداریم و در جلسات هم گفتیم و حرفی هم جز این نداریم. اما اگر نظام قانونی کشور، دستگاه قضائی و شورای عالی فضای مجازی به این جمع‌بندی برسند، چارچوب دیگری دارد.

جهرمی همچین در پاسخ به این سوال که رمرزارزها کی رونمایی می‌شوند؟ گفت: این را باید از بانک مرکزی پرسید که برنامه‌شان برای رمزارزها چیست اما به لحاظ تکنولوژی در حال حاضر پنج مدل پایلوت و پیاده‌سازی‌شده موفق از رمزارز هست که تصمیم‌گیری درباره‌ی آنها بر عهده بانک مرکزی است که البتهرویکرد اولیه خود را به اشتراک گذاشته و از فعالین صنعت کسب نظر می‌کند تا در نهایت رویکرد نهایی بانک با رمزارزها مشخص شود.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x