کد خبر: ۵۷۳۸۶۱
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۵
زمینه توصیه‌های رهبری اتفاقات و حواشی است که طی سال‌های اخیر در جریان راهپیمایی‌ها رقم خورده است. فرقی هم نمی‌کند راهپیمایی 22 بهمن باشد یا روز قدس؛ گویا عده‌ای تنها اصرار دارند بر مسیر تندروی گام بردارند و بر طبل اختلافات بکوبند. به عقب که نگاه کنیم نمونه‌های آن‌ها را نیز به وفور خواهیم دید.
آفتاب‌‌نیوز :
«در جامعه اختلاف سلیقه وجود دارد اما وقتی پای انقلاب و نظام و ۲۲ بهمن به میان می آید، همه اختلاف ها رنگ می بازد و همه در کنار هم به میدان می‌آیند.ممکن است کسانی به هر دلیل و منطق و مبنایی، از فلان مسئول یا فلان آقا خوششان نیاید اما نباید با شعار دادن بر ضد او، راهپیمایی را به مظهر اختلاف و درگیری تبدیل کنند چرا که این حرکت پرشور ملی باید همچنان با عظمت و وحدت ادامه یابد.» این‌ها صحبت‌هایی است که روز گذشته رهبرانقلاب در دیدار با فرماندهان نیروی هوایی و در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مطرح کردند(اینجا). اما آنچه رهبری از آن سخن گفتند موضوعی نبود که بدون پیش‌زمینه مطرح شده باشد بلکه زمینه توصیه‌های رهبری اتفاقات و حواشی است که طی سال‌های اخیر در جریان راهپیمایی‌ها رقم خورده است. فرقی هم نمی‌کند راهپیمایی 22 بهمن باشد یا روز قدس؛ گویا عده‌ای تنها اصرار دارند بر مسیر تندروی گام بردارند و بر طبل اختلافات بکوبند. به عقب که نگاه کنیم نمونه‌های آن‌ها را نیز به وفور خواهیم دید.

حلقه ضد هاشمی

چند سالی بود که با مانورهای احمدی‌نژاد و اطرافیان او فشار و تخریب علیه هاشمی‌رفسنجانی بیشتر شده بود تا اینکه سال 90 در جریان راهپیمایی 22 بهمن تعدادی از راهپیمایان با مشاهده هاشمی رفسنجانی در مراسم 22 بهمن شعارهایی علیه وی سر دادند. هاشمی رفسنجانی هم  که از خیابان قریب تقاطع آزادی وارد مراسم شد تا خیابان اسکندری همراه با راهپیمایان بود و از آنجا جمع راهپیمایان را ترک کرد.

علی لاریجانی در سیبل مخالفان

بهمن ماه سال 91 بود که موضوع اختلاف دولت و مجلس بر سر حضور سعید مرتضوی داغ شده بود؛ ماجرایی که تا پای  استیضاح وزیر کار احمدی‌نژاد به پیش رفت. اما همینکه مرکب استیضاح شیخ الاسلام به پا شد رئیس دولت دهم به جای دفاع فیلم بی سر و تهی را درباره برادر علی لاریجانی و بابک زنجانی در صحن علنی مجلس به نمایش گذاشت موضوعی که با واکنش نمایندگان و البته لاریجانی رو به رو شد هرچند احمدی‌نژاد آن جلسه را با عصبانیت ترک کرد و وزیر کارش هم دیگر نتوانست به وزارتخانه باز گردد اما گویا این موضوع برای حامیان رئیس جمهور سابق تمام شده نبود چراکه درست چند روز بعد در جریان راهپیمایی 22 بهمن در قم عده‌ای که مشخص بود از قبل سازماندهی شده بودند ، تلاش کردند با برخی شعارها علیه رئیس مجلس مانع سخنرانی لاریجانی در مراسم شوند و در مراسم باشکوه گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی در شهر مقدس قم ایجاد آشوب کنند. این افراد حتی به شعار هم اکتفا نکردند و مهر به سمت لاریجانی پرتاب کردند. رئیس مجلس هم که با این شرایط مواجه شد ترجیح داد سخنرانی خود را نیمه کاره تمام کند. نکته قابل توجه این است که اتفاقا این وقایع چند روز بعد از فرمایشات رهبری  که همگان را به وحدت، حفظ احترام مسئولان قوا و پرهیز از اختلاف فراخوانده بودند رخ داد.

حالا با گذشت 6 سال از آن تاریخ گویا هنوز عده‌ای کینه لاریجانی را در دل دارند و تلاش می‌کنند تا برای او 22 بهمنی همانند سال 91 رقم بزنند البته این بار به جای قم، سناریوی تخریب و فشار در کرج رقم می‌خورد. چند روز پیش وقتی علی لاریجانی به عنوان سخنران مراسم 22 بهمن قم انتخاب می‌شود حسین همدانی امام جمعه این شهر در خطبه‌های نماز جمعه این شهر به شورای هماهنگی هشدار می‌دهد. بلافاصله بعد از این اتفاق دفتر علی لاریجانی در اطلاعیه‌ای خبر لغو سخنرانی از سوی رئیس مجلس ررا اعلام می‌کند و می‌نویسد: آقای لاریجانی وقتی مطالب ایشان را شنید سخنرانی خود را لغو کرد و گفت: مسئله در حدی نیست که ایشان به شورای هماهنگی مرکز اولتیماتوم یک هفته ای بدهند.

شعار علیه روحانی و اسحاق جهانگیری

برای مخالفان فرقی نمی‌کند راهپیمایی 22 بهمن است یا روز قدس، عده‌ای با تصور اینکه این مناسبت‌ها و راهپیمایی‌اش ملک طلق آنها است هرآنکه را با افکار خود مخالف ببینند در این مراسم‌ها به نیت تسویه حساب سیاسی تا حد توان می‌نوازند. یک‌سال پیش درست در جریان راهپیمایی روز قدس، باز این تندروی‌ها بود که توی ذوق می‌زد و کام یک همگرایی ملی  را تلخ می‌کرد. در آن روز علی مطهری و اسحاق جهانگیری در فواصلی که به جمع راهپیمایی کنندگان روز قدس در تهران پیوستند، با شعارهایی همچون مرگ بر منافق از سوی عده ای معدود روبرو شدند. آن سو تر، حجت الاسلام حسن روحانی نیز با شعارهای محدودی همچون «آخوند آمریکایی» و «روحانی بنی صدر پیوندتان مبارک» خطاب قرار گرفت. شعاری که در میانه شعارهای مرسوم این روز همچون «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریکا» گم شد.

علی مطهری که خود در این توهین ها مورد هدف قرار گرفته بود توهین به رئیس جمهوری را مصداق مجرمانه دانست که باید پیگیری شود(اینجا) اسحاق جهانگیری نیز که در پاسخ به توهین ها به لبخندی اکتفا کرد در اینستاگرام خود با انتشار عکسی خطاب به یکی از توهین کنندگان نوشت: خواهر گرامی! اشتباه می‌کنید؛ این کارها به ضرر کشور و نظام است.

شب‌نامه چاشنی هتاکی‌ها

قصه پر غصه هتاکی‌ها و توهین‌ها در جریان راهپیمایی‌های مختلف فقط شامل سردادن شعار علیه شخصیت‌های سیاسی نمی‌شود بلکه سهم شب‌نامه‌ها نیز در این میدان کم نیست. از آنجایی که  توزیع شب نامه و تراکت نواوری جدیدی نبود چند سالی است که به صورت سازمان‌یافته بدون نام و نشان علیه شخصیت ها در روزهایی مانند 22 بهمن، روز قدس و یا نماز جمعه ها پخش می شود.تا بود، برجام در سیبل این شب نامه ها در روزی همچون روز قدس، قرار می گرفت اما سال گذشته سند 2030  نیز در تیررسشان قرار گرفته بود و پس از اظهارات آیت‌الله نوری همدانی در مورد رییس‌جمهور، تصاویری علیه حسن روحانی در حاشیه راهپیمایی در قم توزیع شد. (اینجا)

ضعف در برخورد

منصور حقیقت پور با انتقاد از فعالیت مبتنی بر خشونت گروه‌های خودسر، رفتارهای این گروه‎ها را سابقه دار خواند و به خبرآنلاین گفت: آخرین مورد اقدامات افراد وابسته به این گروه‌ها را می توان در برخورد با سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی در کرج مشاهده کرد، متاسفانه این گروه از سادگی امام جمعه کرج سوء استفاده کردند به طوریکه عناصری که رد آنها در قائله قم به صورت پررنگ مطرح بود امروز سر از کرج در آوردند.

او ادامه داد: اگر در آن مقطع زمانی با مسببان غائله قم برخورد جدی صورت می گرفت نه قصه حمله به سفارت عربستان و نه ماجرای 22 بهمن کرج تکرار می شد.

مشاور امنیت ملی رئیس مجلس با بیان اینکه طی روزهای اخیر زمرمه‌هایی هم در استان اردبیل مبنی بر جلوگیری از سخنرانی آقای نوبخت در راهپیمایی 22 بهمن شنیده شد، افزود: ما طی این سال ها شاهد بودیم که عوامل خودسر به هر نوعی که خواستند عمل کردند به طوریکه در راهپیمایی روز قدس به آقای دکتر صالحی توهین شد، در حرم امام به برخی از بزرگواران، در حرم امام رضا(ع) به آقای ناطق نوری حمله کردند؛ واقعیت این است که این گروه ها به هیچ  خط قرمزی پایبند نیستند.

حقیقت پور گروه های خودسر را به لحاظ بصیرت و تقید به آموزه‌های دینی مساله دار خواند و گفت: چطور یک جریانی به خود اجازه می دهد تا اراده کند بتواند آقای دکتر صالحی به عنوان شخصیتی علمی و نخبه هسته ای را در راهپیمایی روز قدس در خیابان انقلاب مورد اهانت قرار دهد، کجای دنیا با ذخایر علمی و سیاسی اینگونه برخورد می کنند؟

وی رفتارهای گروه‌های خودسر را دارای پیامد کوتاه و بلندمدت توصیف کرد و ادامه داد: پیامد کوتاه مدت آن افتراق و توسعه خشونت است و پیامد درازمدت آن گرایش به سمت نئو فرقانیسم است، گروه فرقان اراده می‌کرد آیت‌الله مطهری را به شهادت می رساند این درحالی است که افراد وابسته به این گروه از ابتدا اینگونه نبوده و حتی قائل به خواندن نماز و قرآن بودند و حتی تفسیر قرآن و نهج البلاغه را می فهمیدند اما خوداجتهادی و خودسری به آنها اجازه داد امید آینده  جهان اسلام یعنی شهید مطهری را به شهادت برسانند.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره رفتار گروه‌های خودسر و تاثیر آن بر افکار عمومی جهان، گفت: طبیعی است که چنین رفتارهایی این پیام را به افکار عمومی دنیا مخابره می کند که بین نیروهای انقلاب افتراق و انشقاق وجود دارد بنابراین به طور قطع این حرکت‌ها محکوم است.

او خروجی رفتارهای خودسرانه را ازشتی هایی خواند که به نام این افراد نوشته شده است و ادامه داد: ببینید بعد از موضوع کرج حدود 4 الی 5 روز تمام اظهارات مقامات در مجلس و غیرمجلس بر موضوع کرج متمرکز شده است، چرا باید وقت کشور به دلیل برخی بی‌تدبیری‌ها گرفته شود و آقایان به جای اینکه در پی حل مشکلات مردم باشند به این موضوع بپردازند.

حال باید منتظ بود و دید که آیا اختلاف افکنان این بار به سخنان رهبرانقلاب توجه میکنند یا اینکه مانند گذشته منافع خود را بر منافع ملی ترجیح می دهند؟

خبرآنلاین 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین