کد خبر: ۵۷۵۸۲۵
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۷
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس سازوکار مالی INSTEX را دارای فرصت های مناسب اقتصادی برای ایران و اروپا خواند و گفت: گره زدن FATF و INSTEX به هم ممکن نیست و اروپا نباید با اتلاف وقت بر روی این موضوع فرصت سوزی کند.
آفتاب‌‌نیوز :
حشمت الله فلاحت پیشه با اشاره به تغییر عنوان عبارتی کانال ارتباطی ایران و اروپا از SPV به INSTEX گفت: طی ماه های گذشته توضیحاتی پیرامونSPV و پوشش فعالیتی و حقوقی آن مطرح مطرح نشده بود تا امروز بتوانیم ارزیابی کنیم که چه تفاوت هایی با INSTEX دارد از این حیث این تغییر عبارتی معنی خاصی را ایجاد نمی کند.

فلاحت پیشه همچنین تاکید کرد: در شرایط تحریمی که علیه ایران اتفاق افتاده است موضوع فروش نفت برای ایران اهمیت بسیار دارد از این حیث بررسی این فاکتور در INSTEX از نگاه من دارای اهمیت است.

وی ادامه داد: در سازوکار مالی اروپا هنوز درباره موضوع فروش نفت توسط ایران مکانیسمی تعریف نشده است و این مساله ای نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد.

فلاحت پیشه با ابراز امیدواری از این که بعد از بازه زمانی کوتاهی از آغاز همکاری ایران و اروپا در قالب INSTEX؛ چین و روسیه نیز به این چارچوب اضافه خواهند شد، بیان کرد: مساله اصلی برای ایران درباره فعالیت در این چارچوب افزایش قدرت چانه زنی و تعمیق روابط اقتصادی با اروپا است.

وی تصریح کرد: سازوکار مالی اروپا و ایران فرصت ها و فرجه های مناسب و امیدبخشی برای اقتصاد ایران دارد که باید با هوشمندی از آن ها استفاده کرد، در مقابل این کانال برای اروپا نیز فرصت های مناسبی  به وجود خواهد آرود بنابراین اروپا نیز باید با واقع بینی در این خصوص گام بردارد و دست از فرصت سوزی بردارد.

فلاحت پیشه درباره برخی اظهارات مطرح شده از جانب اروپایی ها مبنی بر اینکه فعالیت INSTEX منوط به تصویب FATF است، گفت: FATF و INSTEX قابل پیوند زدن به یکدیگر نیستند و اروپا نمی تواند با این سیاست تصمیمی را به ایران تحمیل کند.

وی بیان کرد: از چهار لایحه این حوزه دو لایحه مربوط به قوانین داخلی در ایران تصویب شده و دو لایحه دیگر در مجمع تشخیص مصلحت است که بر اساس صلاحدید و مصلحت بررسی خواهد شد و تصمیمی مستقل از فشارهای سیاسی خارجی اتخاذ می شود.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این خصوص تاکید کرد: اینکه اروپا با سیاسی بازی بخواهد این دو حوزه را به هم پیوند دهد در نهایت به نفع همکاری های ایران و اروپا نخواهد بود.

خانه ملت 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین