کد خبر: ۵۷۷۲۲۸
تاریخ انتشار : ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۶
یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: مردم باید با بودجه کشور و تدوین آن تعامل داشته باشند.
آفتاب‌‌نیوز :
عصر امروز( سه شنبه) حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در نشست تخصصی با محوریت موضوع "آسیب شناسی نظام بودجه ریزی" با تبریک ولادت حضرت زهرا(س) و ولادت حضرت امام (ره)با بیان اینکه ساختار بودجه یکی از مباحث جدی ای است که نیازمند بازنگری اساسی است، اظهار کرد: سالها است که بودجه به نحوی تدوین می شود که ما را به ناکجا آباد می برد. در بخش هزینه ها هم دولت و هم مجلس تا توانستند هزینه تراشی کردند. در یکی دو دوره اخیر دائما شاهد روند رو به رشد بودجه کشور خصوصا بودجه عمومی هستیم. نکته دیگر این است که از وقتی درآمد نفت وارد بودجه ایران شده است، دائما این ایده وجود داشته که باید وابستگی بودجه و نفت را کاهش دهیم اما این اتفاق صورت نگرفته است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عنوان کرد: ما 6 میلیون بشکه نفت در قبل از انقلاب صادر می کردیم و سهم نفت در بودجه 7 درصد بود در حال حاضر سهم نفت 41 درصد است، اما دوباره با سخن از برجام و برقراری شرایط صادرات بیشتر نفت خام اتکای دولت به بحث نفت بیشتر شده است. از طرف دیگر با شفافیت بودجه باید پنهان کاری ها برطرف شود. اساس کار بودجه باید از ناحیه مالیات ها باشد در حالیکه 61 درصد از آن سهم نفت و سایر دارایی ها است.

وی، بیان کرد: تاکید مقام معظم رهبری بر تحول ساختاری بودجه امری بسیار ضروری است. ما نباید در تنگنا به این تصمیم می رسیدیم. البته برای این اقدام دیر است اما لازم و ضروری. در بودجه جنگ اقتصادی لحاظ نمی شود. ما زیر یک میلیون بشکه نفت فروش داریم. در شرایط جنگی و حتی در شرایط دچار شدن به مشکلات اساسی مانند ریاضت های اقتصادی کشورهایی بوده اند که از بودجه خود به خدمات عمومی کاستند یا سفارتخانه های خود را تعطیل کردند در مقابل ما حقوق ها را افزایش می دهیم. این امر عادلانه است؟ آیا رضایت کارمندان دولت را به همراه دارد؟

مصباحی مقدم خاطرنشان کرد: اگر درآمد پیش بینی شده دولت تحقق پیدا کند رقم حقیقی تحصیل شده حداکثر 33 هزار میلیارد تومان است. سوال این است که دوستان مجلس چرا بیش از 400 هزار میلیارد تومان را تصویب کردند. درآمدها و هزینه ها در بودجه هیچ تناسبی با هم ندارند. در رابطه با یارانه ها چه محافظه کاری است که دولت با آن برخورد می کند. از ابتدا گفتند این اقدام مصیبت عظمی است اما هیچ اقدامی در این زمینه نکردند. 30 درصد حذف یارانه بگیران ثروتمند 5 سال است تصویب می شود اما اجرا نمی شود. دولت قصد دارد این امر را به استانداری ها واگذار کند. یارانه های آشکار و یارانه های پنهان100 هزار میلیارد تومان است. یارانه آرد و نان برای ثروتمندان چه معنایی دارد؟ به فقرا بدهید تا نان خود را رایگان دریافت کنند اما از بقیه دریغ کنید. نتیجه این اقدام اتلاف است و ما 30 درصد اتلاف نان داشتیم. چرا سال به سال قیمت گندم افزایش می‌یابد ولی قیمت نان برای مصرف کنندگان مرفه اصلاح نمی شود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: چرا نباید مالیات را از کسانی که مالیات نمی دهند بگیریم؟ یک خرید مسکن در شرایط رشد قیمت مسکن انجام می شود و این رشد 50 درصد سود دارد. این عایدی سرمایه مالیات ندارد؟ سود سپرده های بانکی به یک درصد سپرده گذاران داده می شود آیا این سود مالیات نمی خواهد؟  هزینه های غیر ضروری دولت مانند سفر دولتمردان به خارج از کشور،هزینه تشریفات، هزینه اتاق کار و...  ارقام بزرگی را به خود اختصاص می دهد که هزینه های اضافی هستند. خریدهای خودرویی همچنان ادامه دارد. دولت بزرگ دولتی تنبل و ناکارآمد با هزینه های بالا است که به جای خدمت به مردم به خودش خدمت می کند.  

وی، تصریح کرد: دیوان محاسبات به ریز و به روز در حال بررسی گزارشات است. به بودجه کشورها رسیدگی می کنند و از این جهت موفق هستند. دکتر عادل آذر گفتند 9 درصد مدیران کشور دست پاک هستند. این را بگویید تا اعتماد ایجاد شود. مردم عکس این فکر می کنند. در مطبوعات و فضای مجاری بگویید 2 درصد فساد برای ما سنگین است 98 درصد پاکدست هستند. در مورد انتشار اوراق اسلامی، در کمیتیه فقهی بورس راهکاری ارائه کردیم که اسناد خزانه، بدون نرخ سود و با حفظ قدرت خرید باشد. شرعا اشکالی ندارد فردی که بدهی دارد می خواهد بدهی خود را بدهد و طلبکار هم طلب مازاد ندارد.

مصباحی مقدم، تاکید کرد: اسناد پیوست بودجه آمریکا به مردم گزارش می دهد که تصویب قوانین مدنظرشان چه آثاری دارد. به عقیده ما هر لایحه ای که به مجلس ارسال می شود باید 6 پیوست داشته باشد که در این پیوست ها توضیح دهند اثر لایحه یا طرح از جهت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... فلان و فلان چگونه است. اما متاسفانه این سیاست نامه ها اجرایی و عملیاتی نشده است، ما باید در مواقعی که بودجه با سیاست های ابلاغی انطباق ندارد، ورود کنیم. همه مردم باید با بودجه تعامل کنند. رقم بودجه روی صاحبان بنگاه های اقتصادی پیشاپیش اثر می گذارد ، در مقابل سایر مردم تعاملی با بودجه ندارند. 

ایسنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین