کد خبر: ۵۷۷۸۸۳
تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۵
بارش برف، باران و برودت هوا در تعدادی از استان‌های کشور موجب تعطیلی مدارس در برخی شهرستان‌ها شد، راه برخی روستاها مسدود بوده و تردد در تعدادی از محورهای مواصلاتی با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.
آفتاب‌‌نیوز :
روایت برف و باران در استان‌های مختلف ایران حکایتی سیاه‌وسفید است، مسافران و خودروهای گرفتار در محورها، قطعی برق برخی روستاها، راه‌های بین‌شهری و روستایی مسدود و تصادفات تأسف‌بار بخشی از دردسرهای برف زمستانی در استان‌ها بوده که البته سفیدپوشی ارتفاعات  و شهرها و خوشحالی مردم و کشاورزان، از برف رویدادی فرح‌بخش ساخته است.

همچنین به دنبال بارش برف و سرمای هوا در برخی استان‌های کشور مدارس برخی شهرها و شهرستان‌های کشور تعطیل اعلام‌شده است و در برخی استان‌ها فعالیت مدارس با تأخیر آغاز می‌شود. جزئیات تاخیر یا تعطیلی مدارس در تعدادی از استان‌های کشور در زیر می‌آید.

 جزئیات تعطیلی مدارس

استان اصفهان

محمدرضا عسگریان فرماندار سمیرم گفت: به علت یخبندان و سرمای دما، دانش آموزان مدارس تمامی مقاطع تحصیلی این شهرستان شنبه از ساعت ۹ صبح در کلاس درس حاضر می شوند.

مدیر آموزش و پرورش فریدن هم گفت: مدارس تمام مقاطع تحصیلی شهرستان فریدن با یک ساعت تاخیر آغاز می شود.

نیازعلی علایی افزود: در پی بارش برف و لغزندگی معابر در این شهرستان، مدارس تمام مقاطع تحصیلی این شهرستان با یک ساعت تاخیر فعالیت خود را آغاز می کنند.

استان چهارمحال و بختیاری

فرحناز قائدامینی مدیر کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه مدارس پنج شهرستان چهارمحال و بختیاری در پی بارش برف و لغزندگی معابر روز شنبه تعطیل است، اظهار داشت: مدارس شهرستان های کوهرنگ، فارسان، اردل، بن وشهرکرد( بخش لاران) رو شنبه تعطیل است.

وی بیان کرد: تمام مدارس در مقاطع تحصیلی این شهرستان ها در نوبت صبح تعطیل است.

وی ادامه داد:  فعالیت مدارس شهرستان های لردگان، بروجن، کیار، سامان و نواحی یک و دو شهرستان شهرکرد ساعت ۹ صبح روز شنبه آغاز می شود.

استان خوزستان

بخشداری دهدز در شهرستان ایذه اعلام کرد که به علت بارش سنگین برف، همه مدارس این بخش در دو نوبت صبح و عصر تعطیل هستند. 

بارش برف در این بخش کوهستانی از استان خوزستان همچنین باعث مسدود شدن برخی راه‌های روستایی نیز شده است. 

استان فارس 

باتوجه به بارش برف در شهرستان سپیدان استان فارس و پیش بینی کاهش دما و یخ زدگی سطح معابر، بنا بر درخواست رییس اداره آموزش و پرورش و فرماندار این شهرستان و با هماهنگی و اعلام مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس، تمامی مدارس شهرستان سپیدان شامل شهر اردکان و بخش های مرکزی وهماشهر این شهرستان به جز بخش بیضا، شنبه ۱۱ اسفند ماه ۹۷ تعطیل هستند.

همچنین باتوجه به بارش برف در بخش سده شهرستان اقلید استان فارس و پیش بینی کاهش دما و یخ زدگی سطح معابر، بنا بر درخواست رییس اداره آموزش و پرورش و بخشدار منطقه سده و فرماندار شهرستان اقلید و با هماهنگی و اعلام مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس، تمامی مدارس بخش سده شهرستان اقلید شنبه ۱۱ اسفند ماه ۹۷ با یک ساعت و نیم تاخیر و راس ساعت ۹ صبح فعالیت خود را آغاز می کنند.

استان سیستان و بلوچستان

ابوذر مهدی نخعی سرپرست فرمانداری زاهدان اظهار داشت: به دلیل شدت بارندگی و شرایط نامساعد جوی تمامی مدارس مقاطع ابتدایی و متوسطه اول شیفت صبح در زاهدان تعطیل اعلام  شده است.

سرپرست فرمانداری زاهدان ادامه داد: بر اساس هشدار اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان رگبار متوسط تا سنگین، رعد و برق و تگرگ همراه با آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه های فصلی برای بیشتر نقاط استان پیش بینی می شود.

حمیدالدین یوسفی فرماندار خاش اظهار داشت: با توجه به تداوم و شدت بارندگی در  خاش و نیز وزش تند باد و شرایط نامساعد جوی تمامی مدارس شیفت صبح این شهرستان تعطیل است.

فرماندار خاش گفت: بارندگی های امروز موجب آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه های محلی شده از همین به دلیل پراکندگی مدارس در برخی مناطق بر اساس تصمیم ستاد مدیریت بحران تمامی مدارس سطح شهرستان در سه مقطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم نوبت صبح شنبه شنبه تعطیل است.

جواد بامری مدیر آموزش وپرورش دلگان اظهار داشت: با توجه به تشکیل جلسه ستاد بحران شهرستان دلگان و دستور فرماندار محترم با توجه به بارندگی و طغیان رودخانه های محلی و قطع راه های مواصلاتی مدارس شیفت صبح در تمامی مقاطع شنبه در شهرستان دلگان تعطیل اعلام شده است.

استان کهگیلویه و بویراحمد

بر اساس اطلاعات روابط عمومی آموزش و پرورش استان، کلیه مدارس نوبت صبح طی روز شنبه در شهرستان بویراحمد به علت بارش امشب، یخ بندان و برودت هوا با دو ساعت تاخیر فعال می شوند.

همچنین مدارس در بخش مارگون، مدارس عشایری و روستایی مدارس تمام مقاطع نوبت صبح تعطیل است.

در بخش دیشموک نیز مدارس شهری و منطقه میرسالار فعال و سایر مدارس در نوبت صبح تعطیل است.

استان کرمانشاه

 بنا برخی مدارس استان به دلیل بردوت هوا شنبه تعطیل اعلام شدبه تصمیم مدیریت ستاد بحران استان کرمانشاه در پی بارش رحمت الهی و برودت هوا، مدارس شهرستان‌های پاوه همه مقاطع تحصیلی، ثلاث باباجانی (به استثنای بخش ازگله) پیش دبستانی، دبستان و متوسطه اول، دالاهو پیش دبستانی، دبستان و متوسطه اول، شهر سرمست پیش دبستانی، دبستان و متوسطه اول در نوبت صبح شنبه تعطیل خواهد بود.

گفتنی است هر تصمیم دیگری که در این موضوع گرفته شود، از طریق اطلاعیه های بعدی اطلاع رسانی خواهد شد.

استان لرستان

 تمامی مدارس نوبت صبح و عصر آموزش و پرورش «ززوماهرو» شنبه تعطیل هستند.

همچنین فعالیت آموزشی تمام مدارس نوبت صبح شهرستان های «ازنا» و «الیگودرز» نیز به علت برودت هوا و لغزندگی سطح معابر عمومی با یک ساعت تاخیر از ساعت ۹ صبح آغاز می‌شود.

فعالیت تمامی مدارس نوبت صبح آموزش و پرورش «نورآباد» و همچنین مدارس نوبت صبح پیش دبستانی، دبستانی و متوسطه اول آموزش و پرورش «الشتر»  نیز با یک ساعت تاخیر از ساعت ۹صبح آغاز می شود.

آغاز فعالیت آموزشی تمامی مدارس نوبت صبح منطقه «کاکاوند» نیز با یک ساعت تاخیر همراه خواهد بود.

آخرین اخبار از وضعیت استان‌های برفی کشور

بارش ۶۰ سانتی‌متری برف در سرعین/سامانه ناپایدار دیگری در راه است

علی دولتی‌مهر مدیرکل هواشناسی استان اردبیل در گفتگو با تصریح کرد: در مناطق شهری بیشترین بارش برف از شهرستان‌های سرعین و نیر با ۱۲ سانتیمتر بارش گزارش شد. به گفته وی سامانه سرد و بارشی طی امروز از استان خارج شده و وزش باد تا دو روز آینده در سطح استان برقرار خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل با بیان اینکه آسمان استان از بعد از ظهر جمعه نیمه ابری خواهد بود، یادآور شد: در این مدت سرعت وزش باد در برخی از مناطق مرکزی تند انتظار می‌رود.

دولتی مهر از ورود سامانه سرد و بارشی دیگری طی روز دوشنبه خبر داد و افزود: با فعالیت این سامانه در برخی از مناطق به ویژه نواحی مرکزی و جنوبی بارش برف و باران پیش‌بینی خواهد شد.

وی سردترین شهر استان اردبیل را طی ساعات گذشته خلخال، نیر، سرعین و مشگین شهر با ثبت دمای ۵ درجه زیر صفر نام برد و یادآور شد: کمینه دمای شهرستان اردبیل نیز در این مدت به سه درجه زیر صفر رسید.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل از دمای بالای صفر درجه شهرهای شمالی استان حتی در سردترین ساعات خبر داد و ادامه داد: طی ۲۴ ساعت گذشته بیشترین بارش باران از ایستگاه باران سنجی برزند قاسم کندی شهرستان گرمی با ۲۳ میلیمتر بارش ثبت شد.

راه ۷۰ روستا در هشترود بر اثر بارش شدید برف و کولاک مسدود شد

بابک فرمانی رئیس اداره حمل و نقل جاده ای هشترود اظهار داشت: راه ارتباطی ۷۰روستای شهرستان هشترود بر اثر بارش برف همراه با کولاک شدید در منطقه مسدود شد.

فرمانی گفت: با تلاش های راهداران هشترود راه های اصلی و فرعی باز بوده و تردد در آن در جریان است.

وی از تلاش راهداران برای بازگشایی راه های روستایی هشترود خبر داد و خاطرنشان کرد: کولاک شدید در مسیرهای آتش بیگ‌ و درین سو همراه بوده که در صورت فروکش نمودن کولاک در این مسیرها اقدام به بازگشایی خواهد شد.

وی یادآوری کرد: رانندگان و مسافران با رعایت نکات ایمنی در جاده ها تردد کنند. رانندگان برای تردد در جاده‌ها باید به زنجیر چرخ، سوخت کافی و لباس گرم مجهز بوده و از سالم بودن خودروی خود اطمینان حاصل کنند.

راه های استان ایلام باز هستند/ موج یخبندان در راه

ایلام امروز سفید پوش از دانه های سخاوت آسمانی شد، در دهمین روز از آخرین ماه سال شهر ایلام و برخی از مناطق شمالی استان شاهد بارش برف بودند. در روزهای پایان سال کم کم به بهار طبیعت نزدیک می شویم بار دیگر چهره ایلام زمستانی شد، خوشحالی مردم و بازی بچه ها زیبایی این روز را دو چندان کرده بود.

احسان احمدی نژاد کارشناس هواشناسی ایلام اظهار داشت: از امشب به تدریج این سامانه بارشی از سطح استان خارج و جو استان پایدار می شود.

وی افزود: با خروج این سامانه، به دنبال آن هوای سردی در سطح استان مستقر می شود و دما طی شنبه صبح در نیمه شمالی استان به زیر صفر درجه خواهد رسید. احمدی نژاد عنوان کرد: در برخی نقاط دما می تواند بین ۳ تا ۵ درجه زیر صفر برسد و به نوعی شرایط یخبندان را در سطح استان خواهیم داشت.

سرهنگ رضا همتی زاده رئیس پلیس راه ایلام نیز اظهار داشت: با توجه به بارش برف و باران در محورهای ارتباطی استان ایلام به جز محور جاده فرعی زرنه به سمت سومار، سایر محورهای مواصلاتی باز و تردد در آنها در جریان است.

وی افزود: از نیروهای راهداری و همکاران پلیس راه تشکر را داریم که حضور خوبی را در محورهای مواصلاتی استان داشتند و با حضور آنها محوری در استان مسدود نشده است. وی ادامه داد: از دقایقی پیش ریزش کوه در محور دره شهر به سمت چنارباشی را داشتیم که نیروهای راهداری و پلیس راه در محل حضور پیدا کردند تا مسیر را باز کنند و  ترددها انجام گیرد.

رئیس پلیس راه ایلام عنوان کرد: نکته قابل توجه این که برای امشب و شنبه با توجه به کاهش دما احتمال یخبندان در محورها به خصوص گردنه ها را داریم، لذا از همه رانندگان تقاضا می شود رعایت سرعت مطمئنه و فاصله طولی را داشته باشند و از ایمن بودن و سالم بود خودرو اطمینان داشته باشند و خودرو ی خود را به تجهیزات زمستانه و زنجیر چرخ مجهز کنند.

وی افزود: به علت میزان بارش برف و لغزدگی سطح راهها  عملیات برفروبی، نمک پاشی کماکان ادامه دارد.

همچنین پرواز صبح و عصر امروز تهران به ایلام و بالعکس به علت شرایط جوی لغو شد.  

آموزش و پرورش استان ایلام نیز اعلام کرد: با توجه به جلسه ستاد بحران استان، برای شنبه شنبه مورخ ۱۱ اسفند فرآیند تعلیم و تربیت مدارس بدون هیچ گونه تاخیر و یا تعطیلی طبق روال عادی هر روز مدارس برگزار خواهند شد.

هواشناسی برای مناطق شمالی استان سرما و یخبندان اعلام کرده بر همین اساس نیاز است که شهروندان با توجه به برودت هوا از عایق بندی کنتورهای آب و گاز دقت کنند.

ارتفاع برف در کوهرنگ به ۴ متر رسید/سقوط بهمن در محور بازفت-چلگرد

مرتضی زمان پور فرماندار کوهرنگ با اشاره به اینکه ارتفاع برف در شهرستان کوهرنگ به بالای چهار متر رسید، اظهار داشت: بارش شدید برف از شامگاه پنج شنبه در این منطقه آغاز شده است و تاکنون ادامه داشته است.

وی اظهار داشت: ارتفاع برف در ارتفاعات زردکوه به بالای چهار متر رسیده است.  فرماندار کوهرنگ بیان کرد: ارتفاع برف در چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ به ۱۵۰ سانتی متر رسیده است.

وی بیان کرد: سقوط بهمن در محور بازفت - چلگرد موجب مسدود شدن این محور ارتباطی شده است.  فرماندار کوهرنگ ادامه داد: وقوع این بهمن هیچ تلفات جانی نداشته است.

 رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان کوهرنگ نیز با اشاره به اینکه نیروهای امدادی در حال آماده باش هستند، بیان کرد: چهار اکیپ امدادی در منطقه در حال اماده باش هستند.

 بیژن طاهری بیان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته به بیش از ۶۰ خودرو در شهرستان کوهرنگ امداد رسانی شده است.

رئیس پلیس راه چهارمحال و بختیاری نیز در این زمینه با اشاره به بارش شدید برف و وجود کولاک در محور های ارتباطی شهرستان کوهرنگ گفت: مسافران از سفر به شهرستان کوهرنگ پرهیز کنند.

رحمت الله نجفی بیان کرد: رانندگی در شرایط فعلی در شهرستان کوهرنگ بسیار سخت و خطر آفرین است. وی بیان کرد: تردد در تمام محور های چهارمحال و بختیاری بجز محور های ارتباطی گردنه چری و شاه منصوری در جریان است.

سید احمد مرتضوی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به امداد رسانی به ۱۶۳ نفر در پی بارش برف در چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: بیشتری امداد رسانی ها در شهرستان کوهرنگ انجام شده است.

مرتضی زمانپور  فرماندار کوهرنگ همچنین با اشاره به اینکه  برق برخی از روستاهای شهرستان کوهرنگ در پی بارش برف قطع شده است، اظهار داشت: برق ۱۰۰ روستای شهرستان کوهرنگ در پی بارش سنگین برف قطع شده است.

وی اظهار داشت: دستگاه های خدمات رسان در حال وصل برق این تعداد روستا هستند.  فرماندار کوهرنگ ادامه داد: مسافران از سفر غیر ضروری به شهرستان کوهرنگ پرهیز کنند.

راه ۲۴۹ روستای استان کرمانشاه مسدود است/تلاش برای بازگشایی محورها

فریبرز کرمی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه از محاصره ۲۴۹ روستای استان در برف خبر داد و گفت: اقدامات برای پاکسازی محورهای استان آغاز شده و تمام محورهای اصلی و روستایی بازگشایی خواهند شد.

وی از تلاش برای بازگشایی تمامی راههای ۲۴۹ روستای استان محاصره در برف خبر داد و گفت: در پی بارش سنگین برف در استان و اقدامات راهداران هم اکنون کلیه محورهای اصلی در استان باز است و از رانندگان می خواهیم که حتما برای مسافرت های بین شهری از تجهیزات زمستانی استفاده کنند.

کرمی به مسدود بودن برخی راههای روستایی در استان اشاره کرد و افزود: هم اکنون برخی راههای روستایی استان که قریب به ۵۰۰ هزار کیلومتر است، مسدود بوده و دسترسی به ۲۴۹ روستای استان تقریبا ممکن نیست که با تلاش همکاران راهداری و پاکسازی راههای اصلی در سریعترین زمان ممکن برای پاکسازی راههای روستایی نیز وارد عمل خواهیم شد.

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه از اعمال محدودیت تردد برای خودروهای فاقد تجهیزات زمستانی در محورهای برفگیر استان خبر داد.

نخستین برف سال در خرم‌آباد و خوشحالی مردم/ مرکز لرستان سفیدپوش شد

 امروز جمعه بارش «برف» برای اولین بار میهمان سپید خرم آبادی ها شد و موجی از خوشحالی و نشاط را در بین مردم شهر ایجاد کرد. خرم آباد در پاییز و زمستان امسال روزهای بارانی و سیلابی بسیاری را به خود دید اما امروز در حالی که ۱۰ روز از آخرین ماه زمستان ۹۷ می گذرد بالاخره مردم مرکز لرستان شاهد بارش اولین برف سال بودند.

این در حالی است که امروز علاوه بر خرم‌آباد دیگر شهرستان‌های استان لرستان نیز شاهد بارش‌های خوب برف و باران بوده‌اند که امید می‌رود این روند استمرار داشته باشد.

سرهنگ مرتضی چغلوند رئیس پلیس‌راه استان لرستان گفت: به دلیل برف و بوران در لرستان، در حال حاضر تمامی محورهای استان به‌شدت لغزنده است.  وی افزود: در تمامی محورهای استان بارش برف را داریم و در حال حاضر محورهای اصلی استان باز است و تلاش می‌شود از مسدود شدن مسیرها جلوگیری شود.

رئیس پلیس‌راه استان لرستان عنوان کرد: شدت بارش در گردنه‌های استان بیشتر است و تردد وسایل نقلیه در محورهای استان تنها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است و توصیه می‌شود مردم از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان لرستان هم گفت: مسیر گردنه گله بادوش الیگودرز بر اثر بارش شدید برف مسدود شد.  صارم رضایی بابیان اینکه در گردنه گاماسیاب، گشور، رازان و زالیان برف شدید در حال باریدن است، افزود: جمعیت هلال‌احمر لرستان در حال امدادرسانی در مسیرهای ارتباطی استان است.

سید حبیب الله موسویبخشدار معمولان هم روز جمعه اظهار داشت: بارش سنگین برف در محور ارتباطی امامزاده سیدعلی بخش معمولان از توابع شهرستان پلدختر باعث گرفتارشدن بیش از ۳۰ خودرو شد.

وی افزود: راه ارتباطی هفت روستای بخش معمولان شامل دره سید، دارباغه، ده بزرگ، پشت جو طایی، مرغ محسن، میانتاکان و یاسر دچار مشکل شده است.

بخشدار معمولان گفت: عوامل راهداری و نیروهای جمعیت هلال احمر پلدختر به منظور کمک رسانی به گرفتارشدگان در برف به منطقه اعزام شدند.

منبع: خبرگزاری مهر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین