کد خبر: ۵۷۸۱۳۶
تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۹
عملیات ادغام ۵ بانک و موسسه اعتباری در بانک سپه آغاز شد .
آفتاب‌‌نیوز :
این اقدام که اقدامی بزرگ در راستای اصلاح ساختار بانکی کشور تلقی می شود، از دیروز وارد فاز اجرایی شد و همیت، رییس کل بانک مرکزی توضیحاتی مبسوط در خصوص جزییات این طرح ارائه کرد.

رییس کل بانک مرکزی در این خصوص گفته است: یکی از اقدامات مهم ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح بود که حاصل بحث های فراوان در شورای پول و اعتبار و شورای سران سه قوه است. این طرح تمام مراحل تصویب را گذرانده است و این قانونی برای بانک مرکزی است که باید اجرا شود. این تحول مهم از امروز کلید زده شده است؛ با هماهنگی های انجام شده انشالله این کار به خوبی انجام خواهد شد.

او اضافه کرد:این ۵ موسسه بانکی نزدیک ۲۴ میلیون سپرده گذار با ارزش ۲۱۴ هزار میلیارد تومان دارند. برنامه ریزی به گونه‌ای است که هیچ تغییری در نحوه پرداخت سودهای سپرده‌گذاران صورت نگیرد. رقم تسهیلات این بانک ها ۱۳۰ هزار میلیارد تومان است و این تسهیلات بر اساس قرارداد ادامه دارد و کارکنان هم بر اساس قراردادها ادامه کار می دهند.

او ادامه داد: تکلیف سهامداران وابسته به نیروی های مسلح مشخص است و ۱۳۰هزار سهامدار جزء نیز با مشکلی روبرو نخواهند بود.

به گفته وی از الان تا ۴ ماه آینده این بانک ها فرصت برای برگزاری مجمع دارند. از حالا تا ۵ ماه دیگر اسمی از این بانک ها وجود نخواهد داشت. البته این بانک ها الان هم تحت مدیریت بانک سپه هستند.

او در خصوص وضعیت بانک ها و موسسات در شرف ادغام توضیح داد: در این بانک ها خوب و بد وجود دارد؛ این بانک ها باید مبالغ و دارایی هایی را منتقل کنند که توازن ایجاد شود. مردم خیالشان راحت باشد. برخی از این بانک ها از بانک مرکزی اضافه برداشت دارند، مشکلات نقدینگی را قبلاً از طریق بانک مرکزی تامین می کردند و بعد از این هم بانک مرکزی به آنها کمک خواهد کرد. و ناتوازنی هم از طریق انتقال دارایی های رفع خواهد شد.

به گفته وی نمادهای این بانک ها در بورس باز خواهد شد؛ هیچ نگرانی برای سهامداران وجود ندارد اگر سهامداری می خواست بیشتر سهام خود را بفروشد می تواند بعد از ۴ ماه و مشخص شدن ارزش واقعی نسبت به فروش اقدام کنند.

او توضیح داد:بانک سپه به عنوان بانک مجموعه نیروهای مسلح نیست بلکه بانک دولتی است که به نیروهای مسلح نیز براساس سیاست های خود سرویس می دهد. البته بانگاه ویژه و برتر می تواند به نیروهای مسلح سرویس دهد. به صورت کلی حدود ۲۵۰۰ شعبه در این بانک های ادغامی است و با ۱۶۰۰ شعبه بانک سپه، هزار شعبه از بانک ملی نیز بیشتر خواهند شد. هدف ما مراعات و حفظ پرسنل بانک ها و همچنین تداوم فعالیت سپرده گذاران است. به مرور زمان راهکارهایی را دنبال خواهیم کرد.

منبع: خبرآنلاین
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین