کد خبر: ۵۷۸۷۱۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۴
با قطعی شدن قرار گرفتن حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جایگاه ریاست قوه قضائیه، جریان‌های سیاسی مختلف و همین طور افراد دارای مسئولیت در قوای کشور موضعگیری‌هایی درباره این انتصاب داشتند که اکثر قریب به اتفاق آنها مثبت و با نگاهی امیدوارانه نسبت به آینده دستگاه قضایی است.
آفتاب‌‌نیوز :
برجسته‌ترین موضعگیری‌ها درباره ریاست قریب‌الوقوع رئیسی در دستگاه قضایی به موضعگیری اصلاح‌‌طلبان در این خصوص مربوط می‌شود. رقیب دیروز حالا از نظر اصلاح‌طلبان و طرفداران دولت تبدیل به «گزینه مطلوب» شده است. 

نظر آنها درباره ابراهیم رئیسی به عنوان نامزد ریاست جمهوری در قیاس با ابراهیم رئیسی در قامت گزینه ریاست دستگاه قضایی کاملاً متفاوت است. اگر قبل از انتخابات سال 96 از معادله اول هراس داشتند، حالا موقعیت طوری شده که از دومی استقبال می‌کنند. حتی برخی در این اردوگاه می‌گویند رئیسی کسی است که می‌تواند نقاط ضعف و خلأهای قوه قضائیه را هم اصلاح کند.

واکنش‎ها به ریاست رئیسی بر قوه قضائیه

** استقبال سیاسیون چپ و راست از ریاست رئیسی

از پر بازخوردترین موضعگیری‌های اصلاح‌طلبان در این ارتباط، توئیت محمود صادقی نماینده تهران بود. او نوشته بود: «بسیاری از قضات دادگستری نسبت به تغییرات قریب‌الوقوع در مدیریت قوه قضائیه خوش‌بین هستند. با توجه به پیشینه گزینه احتمالی ریاست قوه، امید می‌رود سازمان بازرسی جایگاه بایسته خود را در مقابله با فساد باز یابد و دیگر هیچ بازرس وظیفه‌شناسی به اتهام افشای اسرار بازداشت نشود.» همچنین موضع‌گیری مثبت نعمت احمدی، حقوقدان اصلاح‌طلب در استقبال از ریاست حجت‌الاسلام رئیسی در قوه قضائیه نیز موضعی بود که بحث زیادی درباره آن در گرفت. خصوصاً با توجه به اینکه صادقی و نعمتی هر دو در انتخابات سال 96 درخصوص پیروزی ابراهیم رئیسی و رسیدن او به مقام ریاست جمهوری هشدار داده بودند. سید مصطفی‌ هاشمی طبا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب که در انتخابات 96 به عنوان نامزد انتخاباتی هم در جبهه رقیب ابراهیم رئیسی حاضر بود، دیروز به «خبرآنلاین» گفت: «به نظر بنده حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی شایستگی ریاست بر قوه قضائیه را دارد.» او نیز معتقد است: «حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی سوابق بسیار زیادی در قوه قضائیه دارد و به اصطلاح با پیچ و خم‌های این دستگاه بسیار آشنا هست.» در جریان مقابل هم به طور طبیعی حمایت‌ها از ریاست رئیسی در قوه قضائیه آغاز شده است. آیت‌الله ممدوحی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یکی از چهره‌هایی است که ردای ریاست دستگاه قضایی را برازنده رئیسی دانسته و از تجربه او در امور قضایی به عنوان یکی از فاکتورهای این مهم یاد کرده است. پرویز سروری هم دیگر چهر‌ه‌ای است که گفته «امیدواری زیادی نسبت به رئیسی وجود دارد» و «آغاز به کار رئیس جدید قوّه قضائیه در اعتمادبخشی به سرمایه اجتماعی کشور مؤثر است.»

** مجلسی‌های امیدوار

در سطح نمایندگان مجلس هم استقبال‌هایی از این انتخاب صورت گرفته است. روح‌الله حضرت‌پور، عضو کمیسیون قضایی مجلس در این رابطه به «فارس» گفته است: «از انتخاب رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه از سوی مقام معظم رهبری تشکر فراوان دارم چرا که این انتخاب بسیار بجا بوده و چون حجت‌الاسلام رئیسی از بدنه قوه قضائیه محسوب می‌شود مورد تأیید بدنه این قوه قرار داشته و بارقه‌های امید را زنده کرده است.» همچنین جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عضو هیأت رئیسه این کمیسیون تأکید کرده که «من به عنوان عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی اعلام می‌کنم که این آمادگی در این کمیسیون وجود دارد که هرگونه کمک و یاری به آقای رئیسی در قوه قضائیه اگر تمایل داشته باشد، بدهیم و با قدرت تمام در کنار او باشیم و در هر زمینه‌ای اعم از نظارت و اعتبارات، توان و کمکی داشته باشیم، قطعاً به وی یاری خواهیم رساند.» یحیی کمالی‌پور، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به تحولات مورد نیاز در قوه‌ قضائیه گفته است: «با توجه به اینکه قرار است حجت‌الاسلام رئیسی سکان قوه قضائیه را به دست بگیرد، به نظر می‌رسد در دوره وی، با توجه به اینکه او از بدنه دستگاه قضا است و آشنایی کافی با ساختار قوه قضائیه دارد، شاهد تحولات جدیدی در این قوه باشیم.» معاون قوانین مجلس نیز به «تسنیم» گفت: «رئیس جدید این دستگاه در اولین گام باید نهادهای نظارتی وابسته به دستگاه قضایی را چابک‌تر کند.» حسین میرمحمد صادقی انتخاب رئیس دستگاه قضایی از درون قوه قضائیه را یک امتیاز دانسته و گفته است: «این موضوع یک نکته بسیار خوب برای دستگاه قضایی است، اما این امتیاز به تنهایی برای موفق شدن کافی نیست، چون طبعاً موفقیت نیازمند وقت‌گذاری است. به عبارت بهتر نیاز این است که افراد و همکارانی که انتخاب می‌شوند، افرادی باشند که شادابی لازم را برای مسئولیت جدید داشته باشند.»

** حمایت حقوقدان‌ها از رئیس حقوقدان

اما در میان چهره‌های دستگاه قضایی و وکلای دادگستری هم موضعگیری‌هایی در همین رابطه انجام شده است. از جمله رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفته که «رئیس جدید قوه، عزم جدی دارد که سازمان بازرسی را تقویت کند و ان‌شاءالله در سال جدید با رئیس جدید بتوانیم توقعات مقام معظم رهبری از سازمان بازرسی را جامه عمل بپوشانیم.»

قاضی سراج دیروز در آیین تکریم و معارفه سرپرست معاونت نظارت و بازرسی امور اقتصادی سازمان این سخنان را مطرح کرد. علاوه بر این محمود علیزاد طباطبایی، از وکلای شناخته شده نزدیک به اصلاح‌طلبان نیز در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به اینکه «هیچ کسی حتی از دشمنان آقای رئیسی شائبه‌ای درخصوص مسائل مالی و اخلاقی وی مطرح نکردند و نمی‌کنند»، از انتخاب رئیسی به عنوان رئیس جدید دستگاه قضایی حمایت کرده است. وی گفته ریاست رئیسی را «به فال نیک» می‌گیرد و برای او در این جایگاه سه خصوصیت عنوان کرده که «هیچ یک از رؤسای قوه از ابتدای انقلاب تاکنون نداشتند»؛ اول اینکه وی تحصیلکرده حقوق است. دوم اینکه به دلیل حضور 40 ساله در دستگاه قضایی به مسائل این حوزه آشنا است و سوم هم اینکه پاکدست است. همچنین عیسی امینی، رئیس کانون وکلای مرکز نیز معتقد است که «رئیس جدید دستگاه قضا می‌تواند بر توسعه قضایی تأثیر بالایی بگذارد.» او به «ایسنا» گفته است: «آقای رئیسی تفکر میانه‌ای را در داخل دادگستری خواهد داشت و می‌تواند بین نهادهای مدنی،‌ قضات، مدیران و مراجع تقنینی و مردم آشتی کاملی برقرار کند و با توجه به تجربه‌ای که وی دارد، قطعاً این تجربه او را از تعجیل برحذر می‌دارد.» سید وحید ابوالمعالی، دیگر وکیل دادگستری هم گفته است «حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی ریشه‌های فساد و ساختار قضایی را به صورت علمی و مبنایی می‎شناسد» و این را از شاخصه‌های مثبت وی برای اداره قوه قضائیه برشمرده است.

گفتنی است آیت‌الله آملی لاریجانی روز دوشنبه در جلسه مسئولان عالی قضایی از نامه خود به رهبر معظم انقلاب و درخواست تسریع در انتخاب جایگزین وی در قوه قضائیه خبر داد و البته گفت که رهبری هم با این درخواست موافقت کرده‌اند. بر همین اساس بود که وی گفت بزودی رئیس جدید قوه قضائیه معرفی می‌شود.

منبع: روزنامه ایران
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
-
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
12
27
ان شالله که دست دزدان رو از بیت المال قطع کنن
حجت ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۶
1
3
هر کسی برای کاری سا خته شده و باید همه چیز سر جایش باشد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین