کد خبر: ۵۷۸۸۴۶
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۳
وزیر اسبق علوم افزود: «دانشگاه های ما در این دوران تا قبل از فاجعه 18 تیر به نظر من یکی از شاداب ترین و پرنشاط ترین دوره های خود را در طول تاسیس دانشگاه در تاریخ ما داشت. نزدیک به 2000 انجمن علمی و فرهنگی و سیاسی و نزدیک به 2000 عنوان مجله حاکی از این امر بود.»
آفتاب‌‌نیوز :
وزیر اسبق علوم گفت: فکر کنم پیشنهاد شخص خانیکی بود که برای اولین بار در تقویم کشور، روز 16 آذر تاریخی به عنوان نماد جنبش دانشجویی به عنوان روز دانشجو به شورای انقلاب فرهنگی پیشنهاد شد. چیزی که بعید می دانم اگر بعدها پیشنهاد می شد مورد قبول قرار می گرفت .

مراسم شب هادی خانیکی با عنوان «مسافر گفتگو» شامگاه گذشته 14 اسفندماه در مرکز همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و با حضور اصحاب فرهنگ و دانشگاه برگزار شد.

مصطفی معین استاد دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران و وزیر علوم در دولت هفتم در ضمن بیان خاطراتی به تجلیل از شخصیت خانیکی پرداخت. او گفت: «انگیزه حضور امروز من در این نشست، دوستی با سابقه 50 ساله است. سخنان من در سه بخش ارائه خواهد شد. یک بیان دوران مشترک دانشجویی، دوران مسئولیت اجرایی، و دوران مسئولیت های اجتماعی و مدنی»

معین در بیان قسمت نخست سخنان خود گفت: «من و خانیکی هر دو از ورودی های دانشگاه شیراز در سال 1348 بودیم. این اولین سالی بود که سهم قابل توجهی از قشر متوسط و مذهبی در حدود 100 نفر، به این دانشگاه بین المللی و مخصوص طبقه مرفه وارد می شدند. پاتوق این جمع سیاسی مذهبی انجمن اسلامی بود. خانیکی از همان زمان نیز نقش و حضوری مشهود داشت. تفکری خلاق، قلمی روان، خوشفکری، حضور در تظاهرات و تحصن ها از جمله ویژگی های ایشان بود. ایشان در همان دوران دستگیر شد و در زندان ارگ کریم خانی زندانی گردید. جایی نمور و کثیف و سخت. از آنجا ارتباط ما قطع شد.»

او افزود: « خانیکی از همان زمان تا به حال شخصیتی ثابت دارد. ثبات شخصیت سرمایه بسیار بزرگی است. دوستی های او کاملا صادقانه است. رشته ارتباطاتی که او در آن قرار گرفت کاملا متناسب با شخصیت و توانایی های او بود و هست و این تطابق رشته تحصیلی و استعداد اتفاقی معمولا استثنایی در میان ماست. همچنانکه او با روابط عمومی خوب، در تمامی طیف ها دوستانی دارد. یکی دیگر از ویژگی های ثابت و ناب شخصیتی ایشان که امروزه کمیاب است، وفای به عهد است. چیزی که می بینیم که مثلا در ایام انتخابات قول هایی داده می شود و بعد از عبور از آن مرحله به کل همه وعده ها فراموش می شود و بیشترین ضربه و لطمه به سرمایه اجتماعی وارد می شود. وفای به عهد اینقدر ارزشمند هست که خدا هم در قرآن خود را با عبارت «مَنْ أَوْفی‏ بِعَهْدِهِ مِنَ اللَّه» و این وصف از خود یاد می کند.»

معین در بخش دیگری از سخنان خود به دوره دوم پرداخت و گفت: «اولین همکاری در مسئولیت های اجرایی دولت اول سازندگی است. من پس از قبول مسئولیت فرهنگ و آموزش عالی آن دوران، اولین فردی را که جهت همکاری فراخواندم خانیکی بود. او در عین داشتن کارهای متعدد، قبول مسئولیت مشاور را به عهده گرفت و به جرئت بیشتر از معاونت ها به تلاش و زحمت می پرداخت و وقت می گذاشت. در حالی که در فرهنگ کاری ما مشاورت کاری فُرمالیته است. این یک ارزش است. او هر کار مانده ای را می پذیرفت. چیز دیگری که هست، ایشان همیشه به دیگران در ابتدای سخن تذکر می دهد که بسم الله را گفتی؟ خانیکی به این صفت، به شوخی مشهور شده که مأمور بسم الله است! این شوخی البته خیلی هم مهم و معنادار است و نشان می دهد گفتگو و صحبتی می تواند اثربخشی داشته باشد که به نام خدا شروع شود. این نشانه خلوص است. رمز موفقیت خانیکی همین خلوص است.»

استاد علوم پژشکی دانشگاه تهران افزود: «در آن دورانِ مشاورت ایشان برای اولین بار پیشنهاد شد که شورای فرهنگی در ساختار مدیریتی دانشگاه ها ایجاد بشود. در کنار شوراهای دیگری که از قبل بود. دیگر اتفاق مهم تدوین آیین نامه تشکل های دانشجویی بود که ایشان با بهره گیری از کمک دانش آموختگان شاخص و ساعت ها کار کارشناسی آن را انجامش داد. فکر کنم پیشنهاد شخص ایشان بود که برای اولین بار در تقویم کشور، روز 16 آذر تاریخی به عنوان نماد جنبش دانشجویی به عنوان روز دانشجو به شورای انقلاب فرهنگی پیشنهاد شد. چیزی که من بعید می دانم اگر بعدها پیشنهاد می شد مورد قبول واقع می گردید. شکل گیری شورای فرهنگی اجتماعی در خود وزارت، به ریاست وزیر و بسیاری مسئولین نهادهای دیگر، یکی دیگری از اثرات حضور ایشان در وزراتخانه بود.»

معین اضافه کرد: «این همکاری تا سال 72 ادامه داشت تا اینکه در دولت اصلاحات و سال 76 ، مجددا زحمت ایشان آغاز گردید. در آن زمان ایشان قرار بود رایزن فرهنگی باشد. به پیشنهاد من در جهت همکاری در جهت تکمیل کار ناتمام قبلی، از آن مورد دست کشید. ایشان قبول کرد. حتی یادم هست آن اوایل آقای مهاجرانی هم قصد و اصرار داشت ایشان را به سمت یکی از معاونان وزارت ارشاد بگمارد که با توپ و تشر من از این اصرار صرف نظر کرد. در این دوره معاونت اجتماعی به پیشنهاد ایشان تشکیل شد و آن شورای قبلی را تقویت کرد. این شورا با حضور 5 وزیر تشکیل جلسه می داد و در آن دوران که دولت خاتمی مواجه با بحران های 9 روز یکبار بود و یکی از هدف های اصلی اش هم وزارت علوم بود، نقش بسیار پررنگی در دفع این فشارها داشت.»

وزیر اسبق علوم افزود: «دانشگاه های ما در این دوران تا قبل از فاجعه 18 تیر به نظر من یکی از شاداب ترین و پرنشاط ترین دوره های خود را در طول تاسیس دانشگاه در تاریخ ما داشت. نزدیک به 2000 انجمن علمی و فرهنگی و سیاسی و نزدیک به 2000 عنوان مجله حاکی از این امر بود.»

معین در بخش پایانی سخنان خود به مرحله سوم همکاری و دوستی خود با خانیکی اشاره کرد و گفت: «مرحله سوم از سال 82، دوران کار در عرصه عمومی و مدنی است. این دوران مصادف با استعفای من از مسئولیت های اجرایی و کار در عرصه مدنی است. این دوران همراه با فعالیت ها و تاسیس انجمن ها و سمن هایی نظیر موسسه رحمان، جمعیت توسعه علمی ایران، انجمن ایرانی اخلاق و علوم و فناوری، انجمن ایرانی تاریخ علم و فناوری، جمعیت رشد و توسعه ایران و .... است. این دوران هنوز هم ادامه دارد. یکی از مهمترین کارهایی که در این دوره انجام شد، ما هیچ چیز مدونی از ده سال مسئولیت آموزش عالی نداشتیم. تیمی با مدیریت دکتر خاتمی به تدوین تاریخ شفاهی آموزش عالی ایران به مدت 7 سال و ده ها ساعت وقت پرداخت. دو جلد از این کتاب بیرون آمده است و جلد سوم که به چالش های دانشجویی و دانشگاهی می پردازد، توسط نشر نی زیر چاپ است. مگر این کار باعث شود که در آینده هر کاری را نخواهیم که از صفر شروع کنیم.»

ایرنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین