کد خبر: ۵۷۸۸۴۸
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۳
نماینده دائم کشورمان در دفتر سازمان ملل متحد تاکید کرد: ایران هنوز به طور کامل از فواید پیوستن به توافق هسته‌ای بهره‌مند نشده است.
آفتاب‌‌نیوز :
کاظم غریب آبادی با بیان این که تکرار حمایت قاطع اعضای آژانس و شورای حکام از همکاری بین ایران و آژانس و لزوم تداوم اجرای برجام از سوی همه طرف‌ها، و در عین حال ابراز تأسف از خروج یک جانبه آمریکا از این توافق، امیدوارکننده است،‌گفت:با این وجود، ایران هنوز به طور کامل از فواید پیوستن به این توافق بهره‌مند نشده است.

نماینده دائم کشورمان با اشاره به ۱۶ ژانویه به عنوان سالروز اجرایی شدن برجام بیان کرد: مذاکرات طولانی برای حدود یک دهه شامل موازنه حساس بین تعهدات و قول و قرارهای سیاسی بود و علیرغم همه این دشواری‌ها و در میان اما و اگرهای فراوان، جمهوری اسلامی ایران با حمایت جامعه بین‌المللی و اطمینان به اجرای آن توسط همه طرف‌های باقیمانده، تصمیم گرفت تا در این مقطع در این توافق باقی بماند و به صورت سازنده و نزدیک، با آژانس همکاری کند.

وی تأکید کرد: این حقیقت برای چهاردهمین بار متوالی توسط آژانس مورد تأیید واقع شده است که خود نشان از موفقیت، نه تنها برای ایران، بلکه همچنین مهم‌تر از همه برای اعتبار آژانس و همه جامعه بین‌المللی دارد.

غریب آبادی، گزارش اخیر منتشر شده توسط مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۳ اسفند ۱۳۹۷ را بار دیگر، نشان از حسن نیت و پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران و بالاترین سطح همکاری با آژانس دانست و ضمن اشاره به برخی از وجوه این گزارش، اظهار داشت که این گزارش اثبات می‌کند که جمهوری اسلامی ایران، از عزم و اراده برای تعامل و همکاری مثبت با آژانس برخوردار است. وی افزود: ایران مایل است تا به تعامل خود با آژانس ادامه دهد، ولی در عین حال قویاً معتقد است که دیپلماسی یک جاده دو طرفه است و صادقانه امیدوار است که این نوع همکاری، با رفتار مخرب و شوم برخی اعضای بدخواه آژانس تخریب نشود.

سفیر کشورمان با اشاره به خروج آمریکا از برجام، افزود: متأسفانه در شرایط حساس کنونی، آمریکا نه تنها به اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه خود بسنده نکرده است، بلکه با اعمال فشار بر دیگران، اعم از بخش خصوصی یا دولتی، آنها را مجبور می‌کند تا مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، از آن تبعیت نمایند. این فشارها و تحریم‌ها لزوماً محدود به کالاهای تجاری عادی نیست، بلکه شامل مسائل مرتبط با کاربردهای بشردوستانه و صلح‌آمیز علم و فن‌آوری هسته‌ای حتی از طریق اعمال تحریم‌هایی بر تأسیسات تولید رادیودارو و نهاد ایمنی هسته‌ای ملی، در مغایرت با مفاد اساسنامه آژانس، نیز می‌شود. چنین رفتار غیر بشری و غیرمسئولانه آمریکا، حیات صدها هزار بیماری که نیاز مبرم به این رادیودارو دارند را با خطر مواجه می‌کند.

غریب‌آبادی در ادامه تأکید کرد اگر قرار است برجام حفظ شود، دیگر اعضای این توافق باید به طور کامل تعهدات خود را از طریق برداشتن گام‌های عملی فوری در این رابطه اجرا نمایند؛ تأثیرات منفی و مخرب اقدامات یکجانبه آمریکا را از طریق تضمین فواید توافق برای مردم ایران جبران نمایند و حرفه‌ای‌گری، بی طرفی و استقلال آژانس در اجرای فعالیت‌های راستی آزمایش آن قویاً حفظ شود.

وی همچنین افزود: مطمئناً اگر حفظ برجام یک هدف است، بنابراین، باید به جای طرح درخواست‌های بی‌ربط، از هیچ تلاشی برای تشویق دیگران به پایبندی به این تعهدات اجتناب نکنند، چرا که همکاری، تنها گزینه موجود برای ایران نیست.

غریب آبادی همچنین گفت متأسفانه در طول چند ماه گذشته، تلاش‌های مخرب و غیر موفق برخی برای اعمال فشار بر دبیرخانه و مدیریت خرد فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس شدت یافته است. وی در ادامه تأکید نمود: زمان آن فرارسیده است تا علیه این نیروهای مخرب که حیات آنها به ممات دیگران متکی است، متحد شویم. نمایش بد، طرح ویژگی‌های نادرست و ادعاهای بی اساس، در کنار حقه‌هایی تاکتیکی از جمله از طریق تأمین مالی برای انتشار گزارش‌هایی توسط مؤسسات و بنیادهای آمریکایی و اسرائیلی برای مختل کردن کار حرفه‌ای سازمان‌های بین المللی، به ویژه آژانس بین المللی انرژی اتمی، عناصر شناخته شده استراتژی فریبکارانه آنان علیه صلح و امنیت می‌باشد.

نماینده دائم کشورمان در این راستا حفظ حرفه‌ای‌گری، بی طرفی و استقلال آژانس در ارتباط با اجرای فعالیت‌های راستی آزمایی را برای اعتبار این نهاد و نیز برای تداوم رژیم پادمانی آژانس با اهمیت خواند و تأکید کرد که به همین دلیل، ایران همیشه معتقد است این اعتبار برای تضمین تداوم همکاری اش با آژانس، اساسی و مهم می‌باشد.

ایلنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین