کد خبر: ۵۷۹۰۵۴
تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۵
فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران از ورود کالاهای ضدفرهنگی از طریق مبادی دریایی به کشور خبر داد و گفت: همچنین در درون کشور با قاچاق سوخت و دام به خارج از کشور مواجهیم که خوشبختانه این مسئله در حال مهارشدن است.
آفتاب‌‌نیوز :
سردار قاسم رضایی صبح امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی اظهار داشت: علی‌رغم اینکه توطئه‌های فراوانی پیرامون مرزها برای کشور است اما در برآورد کلی وضعیت مرزهای جمهوری اسلامی بسیار خوب است.

وی بیان داشت: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده هیچ کشوری در جهان به اندازه ایران تهدیدات پیرامون مرزی ندارد، حتی کشورهایی مثل سوریه، عراق و افغانستان تهدیدات پیرامون مرزی مثل ایران ندارند و این تهدیدات هم به دلیل آرمان عمیق جمهوری اسلامی است.

فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با اعلام اینکه خوشبختانه با هدایت‌های رهبری، پایداری ملت و ایثارگری‌های دستگاه‌ها بر تمامی توطئه‌های دشمن پیروز شدیم، اضافه کرد: نیروهای مرزبانی با تلاش‌های شبانه‌روزی جلوی دشمن و سطوح مختلف را می‌گیرند و توطئه‌های دشمنان را خنثی می‌کنند.

رضایی با بیان اینکه در مرز شرقی مشترک با افغانستان به‌طور میانگین هر ۲۴ ساعت به‌طور میانگین ۳۰ درگیری رخ می‌دهد، اضافه کرد: عموماً این درگیری‌ها به دلیل مواد مخدر و اشرار است و اگر گشت‌های شبانه و مراقب مرزبانی نباشد اتفاقات ناگواری رخ می‌دهد.

وی با اعلام اینکه مشکل امنیتی به مفهوم توطئه نداریم، مطرح کرد: در مرزهای شرقی کشور بیشتر با مسئله مواد مخدر، در مرزهای شمال غرب با ترددهای غیرمجاز به ترکیه و اقلیم عراق و در مرزهای جنوب غرب عمدتاً با کالای قاچاق و در جنوب (دریا) با قاچاق کالا مواجه هستیم.

فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران از ورود کالاهای ضدفرهنگی از طریق مبادی دریایی به کشور خبر داد و گفت: همچنین در درون کشور با قاچاق سوخت و دام به خارج از کشور مواجهیم که خوشبختانه این مسئله در حال مهارشدن است.

رضایی با بیان اینکه در حوزه مقابله با قاچاق و چگونگی مدیریت این پدیده نا به سامانی‌هایی داشتیم که اخیراً با برگزاری جلساتی سامان داده شده، تبیین کرد: هرجایی قیمت از تعادل می‌افتد قاچاق بر ما تحمیل می‌شود و مشکلاتی است که مرزبانی نیروی انتظامی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه رسالت مرزبانی صرفاً نظامی نیست با اشاره به وضعیت مرزهای شرقی کشور، مطرح کرد: در حوزه شرق در مرز پاکستان بیشترین مشکل را داریم چراکه متولی خاصی پاسخگو نیست و به وزارت خارجه و دولت و مجلس اعلام کردیم ولی اتفاق کاربری و مؤثری در این خصوص نیفتاده است.

فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: مرزبانی تنها نیروی مسلحی است که وظیفه قانونی دیپلماسی دارد لذا در سایر مرزهای مانند افغانستان، ترکیه و آذربایجان، عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس منهای عربستان کار دیپلماسی داریم به‌گونه‌ای که در سال جاری برای اولین بار پنج نشست با ترکیه در سطح ملی و سه نشست با افغانستان داشته‌ایم.

رضایی اضافه کرد: در نشست با کشور آذربایجان، علاوه بر تعاملات مرزی قرار شد علاوه بر بحث‌های تبادلات مرزی به مفهوم مراقبت از مرزها کارهای اجتماعی نیز انجام شود، لذا امسال مراسم تحویل سال نو در نقطه صفر مرزی بیله‌سوار به صورت مشترک با طایفه‌ها و مسؤولان سفرا برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه شرق دچار عقب‌ماندگی فاحشی هستیم، ابراز داشت: باید امکانات اولیه برای مراقبت از مرز مانند جاده‌ها و پاسگاه‌های مرزی و موانع فیزیکی وجود داشته باشد.

فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با اعلام اینکه سال ۹۷ تمام می‌شود اما اعتبار انسداد نیامده، خاطرنشان کرد: سعی داریم در حوزه شرق کشور تا انتهای برنامه ششم و تأمین اعتبار انسداد مرزی در تمام ارتفاعات و دره‌ها انجام شود تا کمترین مشکل را در این مناطق داشته باشیم.

منبع: فارس
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین