کد خبر: ۵۷۹۲۸
تاریخ انتشار : ۰۵ اسفند ۱۳۸۵ - ۱۵:۵۳
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: استعفای ناگهانی رومانو پرودی از سمت نخست‌وزیری ایتالیا این کشور را در بحران سیاسی عجیبی فرو برده است. در شرایطی که شخص رئیس جمهور باید ظرف امروز و فردا طرح خود برای خروج از بحران را اعلام کند رهبران ائتلاف چپ میانه این کشور از «جیورجیا ناپولتیانو» خواستند که برای بار دوم رومانو پرودی را به عنوان نخست‌وزیر ایتالیا به پارلمان معرفی کند. به گفته رهبران این ائتلاف، طرفداران پرودی در پارلمان اعطای رای اعتماد به وی را تایید خواهند کرد.

رهبر بزرگترین حزب این ائتلاف چپ دموکرات پس از گفت‌وگو با رئیس جمهور ایتالیا در مقابل خبرنگاران حاضر شده و گفت: بهترین راه حل ارجاع مجدد دولت پرودی به پارلمان است. بدین ترتیب وی با به دست آوردن رای اعتماد هرچه سریع‌تر به پست خود باز خواهد گشت. 

پیرو فاسینو در ادامه سخنانش مدعی شد که ائتلاف وی موفق به حل اختلاف‌های درون گروهی که منجر به استعفا پرودی شده بود گردیده است. رهبر حزب چپ دموکرات ایتالیا اذعان داشت که ایتالیا با توجه به رخدادهای سیاسی پیش رو باید هرچه سریع‌تر از این بحران خارج شده و نخست وزیر جدیدی روی کار بیاورد. 

رئیس جمهور ایتالیا ظرف دو روز گذشته درخصوص تحولات ایتالیا و آینده دفتر نخست وزیری با چهار رئیس جمهور پیشین کشور مشورت کرده است. جورجیا ناپولتیانو پس از دیدارها اعلام کرد که تا پایان وقت اداری امروز نظر نهایی خود را اعلام خواهد کرد. در صورتی که رئیس جمهور ایتالیا قصد به آزمون نهادن محبوبیت پرودی در پارلمان را داشته باشد باید ظرف یک هفته آینده وی را برای دریافت رای اعتماد راهی پارلمان کند. بدین ترتیب ناپولیتانو می‌تواند از پروردی یا یکی دیگر از چهره‌های حزبی که اکثریت آرا را در اختیار دارد بخواهد که دولت جدید را تشکیل دهد. 

در شرایطی که هر 9 حزب حامی پرودی در انتخابات اعلام کردند که خواهان حضور مجدد وی در ساختار دولت هستند ناپولتیانو قصد دارد میزان محبوبیت پرودی در سنا را نیز محک بزند. پرودی پس از رای منفی سنا به یکی از سیاست‌های خارجی خود از سمتش کناره‌گیری کرد. براساس آخرین نظرسنجی‌ها، حداقل 16 سناتور عضو مجلس سنا حاضر به حمایت از پرودی هستند. 

در این میان رهبر حزب مخالف دولت در دیدار با ناپولتیانو از وی درخواست کرد که برای بار دوم پرودی را مسئول تشکیل دولت جدید نکند. سیلویو برلوسکونی در این سخنان ادعا کرد که پرودی در حال حاضر ضربه‌های جبران ناپذیری را به ساختار سیاسی کشور وارد کرده است. 

برلوسکونی در این‌باره گفت: رئیس جمهور باید به خوبی‌ بر این موضوع واقف باشد که این دولت قادر به اداره کشور نیست. ما به دلیل خسارت‌هایی که دولت پرودی به ساختار سیاسی کشور تا بدین جا وارد کرده است از رئیس جمهوری می‌خواهیم که وی را مجددا به سمتش ابقا نکند.
متحدان راست میانه برلوسکونی راه‌حل‌های متعددی را برای خروج از بحران پیش‌بینی کرده‌اند. یکی از این راه‌حل‌ها برگزاری انتخابات زودرس در فصل بهار و تشکیل دولت جدید مورد حمایت اکثریت پارلمان است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین