کد خبر: ۵۷۹۵۶۸
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۹
جرائم متعدد مربوط به متهمان پرونده موسوم به پردیسبان پس از تحقیقات مفصل مقدماتی و طی تشریفات کامل قانونی در شعبه ویژه دادگاه انقلاب مشهد برای رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی مورد رسیدگی قرار گرفت.
آفتاب‌‌نیوز :
رئیس کل دادگستری خراسان رضوی گفت: متهمان پرونده شرکت پردیسبان به تحمل 59 سال زندان، 214 ضربه شلاق و رد مال محکوم شدند.

 دادگستری خراسان رضوی روز یکشنبه به نقل از حجت الاسلام علی مظفری گزارش داد: جرائم متعدد مربوط به متهمان پرونده موسوم به پردیسبان پس از تحقیقات مفصل مقدماتی و طی تشریفات کامل قانونی در شعبه ویژه دادگاه انقلاب مشهد برای رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی افزود: بر اساس کیفرخواست دادسرای عمومی و انقلاب مشهد 'محمدحسن قناعتی' فرزند محمد، 'محسن دهقان نیری' فرزند محمدعلی، 'سعید اسفندیاری گرگری' فرزند محمد و 'احمد قناعتی' فرزند محمد به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به قصد مقابله با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از طریق فروش سهام موسوم به شرکت پردیسبان توأم با مشارکت در کلاهبرداری، اخذ وجوه کلان، حیف و میل اموال مردم با توسل به شیوه ها و مانورهای متقلبانه متهم شدند.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی ادامه داد: این اقدامات نه تنها موجب تشکیل تجمعات متعدد زیاندیدگان در کلانشهر مشهد و دیگر نقاط کشور از جمله تهران شد بلکه همچنین سلب آسایش عمومی و فراهم نمودن خوراک تبلیغاتی برای رسانه های بیگانه و معاند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در پی داشت.

وی گفت: بر اساس رأی صادره توسط شعبه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، متهم ردیف اول 'محمدحسن قناعتی' به لحاظ نقش برجسته اش در شرکت، به تحمل 15 سال حبس از مجازات تعزیری درجه 3 و تحمل 60 ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم شد.

حجت الاسلام مظفری افزود: متهم ردیف دوم 'محسن دهقان نیری' نیز به لحاظ اقدامات بدون مبنای قانونی در شهر مشهد جهت فروش سهام موسوم به پردیسبان به 20 سال حبس از مجازات تعزیری درجه 2 و تحمل 74 ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم شد.

وی ادامه داد: متهمان ردیفهای سوم و چهارم شامل 'سعید اسفندیاری و احمد قناعتی' نیز هر یک به 12 سال حبس از مجازات تعزیری درجه 3، تحمل 40 ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی، رد مال معرفی شده از ناحیه متهمان به نفع سهامدارن و ضبط همه اموالی که متهمان از این رهگذر بدست آورده اند محکوم شدند.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی گفت: همچنین به الزام مقرر در ماده 33 آئین نامه اجرایی نحوه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مبنی بر انتشار مفاد حکم محکومیت قطعی با ذکر مشخصات و سمت محکوم علیه در رسانه ها با لحاظ تبصره ماده 36 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 اشاره و بیان کرد: بر این اساس انتشار حکم مجرمان این پرونده در رسانه ها صورت می گیرد.

وی افزود: این رای دادگاه حضوری و وفق ماده 28 آئین نامه اجرایی نحوه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مصوب آبان ماه 1397 و بند 10 مفاد استجازه تاییدی مقام معظم رهبری در خصوص متهمان، قطعی و غیرقابل اعتراض است. همچنین پرونده قضایی در خصوص رسیدگی به اتهام 'امیرمحمد قناعتی' مفتوح خواهد بود.

'شرکت گردشگری و سرمایه گذاری پردیسبان' سال 1391 عملیات اجرایی پروژه خود را در قزوین برای ساخت مجتمع تجاری تفریحی به مساحت 840 هزار مترمربع و یک برج 66 طبقه‌ آغاز کرده بود. این شرکت همان سال با تاسیس دفتر در مشهد اقدام به فروش سهام کرد که در پی استقبال مردم ارزش هر سهم آن تا یک میلیون و 100 هزار ریال افزایش یافت.

در پی بروز مشکلات و شبهاتی در خصوص فعالیتهای شرکت پردیسبان و سهام فروخته شده به مردم، دو سال و نیم پیش دادستان عمومی و انقلاب مشهد فعالیت دفاتر فروش سهام این شرکت را غیرقانونی اعلام کرد و حکم به پلمب آنها داد. رسیدگی به پرونده 'شرکت گردشگری و سرمایه گذاری پردیسبان' در این مدت جریان داشت و امروز حکم نهایی دادگاه آن اعلام شد.

منبع: ایرنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین