کد خبر: ۵۷۹۷۵۰
تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷
بی‌بی‌سی فارسی اخبار دادگاه‌های پرونده پتروشیمی را اجباراً پوشش می‌دهد و گریزی ندارد اما در این خبرها هیچ اشاره‌ای به نام مهدی خلجی نمی‌شود. منطقی البته آن است که گفته شود فساد مالی زن ربطی به همسرش ندارد اما روال همیشه بی‌بی‌سی این گونه نبوده است.
آفتاب‌‌نیوز :
«مهدی خلجی، دین‌پژوه و خبرنگار ضد انقلاب است و سال‌ها در رادیو زمانه و بی‌بی‌سی فارسی و رادیوفردا به عنوان کارشناس و مستندساز و… فعالیت می‌کرد. همه این سال‌ها او از فساد درون حکومت و جامعه ایران می‌گفت و حالا رد یکی از بزرگ‌ترین فسادهای اقتصادی ایران در خانه او پیدا شده است. مرجان شیخ‌الاسلامی، متهم ردیف دوم پرونده اختلاس پتروشیمی همسر مهدی خلجی است و فراری. حالا می‌شود صریح‌تر و مستندتر در مورد بی‌طرفی و صداقت رسانه‌هایی همچون بی‌بی‌سی و رادیو فردا و کارشناس‌های ضد انقلابی همچون مهدی خلجی قضاوت کرد. آیا این روزها بی‌بی‌سی و دوستانش همچنان ضد فساد هستند؟ و آیا همچنان می‌شود با ژست پاکدامنی جامعه و حکومت ایران را فاسد خطاب کرد و ادای مصلح اجتماعی و فعال مدنی گرفت؟ آیا برای این طیف و این جماعت، مسیر دروغ ایستگاه پایانی ندارد؟

سانسور یک نسبت فامیلی در بی‌بی‌سی فارسی

بی‌بی‌سی فارسی اخبار دادگاه‌های پرونده پتروشیمی را اجباراً پوشش می‌دهد و گریزی ندارد اما در این خبرها هیچ اشاره‌ای به نام مهدی خلجی نمی‌شود. منطقی البته آن است که گفته شود فساد مالی زن ربطی به همسرش ندارد اما روال همیشه بی‌بی‌سی این گونه نبوده است. وقتی متهمی دستگیر می‌شد که در یک دیدار عمومی عکسی در بیت رهبری داشته، بی‌بی‌سی برای پوشش خبر در مورد آن متهم حتماً از تصویر رهبری استفاده می‌کرد. وقتی رسانه‌ای موارد بی‌ربط را همین قدر غیر منطقی به همدیگر مرتبط می‌کند، تعجب‌آور است که اینجا هیچ سخنی از همسر متهم ردیف دوم پرونده به میان نیاید! حالا بی‌بی‌سی و سمپات‌های مجازی‌اش همه تلاش‌شان را می‌کنند که حتی وقتی مجبور می‌شوند اخبار دادگاه اختلاس پتروشیمی را منعکس کنند، نامی از خلجی به میان نیاید.

خبرنگاران بی‌بی‌سی البته از این که در روایت ماجرا به نام مهدی خلجی و نسبت نزدیکش با متهم ردیف دوم اشاره نکرده‌اند، دفاع می‌کنند. یکی از این خبرنگاران در دفاع از این مدل گزارش دادن در بی‌بی‌سی می‌گوید که «اصل شخصی بودن مسئولیت کیفری به این معنی است که همسر یک نفر پاسخگوی اتهامات طرف مقابل نیست»، اما نکته آن است که کسی نگفته مهدی خلجی پاسخگوی اتهامات همسرش باشد ولی سانسور این نسبت فامیلی هم با روال گذشته بی‌بی‌سی نمی‌خورد که دورترین و بی‌ربط‌ترین نسبت‌های فامیلی و کاری و دوستانه را خیلی بی‌ربط وسط گزارش ذکر می‌کرد. از سویی بگذریم که اگر مسئولی در رده‌های پایین در فلان شهر دور از مرکز کوچک‌ترین خطایی بکند، از نظر بی‌بی‌سی مستقیماً به رهبر ایران مربوط است اما فساد اقتصادی همسر کارشناس بی‌بی‌سی که طبق قوانین غرب شریک مالی همدیگر هم محسوب می‌شوند، ربطی به کارشناس بی‌بی‌سی ندارد! آیا مهدی خلجی که کلی سخنرانی و نوشته در مورد فساد جامعه و حکومت ایران دارد، یک بار از کسی که قرار شده با هم ازدواج کنند، نپرسیده که این میلیون‌ها دلاری که سرمایه گذاری کرده‌ای و ملک و شرکت خریده‌ای، از کجا آمده است؟

اما یک نکته جالب، مرجان شیخ‌الاسلامی و رضا حمزه لو متهم ردیف اول از سال‌ها پیش پول‌ها را به شرکت‌هایی در خارج انتقال می‌دادند و نکته آن که مهدی خلجی از سال ۲۰۱۴ شرکت مشترک ثبت شده با مرجان شیخ‌الاسلامی دارد. مرجان شیخ‌الاسلامی در تماسی که بی‌بی‌سی فارسی با او داشت، حاضر به انجام مصاحبه نشد و گفت: «چون پرونده در جریان است حاضر به مصاحبه نیستم.»

منبع: روزنامه جوان
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x