کد خبر: ۵۷۹۸۹۳
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۳
رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به روابط و همکاری‌های برادرانه و رو به گسترش ایران و عراق، تاکید کرد: مسئولان دو کشور باید برای توسعه، تعمیق و تحکیم بیش‌از پیش مناسبات همه‌جانبه تهران - بغداد تلاش کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه در نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و عراق با تقدیر از استقبال گرم و صمیمی دولت و ملت عراق از هیأت جمهوری اسلامی ایران، گفت: روابط ایران و عراق در تاریخ ریشه داشته و همواره دوستانه و برادرانه بوده و ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که ملت ایران در روزهای سخت در کنار ملت برادر خود، عراق بوده و از هیچ کمکی دریغ نکرده است، اظهار کرد: ثبات و امنیت عراق را در راستای توسعه ثبات و امنیت ایران می‌دانیم.

روحانی با تأکید بر این‌که امنیت و توسعه منطقه بدون ثبات و توسعه ایران و عراق امکان‌پذیر نیست، گفت: در شرایطی که آمریکا با تحریم‌های ظالمانه، غیرقانونی و خلاف موازین شورای امنیت علیه ملت ایران، به دنبال اعمال فشار و فاصله انداختن میان کشورهای دوست است، باید با توسعه، استحکام و تعمیق روابط همه‌جانبه در برابر آن‌ها بایستیم.

رئیس جمهوری مذاکرات مسئولان و هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و عراق را مثبت و در راستای توسعه هرچه بیشتر روابط و همکاری‌های فی‌مابین برشمرد و افزود: خوشبختانه امروز همه مسئولان ایرانی و عراقی اراده مستحکم و کاملی برای توسعه همه‌جانبه مناسبات تهران – بغداد دارند.

روحانی ایجاد و تسهیل در روابط مردم و تجار دو کشور و رفت‌وآمد آنان را در تعمیق مناسبات حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: ایران و عراق می‌توانند روابط و همکاری‌های خود را در بخش‌های مختلف علمی و فرهنگی، دانشگاهی، نانو و بیوتکنولوژی و فناوری، گسترش دهند و در این راستا آماده انتقال تجربیات و همکاری در زمینه مبادلات دانشجویی و علمی با عراق هستیم.

رئیس جمهوری همکاری‌های دو کشور در زمینه حمل‌ونقل و ترانزیت را در گسترش روابط تجاری و اقتصادی مهم دانست و گفت: اتصال راه‌آهن عراق به راه‌آهن ایران که به واسطه کریدور شمال – جنوب به آسیای میانه و کشورهای آسیای شرقی متصل است، تأثیر بزرگی در روابط تجاری و اقتصادی منطقه خواهد داشت.

رئیس جمهور با بیان این‌که در بخش انرژی آماده افزایش صادرات برق و گاز به عراق هستیم، خاطرنشان کرد: مسئولان دو کشور باید برای تسریع در اجرای توافقات در زمینه حفظ محیط زیست و مقابله با گرد و غبار تلاش کنند.

روحانی گسترش روابط بانکی دو کشور و استفاده از پول‌های ملی در مبادلات تجاری را در توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق حائز اهمیت برشمرد.
رئیس جمهور احیا اروندرود را برای دو ملت ضروری و مهم دانست و اظهار امیدواری کرد، با برنامه‌ریزی و تلاش مسئولان همکاری‌های مشترکی در راستای بهره‌برداری از این رود در برای منافع دو ملت ایجاد شود.

وی با اشاره به ضرورت توسعه همکاری‌ها در زمینه امنیت و ثبات منطقه و مبارزه کامل و نهایی با تروریسم، گفت: دولت و ملت ایران همانند روزهای سخت و دشوار مبارزه مردم عراق در برابر تروریسم داعش، در دوران بازسازی نیز در کنار دولت و ملت این کشور خواهند بود.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز در این نشست با بیان این‌که ایران و عراق روابط گسترده‌ای در طول تاریخ داشته و از فرهنگ مشترکی برخوردارند، گفت: ما همواره منافع مشترکی داشته‌ایم و امروز نیز احساس می‌کنیم روابط فی‌مابین ایران و عراق روز به روز گسترده‌تر و قوی‌تر از گذشته می‌شود.

نخست‌وزیر عراق توسعه مناسبات و همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران را برای دولت و ملت عراق حائز اهمیت دانست و گفت: نسبت به گسترش، تعمیق و تحکیم همه‌جانبه مناسبات با ایران مصمم هستیم.

وی با بیان این‌که پیشرفت ایران و عراق در راستای هم قرار دارد، گفت: باید منطقه را به عرصه همکاری و دوستی کشورهای دوست و همسایه تبدیل کنیم و نباید اجازه دهیم بیگانگان با اختلاف‌افکنی ما را از یکدیگر دور کنند.

نخست وزیر عراق با تجلیل از حمایت‌های دولت و ملت ایران در مبارزه مردم عراق با تروریسم داعش، گفت: امروز فضای مناسبی برای بازسازی عراق و مشارکت بخش خصوصی ایران در پروژه‌های عراق فراهم است که از حضور سرمایه‌گذاران ایرانی در عرصه‌های مختلف سرمایه‌گذاری در عراق استقبال می‌کنیم.


منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین