کد خبر: ۵۸۱۱۶۶
تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۴
وزیر راه شهرسازی در آستانه نوروز از نزدیک وضعیت حمل و نقل مسافری و نحوه خدمت رسانی در بخش ریلی، جاده‌ای و هوایی را به مسافران بررسی کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
محمد اسلامی در بازدید از ایستگاه مترو راه آهن، پایانه مسافری جنوب و فرودگاه مهرآباد تهران که در آستانه نوروز ۹۸ با توجه به افزایش میزان تقاضا برای انجام سفرهای نوروزی صورت گرفت از نزدیک در جریان پیشرفت‌های و کاستی‌های حوزه حمل و نقل مسافری چه در بخش ریلی، جاده‌ای و هوایی قرار گرفت و از نزدیک با انتقادات مردمی در پایانه مسافری جنوب و به ویژه فرودگاه مهرآباد روبرو شد.

پیش از این بازدیدها نیز وزیر راه و شهرسازی با حضور در سازمان برنامه و بودجه تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه جهت تولید ۹۷۴ دستگاه لوکوموتیو و واگن قطار در سال ۱۳۹۸ را با حضور محمد باقر نوبخت و بخش خصوصی به امضا رساند.

تفاهم‌نامه سه جانبه مابین وزارت راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه و بخش خصوصی به منظور توسعه ناوگان حمل و نقل برون شهری صبح امروز با حضور محمد باقر نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه- محمد اسلامی- وزیر راه و شهرسازی- رسولی- معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راه‌آهن و نمایندگان بخش خصوصی در محل ساختمان سازمان برنامه و بودجه به امضا رسید.

تولید ۹۷۴ دستگاه لوکوموتیو و واگن قطار در سال ۹۸

بر اساس این تفاهم نامه قرار بر این است که در سال ۱۳۹۸، ۹۷۴ دستگاه لوکوموتیو و واگن قطار که شامل تولید ۴۰ دستگاه لوکوموتیو، ۶۵۰ دستگاه واگن باری، ۲۴ دستگاه ریل باس و ۳۰ دستگاه واگن مسافری تولید شود علاوه بر این بازسازی کامل ۲۳۰ دستگاه واگن مسافری نیز مد نظر قرار می‌گیرد.

گفتنی است تولید کننده و مصرف کننده این لکوموتیو و واگن‌ها شرکت‌های خصوصی داخلی هستند و تولید و تحویل این دستگاه‌ها از فروردین سال آینده آغاز و تا اسفندماه ۱۳۹۸ ادامه خواهد یافت.

باید خاطرنشان کرد در این راستا ۱,۹۴۰ میلیارد تومان اعتبار تأمین شده که شامل ۲۰ درصد آورده متقاضیان، ۱,۰۸۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی و ۴۷۳ میلیارد تومان کمک دولتی است و نرخ سود این تسهیلات برای ساخت واگن مسافری و ریل باس ۱۲ درصد و برای تولید واگن باری ۱۳ درصد است و مابه‌التفاوت این نرخ توسط دولت پرداخت می‌شود.

پرداخت حقوق و عیدی کارکنان راه‌آهن

پس از آن وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم بهره‌برداری از ۲۷ دستگاه سالن مسافری، سه واگن ترن ست و ٢٠ سالن ریل باس برگزار شد، در پاسخ به سوالی در ارتباط با اعتصاب کارکنان راه آهن به دلیل دیرکرد پرداخت حقوق آنها اظهار کرد که بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی پرداخت حقوق و عیدی کارکنان راه آهن انجام شده است و کسی وجود ندارد که حقوق و عیدی دریافت نکرده باشد.

مقابله با بازار سیاه فروش بلیت اتوبوس

بعد از ایستگاه راه آهن تهران نوبت به پایانه مسافری جنوب رسید که در حاشیه این بازدید محمد اسلامی با بیان اینکه در ایام نوروز شرکت‌های تعاونی مسافری مجاز هستند حداکثر ۲۰ درصد قیمت بلیت اتوبوس را افزایش دهند، تصریح کرد که در صورت مشاهده هرگونه افزایش بیش از ٢٠ درصدی قیمت اتوبوس مسافران حتماً می‌توانند اتفاق مربوطه را گزارش کنند که قطعاً به آن رسیدگی می‌شود.

اعتراض مسافران به قیمت بالای بلیت و تأخیرهای پروازی

گفتنی است؛ وزیر راه و شهرسازی پس از این بازدید به پایانه‌های فرودگاه مهرآباد رفت و از روند بلیت فروشی‌ها و ارائه خدمت به مسافران بازدید کرد، که با موجی از اعتراضات مردمی مواجه شد.

مسافران پروازی با انتقاد از قیمت بالای بلیت‌های شرکت‌های هواپیمایی همزمان با نزدیک شدن ایام نوروز نسبت به تأخیر پروازها نیز به شدت اعتراض داشتند و از وزیر راه و شهرسازی درخواست کردند که نسبت به تغییر شرایط موجود و تعدیل نرخ بلیت‌ها و کاهش مدت زمان تأخیر پروازها هر چه سریع‌تر اقدام کند.

مردم گران‌فروشی بلیت هواپیما را گزارش کنند

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نیز در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران از جریمه شرکت‌های هواپیمایی ماهان و ایران ایر تور توسط سازمان تعزیرات به دلیل گران فروشی خبر داد و در پاسخ به اعتراضات مردمی نسبت به گران فروشی برخی شرکت‌های هواپیمایی طی چند روز اخیر اظهار کرد که سقف قیمت بلیت هر شرکت هواپیمایی مشخص است و نرخ‌های مربوطه به سازمان هواپیمایی کشوری ارائه شده است و مردم باید دقت کنند بالاتر از سقف‌های تعیین شده بلیت نخرند.

وی ادامه داد: اگر شرکت‌های هواپیمایی گران‌تر از سقف تعیین شده اقدام به فروش بلیت کنند مردم می‌توانند شکایت خود را به سازمان هواپیمایی اعلام کنند تا با معرفی آن شرکت به سازمان تعزیرات با آن برخورد شود و هزینه مازاد پرداخت شده توسط آنها بازگردانده شود.

اقدام شیادانه برخی سایت‌های فروش بلیت هواپیما

در پایان بازدیدهای امروز، وزیر راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران در مورد تخلفات صورت گرفته در بخش فروش بلیت شرکت‌های هواپیمایی و که با اعتراضات شدید مردمی همراه شده است، اظهار کرد: بخشی از اعتراضات مسافران درباره قیمت بلیت بود، تعدادی از مسافران بلیتی را خریداری کرده بودند، اما آژانس به آن‌ها گفته بود، این بلیت را لغو کنید و مجدداً بلیت بخرید که این کار شیادانه است. ما فروش بلیت دستی نداریم و همه بلیت فروشی‌ها باید به صورت سیستمی انجام شود.

وی صحبت‌هایش را اینگونه ادامه داد که وزارت راه و شهرسازی در تلاش است با تعامل صورت گرفته با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سایت‌های غیرمجاز فروش بلیت و سایت‌هایی که پروازهای فرضی می‌فروشند، تعطیل شوند، چراکه آن‌ها اول بلیتی را می‌فروشند، سپس در آستانه پرواز اعلام می‌کنند که آن پرواز لغو شده است و خسارت دریافت می‌کنند و از مسافر می‌خواهند بلیت جدید بگیرد که این تخلف است و طی تعامل با وزارت ارتباطات باید با این سایت‌ها برخورد کنیم.

هیچ شرکت هواپیمایی اجازه افزایش قیمت بلیت ندارد

اسلامی در مورد قیمت بلیت‌های شرکت‌های هواپیمایی در آستانه نوروز نیز تصریح کرد که قیمت‌ها به صورت سقف و کف در سایت شرکت‌های هواپیمایی، سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکت‌های هواپیمایی موجود است و هیچ افزایش قیمتی در نوروز نباید اعمال شود و بلیت‌ها باید طبق قیمت‌های اعلامی آذرماه فرخته شود؛ بنابراین شرکتی اجازه فروش بالاتر از قیمت‌های تعیین شده ندارد و اگر مسافری بلیت گران‌تر خریداری کرد، بعد از تعطیلات به سازمان هواپیمایی کشوری مراجعه و مازاد قیمت پرداخت شده را دریافت کند.

بازگشت قیمت بلیت اتوبوس پس از ۲۵ فروردین ۹۸

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به چگونگی فرآیند افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس نیز، بیان کرد که افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس‌ها تا ۲۵ فروردین ماه است و حتماً پس از آن به نرخ قبلی باز می‌گردد.

ایسنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین