کد خبر: ۵۸۳۲۴۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
مرداک و خاندان او چه می خواهند؟
مرداک و فرزندان اش از طریق رسانه هایی که در اختیار دارند دولت هایی را دست کم در دو قاره ساقط کرده اند و باعث ایجاد بی ثباتی در مهم ترین دموکراسی های سیاره زمین شده اند. آنان چه می خواهند و چه هدفی را از این اقدامات دنبال می کنند؟
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس بین الملل-روزنامه امریکایی "نیویورک تایمز" نزدیک به دموکرات ها در گزارشی طولانی و مفصل درباره خانواده مرداک و کسب و کار آنان در عرصه رسانه به اهداف این خانواده پرداخته و می نویسد:"روپرت مرداک" یک امپراتوری رسانه ای را تشکیل داده است که چندین شبکه تلویزیونی و یک سرویس خبری جهانی و یک استودیو فیلمسازی در هالیوود را شامل می شوند. روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی تحت رهبری او در تقویت شورش هایی که منجر به تغییر دولت ها و حکومت ها شده اند موثر بوده اند نه تنها در ایالات متحده امریکا بلکه در سرتاسر سیاره زمین.
هدف امپراتوری رسانه ای
به گزارش آفتاب نیوز،  شبکه خبری و نظرسنجی 24 ساعته تحت مالکیت او یعنی "فاکس نیوز" تاکنون متحد ترامپ رییس جمهوری امریکا و هواداران سرسخت او بوده است. این موضوع سبب شده تا مرداک از قدرت بالایی برای نفوذ و تاثیرگذاری بر قدرتمندترین دموکراسی جهان برخوردار باشد. در لندن روزنامه "سان" تحت مالکیت مرداک است و اخیرا به شدت مشوق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یا برگزیت بوده است و در استرالیا جایی که قدرت مرداک کم تر دیده می شود رسانه های نزدیک به او تلاش کرده اند تا افکار عمومی را به سمتی سوق دهند که از لغو مالیات کربن حمایت شود. او مالک استودیوی فیلمسازی "فاکس قرن بیست و یکم" بوده که گفته می شود بر سر فروش آن به کمپانی دیزنی به قیمت 52.4 میلیارد دلار به توفاق رسیده است".
هدف امپراتوری رسانه ای

این روزنامه در ادامه می افزاید:"مرداک چهار فرزند دارد. بزرگ ترین فرزند او که 61 ساله است و حاصل اولین ازدواج مرداک با "پاتریشیا بوکر" مدل استرالیایی (که بعدا در سال 1965 میلادی از او طلاق گرفت) در سیدنی و لندن زندگی می کند و خود را از کسب و کار خانوادگی دور نگه داشته است. با این حال، سه فرزند دیگر مرداک که حاصل ازدواج دوم او با "آنا مان" هستند (که آن ازدواج نیز در سال 1999 میلادی به پایان رسید) بخشی از زندگی خود را به ادامه راه و کسب و کار پدر اختصاص داده اند. از جمله الیزابت 50 ساله، لاکلان 47 ساله و جیمز 46 ساله. مرداک شخصا لاکلان را از دیگر فرزندان اش بیش تر دوست دارد و تمایلات آشکارش به او را نیز نشان داده است. با این حال، این جیمز بود که دهه ها به توسعه کمپانی قرن بیست و یکم در عصر دیجیتال کمک کرد و بازارهای تازه ای را در سرتاسر جهان برای آن شرکت پیدا کرد. برادر بزرگتر او اما در استرالیا پس از روابط تلخی که با پدرشان پیدا کرد کسب و کار خود را به طور مستقل ادامه می دهد. جیمز و لاکلان اما دو رویکرد متفاوت در شرکت داشتند. جیمز دیدی جهانی شده داشت و به دنبال معرفی برند پدر به عنوان شرکتی خبرساز و فعال در حوزه سرگرمی بود در حالی که لاکلان بیش تر دوست داشت از رسانه به عنوان ماشین تبلیغات سیاسی به خصوص برای جناح راست و ملی گرایان استفاده کند".

هدف امپراتوری رسانه ای

این روزنامه در ادامه می نویسد:"موج پوپولیسم راستگرایانه در چند سال اخیر به شدت رشد کرده است و نظم جهانی را مختل ساخته است. امپراتوری مرداک این موج را ایچاد نکرد اما بیش از هر نهاد رسانه ای دیگری آن را تقویت کرده، برایش تبلیغ کرده و از آن سود می برد. در سرتاسر جهان انگلیسی زبان رسانه های وابسته به خانواده مرداک تلاش کرده اند تا جریانات ملی گرا را تقویت کنند. ماموریت اصلی این رسانه ها ایجاد بی ثباتی در دموکراسی ها در سرتاسر جهان بوده است. 

اما مرداک و خاندان او واقعا چه می خواهند؟ آیا صرفا تمایل به انتقال ثروت و رعایت الزامات کسب و کار و تجارت را دارند؟ به نظر می رسد موضوع پیچیده تر است و امپراتوری مرداک به دنبال فتح سرزمینی و ارضی است. مرداک کارش را با یک روزنامه محلی کوچک در استرالیا که از پدرش به ارث برده بود آغاز کرد اما به سرعت کسب و کارش را در سطح ملی و سپس بین المللی گسترش داد. رویکرد مرداک به ایجاد امپراتوری در دوران ترامپ به اوج رسیده است. او در روابط نزدیک خود با ترامپ توانست از مزایای کاهش مالیات ها و صدور مجوز معاملات جهانی استفاده کند".
هدف امپراتوری رسانه ای

"نیویورک تایمز" در ادامه می نویسد:"تاسیس شبکه خبری "فاکس نیوز" از سوی مرداک انقلابی در عرصه رسانه ای بود شبکه ای متعلق به محافظه کاران که روز به روز و ساعت به ساعت میلیون ها امریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد. در پژوهشی که موسسه نظرسنجی پیو در سال 2014 میلادی انجام داده بود اکثریت امریکایی هایی که خود را محافظه کار می دانستند از فاکس نیوز به عنوان تنها شبکه مورد اعتمادشان یاد کردند. این قدرت به حدی بود که "دیوید فروم" نویسنده سابق متن های سخنرانی جورج دابلیو بوش رییس جمهوری سابق امریکا در مصاحبه ای گفته بود که در ابتدا جمهوریخواهان فکر می کردند که فاکس نیوز برای آنان کار می کند اما اکنون فهمیده ایم که این ما هستیم که برای فاکس نیوز کار می کنیم". 

هدف امپراتوری رسانه ای

این روزنامه در ادامه با اشاره به روابط عمیق مرداک و خانواده اش با خانواده ترامپ می نویسد:"در اوایل سال 2015 میلادی بود که مرداک تماسی را از جانب ایوانکا ترامپ دختر دونالد ترامپ دریافت کرد. ایوانکا او رابه ضیافت شامی به همراه پدرش دعوت کرده بود. پس از آن، آنان در ساختمان فاکس نیوز در منهتن با یکدیگر دیدار داشتند. جارد کوشنر نیز در این دیدار حضور داشت. در آنجا بود که مرداک برای تبلیغ به نفع کارازر ترامپ و همکاری با او توافق کرد. مرداک به ترامپ گفته بود:"شما باید آماده رویارویی با شدیدترین انتقادها از سوی مخالفان تان باشید". مرداک عمیقا با خانواده ترامپ در ارتباط است. روابط به قدری عمیق بود که در سال 2013 میلادی پس از طلاق مرداک این جارد کوشنر فعال در کسب و کار و املاک و  مستغلات بود که به او کمک کرد تا دکوراتوری برای آپارتمان جدید خود پیدا کند. ایوانکا یکی از قابل اعتمادترین افراد نزدیک به خانواده مرداک است و 300 میلیون دلار سهام شرکت فاکس قرن بیست و یکم را خریداری کرده است".

هدف امپراتوری رسانه ای

این روزنامه اشاره می کند که در جریان رای گیری برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز روزنامه سان تحت مالکیت مرداک از برگزیت حمایت کرد و می نویسد:"ایده جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا همزمان با ظهور ملی گرایی مرتجع و بومی گرا در کشورهای دیگر بود. برای مثال، در انتخابات اتریش نامزد حزب آزادی پیشتاز بود حزبی که افسران سابق نازی آن را تاسیس کرده بودند. در فیلیپین "رودریگو دوترته" انتخاب شد که علیه نخبگان اقتصادی و سیاسی حاکم در فیلیپین برخاسته بود و حامی قتل تهبکاران و معتادان بود. "ویکتور اوربان" نخست وزیر مجارستان در کشور خود از ایجاد یک دیوار مرزی و با سیم خاردار برای جلوگیری از ورود مهاجران حمایت کرده بود. در مورد برگزیت روزنامه "سان" از طرفدران ماندن در اتحادیه اروپا به عنوان "اروپایی های متکبر" یاد می کرد و معتقد بود که خروج از اتحادیه اروپا به نفع کارگران بریتانیایی و سطح دستمزدها در آن کشور خواهد بود". 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۶
0
0
در آینده از او بعنوان یکی از مدافعان دمکراسی لیبرال نام خواهند برد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
0
0
میگن یهودیه.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین