کد خبر: ۵۸۳۶۰۲
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
هیچ کمک نقدی خارجی تا به حال به جمعیت هلال احمر ایران انجام نشده است و اصولا هیچ راه ارتباطی مالی برای این کار وجود ندارد.
آفتاب‌‌نیوز :
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به دنبال برخی ابهامات در روند ارائه کمک های خارجی به سیل زدگان و نقش تحریم های ضدانسانی آمریکا در این خصوص در اطلاعیه ای به تشریح وضعیت کمک های بین المللی پرداخت.

جمعیت هلال احمر روز یکشنبه در این اطلاعیه افزود: پس از وقوع سیل گسترده در کشور برخی نهادهای بین‌المللی و جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر سایر کشورها همدردی خود با مردم ایران و آمادگی برای همکاری در زمینه امدادرسانی یا ارسال کمک های نقدی و غیر نقدی را اعلام کردند.

دفتر هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل(OCHA) در ایران، الحاج اس سی، دبیرکل فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر، هلال السایر، رئیس جمعیت هلال احمر کویت، حسن بانو غضنفر، رئیس جمعیت هلال احمر افغانستان، نوروز اصلانوف، رئیس جمعیت هلال احمر آذربایجان و عضو پارلمانی این کشور از جمله آنها بودند.

بر اساس این اطلاعیه، صلیب سرخ آلمان، جمعیت هلال احمر ترکیه و جمعیت هلال احمر کویت از جمله جمعیت های ملی بودند که کمک های غیر نقدی برای سیل زدگان ارسال کردند که توسط جمعیت هلال احمر دریافت شده و برخی از آنها نیز در میان سیل زدگان توزیع شده است.

صلیب سرخ های روسیه، سوئیس و فرانسه هم اعلام کرده اند که در حال ارسال محموله هستند ولی تاکنون (19 فروردین ماه) چیزی دریافت نشده است.

این اطلاعیه می افزاید: هیچ کمک نقدی خارجی تا به حال به جمعیت هلال احمر ایران انجام نشده است و اصولا هیچ راه ارتباطی مالی برای این کار وجود ندارد. برخی نهادها و کشورها اعلام آمادگی کرده و مبالغی نیز اعلام کرده اند ولی به هر حال با توجه به تحریم های ضد انسانی آمریکا راهی برای ارسال این کمک های نقدی وجود ندارد.

برخی تناقضات در این باره ناشی از آن است که تفاوت میان ارسال کمک نقدی و ارسال محموله نادیده گرفته می شود. برای ارسال و دریافت محموله های امدادی مشکلی وجود ندارد اما کمک های نقدی بدلیل تحریم های آمریکا ممکن نیست.

جمعیت هلال احمر ایران به دنبال درخواست های فراوان ایرانیان خارج از کشور یک راه ارتباطی مالی برای دریافت کمک های نقدی باز کرد که متاسفانه آن نیز با توجه به تحریم های آمریکا فورا بسته شد. در حال حاضر هیچ راهی برای ارسال کمک های نقدی هموطنان خارج از کشور وجود ندارد. بعضا برخی نهادها و خیریه های موجود در خارج از کشور اقداماتی را برای جمع آوری کمک های نقدی در خارج از کشور به نام هلال احمر انجام داده اند که مورد تایید نیستند.

اطلاعیه هلال احمر ایران می افزاید: فعلا تنها راه موجود برای ایرانیان خارج کشور و شهروندان سایر کشورها یک مورد پرداخت خیریه اختصاصی donait است که صلیب سرخ آلمان باز کرده است. با توجه به بسته شدن راههای ارتباط مالی با ایران، جمعیت هلال احمر ایران از همه شهروندان ایرانی و غیر ایرانی دعوت می کند تا با مراجعه به سایت رسمی صلیب سرخ آلمان کمک های نقدی خود را برای سیل زدگان ارسال کنند. پس از تجمیع این کمک ها هلال احمر ایران و صلیب سرخ آلمان راههای هزینه کرد این مبلغ برای سیل زدگان را بررسی و اقدامات لازم را انجام می دهند.

بر اساس این اطلاعیه: به رغم برخی ادعاهای مقامات آمریکایی، تحریم های اعمال شده از سوی ایالات متحده نه تنها در کمک رسانی در حادثه اخیر کار را با دشواری هایی همراه کرده بلکه به دلیل این تحریم ها جمعیت هلال احمر در طول سال های اخیر به سختی توانسته در زمینه به روزرسانی ظرفیت لجستیکی و به خصوص امداد هوایی خود فعالیت کند. به دلیل اعمال این تحریم ها امکان خرید بالگرد از طرق عادی امکانپذیر نیست اما با این حال جمعیت هلال احمر با 24 فروند بالگرد در امر امداد هوایی فعالیت می کند که در سیل اخیر نیز این ظرفیت کمک شایانی به تسریع عملیات های نجات و امداد کرد ولی متاسفانه برای نگهداری همین ناوگان امدادی نیز مشکلات متعددی برای تامین قطعات وجود دارد.

بدیهی است پس از دریافت کمک های خارجی (نقدی و غیرنقدی) گزارش رسمی نحوه مصرف یا هزینه کرد آن توسط جمعیت هلال احمر ایران منتشر خواهد شد.

منبع: ایرنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین