کد خبر: ۵۸۳۶۵۲
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۲
با حضور معاون وزیر کشور و رئیس سازمان امور اجتماعی، کارگروه تخصصی تشکل‌های مردم نهاد حوزه مدیریت بحران عصر روز یکشنبه ۱۸ فروردین ماه در وزارت کشور برگزار شد.
آفتاب‌‌نیوز :
بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ در این نشست رستم وندی با اشاره به اینکه کارگروه تشکل های مردم نهاد یکی از 14 کارگروه ستاد بحران است و ذاتاً وظیفه رسیدگی به بحران را دارد، گفت: با این وجود مسئولیت جدیدی در خصوص جلوگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی و روانی ناشی از بحران در مناطق آسیب دیده به این کارگروه محول شده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های گسترده تشکل‌های مردمی، افزود: به طور ساختاری و سازمانی این مسئولیت باید به کارگروه بهداشت و سلامت داده می‌شد، اما به دلیل مشغله و گستردگی حوزه فعالیت آن‌ها این موضوع به تشکل‌های مردم نهاد محول شده است.

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور با بیان این که باید تلاش کنیم حرکت منسجم و جدی در کشور برای کمک به افرادی که دچار آسیب شده‌اند، شکل بگیرد، گفت: چهار استان به طور ویژه در سیل اخیر آسیب دیدند و امروز به دلیل گستردگی بحران در استان خوزستان، این استان رتبه اول را به خود اختصاص داده است و باید توجه ویژه‌ای به این استان داشته باشیم. همچنین تصمیمی که از دیروز برای تخلیه برخی شهرهای این استان گرفته شد، شرایط را برای مردم بسیار سخت‌تر کرده است و نیاز به کمک روحی و روانی همه جانبه دارند.

رستم وندی در خصوص مسئولیت‌های این کارگروه عنوان کرد: در این کارگروه به دنبال این هستیم که ببینیم چگونه می‌توانیم در شکل گیری هر چه بیشتر و اوج‌گیری حرکت‌های مردمی تلاش کنیم و همچنین چگونه می‌توانیم از بروز آسیب‌ها و مشکلات روانی ممانعت و یا در کاهش اثر آنها بکوشیم.

وی تاکید کرد: همانطور که خانه‌های آسیب دیده مردم باید بازسازی شود، روحیه و روان آنها نیز باید بهبود یابد.

رستم‌وندی اشاره کرد: کمک به بهبود روحیه و جلوگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی صرفا به معنی استفاده از مشاور و روانشناس نیست، بلکه سازمان‌های مردم نهاد باید در همه حوزه‌ها آمادگی داشته باشند و بتوانند اقشار آسیب دیده را درگیر کنند، همچنین همه سمن‌ها با همه ظرفیت‌هایی که دارند می‌توانند حجم این مشکلات را کاهش دهند.

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور ضمن تاکید بر انسجام بخشی به فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد در حوزه بحران، از اقشار و خیرین حوزه‌های مختلف خواست تا در مسیر کمک به آسیب دیدگان سیل اخیر در کشور بیش از پیش همکاری و کمک کنند.

رستم وندی در پایان بر تهیه و تدوین طرحی از نقشه ظرفیت‌های موجود و اقدامات قابل انجام از سوی سازمان‌های مردم نهاد اشاره کرد و گفت: سازمان‌های مردم نهاد باید در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی و روانی برنامه جامع و مشخصی داشته باشند و این موضوع به طور جدی از سوی وزیر کشور پیگیری می شود. همچنین رهبر معظم انقلاب نیز بر اهمیت توجه به ابعاد روحی و روانی سیل زدگان پس از بحران تاکید ویژه‌ای داشتند.

همچنین در این نشست کمال اکبری معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت تشکل‌های مردمی حوزه مدیریت بحران در سیل اخیر، با اشاره به اینکه ۳۵۰ سمن در ارتباط مستقیم با سیل فعالیت می‌کنند، تاکید کرد: سازمان‌های مردم نهاد ملی در این زمینه نقش خوبی ایفا کردند و در استان گلستان هماهنگی‌ها به خوبی انجام شد. 
وی افزود: در سیل اخیر، شاهد هماهنگی خوب رسانه‌ای و تبلیغی تشکل‌های مردمی با نهادهای رسمی بودیم. همچنین علاوه بر سمن‌ها هیئت‌های مذهبی هم در بحران اخیر حضور موثری داشتند.

اکبری همچنین ضمن پیشنهاد شکل گیری کمیته کمک رسانی ملی و کمیته رسیدگی به کودکان با وضعیت خاص، بر انجام همکاری ها و مجموعه فعالیتهای تشکل های مردمی به صورت متمرکز تأکید کرد.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین