کد خبر: ۵۸۳۸۴۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۲
دولت آمریکا با وجود هشدار نهادهای امنیتی و نظامی داخلی و خارجی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در لیست تحریم‌های یکجانبه خود قرار داد و شورای عالی امنیت ملی ایران هم متقابلاً فرماندهی مرکزی امریکا در غرب آسیا را گروه تروریستی اعلام کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
کاخ سفید روز گذشته در امتداد سیاست فشار حداکثری بر ایران با انتشار بیانیه‌ای رسماً برنامه خود برای اضافه کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست سازمان‌های «تروریستی» را اعلام کرد. صدور این بیانیه مسبوق به تصویب لایحه‌ای است که کنگره امریکا در سال 2017 تحت عنوان قانون مقابله با دشمنان امریکا موسوم به «کاتسا» تصویب کرد و بر پایه آن سه کشور ایران، روسیه و کره شمالی را هدف اقدامات احتمالی قرار داد. رئیس جمهور امریکا بر اساس این قانون مجاز است تا نیروهای نظامی هر یک از این کشورها و اشخاص خارجی مرتبط با آنها را در فهرست تحریم‌های خود قرار دهد. 

چنانکه دونالد ترامپ با تکیه بر همین قانون و به رغم هشدارهایی که دولت او را متوجه عواقب احتمالی این اقدام می‌کردند، طرح تحریم نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را عملی کرد و در بیانیه‌ای مدعی شد «قرار دادن نام سپاه در فهرست تحریم‌های امریکا نشان دهنده آن است که ایران نه‌تنها یکی از حامیان اصلی تروریسم است بلکه فعالیت‌هایی که سپاه پاسداران در آن دخیل است، تروریسم را ترویج و حمایت مالی می‌کند». کاخ سفید در بیانیه مدعی جویانه خود با متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم تصریح کرده است: «ما به افزایش فشار علیه ایران و بالا بردن هزینه‌های حمایت از فعالیت‌های تروریستی توسط این کشور ادامه خواهیم داد تا زمانی که این کشور از رفتارهای مخرب و غیرقانونی خود دست بردارد». واشنگتن که برای نخستین بار نیروهای مسلح رسمی یک کشور خارجی را به عنوان سازمان تروریستی معرفی نموده از این اقدام به عنوان گامی بی‌سابقه یاد کرده و نوشته وزارت خارجه امریکا رهبری آن را به دست داشته است.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا نیز ساعتی پس از صدور این بیانیه در کنفرانسی خبری مدعی شد این اقدام امریکا پیام روشنی به قاسم سلیمانی و گروه‌های تحت نظر اوست مبنی بر این‌که رفتار غیرقانونی ایران در منطقه قابل قبول نیست و امریکا از متحدان خود می‌خواهد از تصمیم این کشور حمایت کنند. جان بولتون، مشاور امنیت ملی امریکا نیز در توئیتی مدعی شد: «اقدام بی‌سابقه برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران نشانگر تعهدمان مبنی بر اعمال فشار حداکثری بر نظام ایران است تا دیگر از تروریسم به عنوان ابزاری برای حکومتداری استفاده نکند». همچنین برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه امریکا ادعا کرد قرار دادن سپاه ایران در فهرست تروریستی ، سرکوب‌ها علیه مردم ایران را کاهش می‌دهد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل و وزارت خارجه بحرین از این اقدام استقبال کرده و آن را گامی جدی برای مقابله با جمهوری اسلامی توصیف کردند.

تروریستی اعلام کردن سپاه در حالی از سوی امریکا صورت گرفته است که طی چند سال گذشته و بویژه پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ بارها اخبار مشابهی مبنی بر قرار گرفتن نام نیروهای نظامی ایران در فهرست تحریمی امریکا مطرح شده بود. این موضوع خاصه با شدت گرفتن تهدیدات ترامپ در قبال توافق هسته‌ای و همزمان با تدوین استراتژی جامع برای مقابله با کشورمان مورد توجه بیشتر دولتمردان امریکایی قرار گرفت و باعث شد بحث چگونگی برخورد با سپاه پاسداران و فعالیت‌های آن در منطقه نیز در محافل سیاست‌گذاری امریکا بیش از پیش مطرح شود. این در حالی بود که منتقدان چنین اقدامی بارها به کاخ‌سفید هشدار داده بودند که تروریستی خواندن سپاه پاسداران ایران می‌تواند پیامدهای خطرناکی برای نیروهای نظامی و اطلاعاتی امریکا در پی داشته باشد.

**اقدام متقابل ایران

در نخستین واکنش‌ها شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید اقدام امریکا در قراردادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» در اقدامی متقابل اعلام کرد رژیم ایالات متحده امریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی امریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.

شورای عالی امنیت ملی ضمن اشاره به اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، برخلاف امریکا و متحدان منطقه‌ای آن پیوسته در خط مقدم مقابله با تروریسم و افراطی‌گری در منطقه بوده افزوده است: «نقش آنان در مقابله با القاعده، داعش، النصره و سایر گروه‌های تروریستی در منطقه توسط مردم و دولت‌های آسیب‌دیده همواره مورد تقدیر است». بخشی از بیانیه شورای عالی امنیت ملی به مرکز فرماندهی امریکا در غرب آسیا اشاره کرده و افزوده است: «این فرماندهی مسئولیت اجرای سیاست‌های تروریستی دولت امریکا علیه منطقه غرب آسیا را به عهده داشته که امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و جان افراد بی‌گناه ایرانی و غیرایرانی را برای تحمیل سیاست‌های خصمانه ایالات متحده به خطر انداخته است که از آن جمله حمله وحشیانه و عامدانه به هواپیمای مسافربری ایران در سال 1367، مشارکت در کشتار مردم یمن و دیگر شهروندان غیر نظامی در غرب آسیا را می‌توان نام برد. بدیهی است رژیم ایالات متحده امریکا تمامی مسئولیت‌های عواقب خطرناک این اقدام ماجراجویانه را برعهده خواهد داشت». 

پیش از این بیانیه، وزیر خارجه ایران در نامه‌ای به رئیس جمهور و بر اساس «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی امریکا در منطقه» پیشنهاد کرده بود شورای عالی امنیت ملی، نیروهای نظامی امریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به «سنتکام» را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد. قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی امریکا در سال 1396پس از خروج امریکا از برجام و با هدف مقابله با اقدامات مخاصمه‌آمیز این کشور در مجلس به تصویب رسید و پس از امضای رئیس جمهوری کشورمان شکل قانونی به خود گرفت. ظریف پیش از آن نیز با حضور در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اقدام امریکا مبنی بر گنجاندن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی، این اقدام را محکوم و تأکید کرده بود چنین اقدامی خطرات زیادی ایجاد می‌کند چنانچه امریکا چنین تصمیمی بگیرد ایران نیز عمل متقابل خواهد کرد».ظریف همچنین در توییتی نوشت که این تصمیم یک هدیه انتخاباتی گمراه‌کننده دیگر به نتانیاهو و یک اشتباه خطرناک دیگر در منطقه است که باعث و بانی آن امریکاست.

پیشتر سردار محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در واکنش به اقدام احتمالی امریکا گفته بود: «اگر امریکایی‌ها دست به چنین حماقتی بزنند و امنیت ملی ما را به مخاطره بیندازند، مطابق سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران اقدامات مقابله به مثل را عملیاتی و در دستور کار قرار خواهیم داد». علی لاریجانی، رئیس مجلس کشورمان نیز پیش از بیانیه اعلامی امریکا هشدار داده بود اگر امریکا این اقدام را انجام دهد معادل آن است که CIA، پنتاگون و ارتش امریکا جزو گروه‌های تروریستی محسوب شوند.

** اقدام متقابل مجلس

نمایندگان مجلس برای مواجهه با تصمیم امریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه در فهرست تروریستی آماده شده‌اند. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به اقدام خصمانه امریکا در قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی شامگاه دیروز گفت: «ایران در کمتر از چند ساعت دیگر اقدامی مقابله به مثل خواهد کرد و نظامیان امریکا در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌گیرند. این تصمیم از حمایت همه دستگاه‌های نظام برخوردار است». 

او به ایسنا توضیح داد: «دولت طبق قانون اقدام متقابل ایران در برابر امریکا موظف است که نظامیان امریکا را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد و شورای عالی امنیت ملی و دولت آن را اجرایی کنند. اگر این اتفاق رخ ندهد مجلس این موضوع را در قالب طرح دوفوریتی دنبال خواهد کرد».رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس کمی پیش از صدور بیانیه امریکا از 14 طرح جدید این کمیسیون برای مقابله با اقدامات تروریستی امریکایی‌‌ها خبر داده بود. او گفت: «در این طرح نظامیان امریکایی در منطقه، مترادف با گروه‌های تروریستی نظیر داعش قلمداد می‌شود؛ البته در جلسه اخیر کمیسیون امنیت ملی نیز مقرر شد که 14 طرح در کمیسیون امنیت ملی در جهت مقابله با اقدامات خصمانه امریکا تصویب و تدوین شود».

رئیس کمیسیون امنیت مجلس با اشاره به جزئیات 14 طرح مجلس برای مقابله با اقدامات تروریستی امریکایی‌‌ها، اظهار داشت: براساس این طرح‌ها، دولت، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی مختلف ملزم به مقابله، خنثی‌‌سازی، شفاف‌سازی و بخشی هم افشاگری در مورد امریکا می‌شوند.

منبع: روزنامه ایران
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
0
0
بزرگ ترین اشتباه مردم آمریکا این بود که به یک دیوانه به نام ترامپ رای دادن ،مردی که باتفکرات احمقانه اش امنیت جهان رابه مخاطره انداخته ودرمقابل ایران عاجزوناتوان مانده
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین